Citroník pochází z jižní Asie, kde má optimální podmínky, především světlo, teplo a vláhu, takže pak lze z jednoho stromu sklidit i stovky citronů. Citroníky ale můžeme pěstovat i v bytě, jen těch plodů z něj nezískáme tolik. Citrony, které můžeme konzumovat, budou vlastně pouze třešničkou na jinak atraktivní pokojové rostlině.

Pěstování citrónů v pokoji

Při pěstování se zaměříme na čtyři klíčové faktory: světlo, teplo, vodu a živiny. Ty nám určují, jaké budeme mít pěstitelské úspěchy. Citrusy jsou obecně velice náročné na světlo, proto je umísťujeme vždy v blízkosti okna, které směřuje na jihovýchod nebo jihozápad. Místnosti obrácené na sever nejsou vhodné. Problémy s nedostatkem světla nastávají hlavně v zimě, kdy je v bytě vysoká teplota a suchý vzduch, takže zemina v květináči rychle vysychá, rostliny vypařují velké množství vody a musíme je často zalévat. Pokud citroník nemá v tuto dobu dostatek světla, nefunguje mu správně fotosyntéza: prodýchá víc živin, než jich vytvoří. Proto pak také začínají žloutnout a opadávat listy a rostlina hyne. Nízké množství světla v zimě musíme tedy brát v potaz a přizpůsobit mu i teplotu a zálivku, aby citroník nestrádal. Optimální teploty pro přezimování jsou 0-10 °C. Vhodná je například chladná chodba, ale musí v ní být co nejvíce světla. Pozor si musíme dát na přímé slunce, které by mohlo rostlinu popálit. V zimě ji nehnojíme a zaléváme jen velmi slabě.

Přesazování a tvarování cittrusů

Konec zimy a počátek jara jsou vhodné na přesazování do větších nádob. Vždy je volíme o třetinu větší než předchozí. Pokud bychom totiž citroník přesadili do příliš velké nádoby, nemusel by správně zakořenit. Přesazenou rostlinu dostatečně zalijeme. Po přesazení je také vhodná doba na řez a tvarování. Odstraňujeme výhony, které by korunu příliš zahušťovaly, a letorosty, které jsou dlouhé a mají málo listů. Jejich růst by rostlinu zbytečně vysiloval. Jakmile citroník přesadíme, přeneseme ho do teplejší místnosti, aby se začaly tvořit květy. Teplotu kvůli tepelnému šoku zvyšujeme postupně a navíc zohledňujeme i to, že čím více se zvyšuje teplota, tím více rostlina potřebuje světla, zálivky a výživy.

Květy je třeba ručně opylit

Citroník kvete na jaře při teplotách kolem 15 °C. Měli bychom však dát pozor, aby nebyl vystaven teplotám vyšším než 25 °C, nebo dokonce tropickým, naopak pokles pod 15 °C není pro kvetení kritický; při tropických teplotách se totiž mohou deformovat květy, což může mít vliv na úrodu. Aby se ale vyvinuly plody, musíme květy opylit: tenkým štětečkem přeneseme pyl z prašníku na bliznu. Blizna musí být lepkavá, aby na ní pyl ulpěl.

Vůně květů je sice omamná, ale některé musíme odstranit, protože jich je násobně víc, než kolik se může vytvořit plodů. Jakmile jsou plody velké asi 1-2 cm, probereme je: v prvním roce plodnosti necháme 1-3 plody, v druhém 5-8, ve třetím 10-16 a ve čtvrtém 20-30.

Když zrají citróny

Plody rostou přes léto nejlépe při teplotě kolem 23 °C. V létě je klíčová dostatečná zálivka a výživa. Zaléváme odstátou vodou a pravidelně hnojíme, a to hnojivy určenými citrusům, která obsahují všechny potřebné živiny. V zahradnických prodejnách také seženeme přípravky na ochranu proti škůdcům a chorobám. V domácích podmínkách se snažíme chemickým přípravkům co nejvíce vyhýbat a vypěstovat citrony v bio kvalitě, ale ne vždy je to možné. Problémy jsou někdy s houbovými chorobami. Jakmile je objevíme, především na listech, musíme včas zareagovat.

Koncem léta už citroník nehnojíme tak často a v září přestaneme hnojit úplně. Plody už v tuto dobu nerostou, ale pouze zrají. Teploty mohou klesnout k 15-20 °C. Rostliny pak začneme pomalu připravovat na zimní fázi.