Pokud jsme začátečníci, je nejlepší začínat s citroníky. V létě je můžeme umístit venku na částečném slunci nebo za jižním či západním oknem. V září před začátkem topné sezony je přeneseme do chlladné části bytu, haly či chodby. Podle druhu a odrůdy by rostliny měly mít odpovídající zimní klid.

Hnojení, zálivka, zimování

  • V létě citrusy hnojíme intenzivně, jednou týdně, v zimě jen jednou za měsíc. Vhodné je speciální hnojivo pro citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení (mimo jiné by mělo obsahovat železo proti žloutnutí listů).
  • Podobně citrusy i zaléváme – to znamená v létě často, v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V tomto období platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit.
  • V zimě, při odpočinku, který by měl probíhat při teplotách 5-15°C, může několik listů citrusů i opadat. Na jaře však vyraší nové. Při zimování potřebují dostatek světla!

Bude plodit citrus ze semínka?

Musíme dodržet střídání teplot v létě a v zimě, jinak se ani u kvetoucích rostlin nedočkáme úrody

Pro docílení časného kvetení pěstujeme roubované nebo řízkované rostliny, které již plodily. Semenáče kvetou a plodí až po 15–20 letech.

Zpravidla v únoru se rostliny probouzejí. Pučí nové listy, výhony, na vyzrálých větvích se objevují poupata. Až do doby, než budou tvořící se plůdky veliké asi centimetr, musíme držet teplotu na úrovni 16 °C. Při vyšších teplotách se z květů plody nevyvíjejí, malé opadávají. Když se nám poprvé povede dovést rostlinu k plodům, máme skoro vyhráno.

Plody dlouho zrají i zdobí

Citrusy kvetou vícekrát za rok, a proto se setkáváme s tím, že na dobře rostoucím a hnojeném stromečku máme současně květy, malé plůdky, zelené i zrající plody. Známe–li odrůdu, kterou pěstujeme, víme také, jak dlouho zraje. Některé odrůdy mohou být zralé za osm měsíců od květu, jiné za rok, ale i za delší dobu.

Škůdci citrusů

Suchý vzduch podporuje množení svilušek (drobný pavouček), které vytvářejí stříbřité skvrnky na listech až pavučinky okolo mladých výhonů, puklic (drobné hnědé krunýřky na kmínku, větvičkách i listech), mšic a vlnatky (skrývá se pod voskovou vatičkou).

Rosení a sprchování rostlin, stírání puklic vlnatek vatou namočenou v lihu a opakované ošetření olejovými preparáty (3x po týdnu) při prvním výskytu zabrání invazi škůdců a následnému napadení listů houbami – černěmi. Rostlina s takovým napadením by špatně rostla i kvetla a neplodila by.