14. 9. 2009

Pěstování Phalaenopsis neboli můrovce

Kvetoucí orchidej u okna je skvost, který si můžete snadno dopřát! Fantastické tvary a barvy promění všední den v radost. Pro začátek si ale raději vyberte odolný a relativně nenáročný druh, vhodný pro běžné pokojové podmínky. Stálicí je v tomto směru atraktivní a dlouze kvetoucí Phalaenopsis.

Mezi nejméně náročné a nejvděčnější orchideje, vhodné i pro nezkušené,  patří oblíbený Phalaenopsis, česky můrovec.  Pochází z tropů Asie, kvete ve všech odstínech od bílé přes žlutou a oranžovou po purpurovou a fialovou. Květní stonek bývá velmi trvanlivými, nádherně tvarovanými a velkými květy doslova obsypán. Dobře snáší podmínky v bytech, neboť patří mezi teplomilné orchideje.

Phalaenopsis - můrovec 

Mírné světlo a vlhký vzduch

Phalaenopsis pochází z teplých a vlhkých tropických lesů, čemuž odpovídají i jejich nároky na rovnoměrné teplo, pokud možno vlhčí vzduch a dostatečné, ale rozptýlené osvětlení – přímé sluneční paprsky je poškozují. 

  • Nejvhodnější polohou bývá východně orientované okno.
  • Vzduch v teplých bytech sice bývá spíše sušší, ale to můrovci snadno vynahradíte každodenním rosením měkkou vodou.
  • Zvášit vzdušnou vlhkost pomohou rovněž odpařovače a zvlhčovače vzduchu, nebo jednoduše misky s vodou, umístěné v bezprostřední blízkosti květiny. Na větší míse s vodou může květináč s orchidejí přímo stát. Vyplňte ji oblázky a vodou naplňte tak, aby se květináče nedotýkala – příjemná vlhkost bude stoupat přímo kolem orchideje.

V čem Phalaenopsis pěstovat?

i

Orchideje se přesazují nejvýše jednou za dva či tři roky, každoroční přesazování jim nesvědčí. Živiny doplňuje pravidlené hnojení.

Phalaenopsis patří mezi epifytické orchideje. V přírodě rostou na větvích stromů a živiny spolu s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny.  V květináčích se proto pěstují  v dobře propustném, velmi vzdušném substrátu s omezeným množstvím živin. K dostání jsou  speciální substráty pro orchideje. Namíchat si můžete i substrát vlastní, ovšem chce to trochu trpělivosti a alchymie. Pokud se vzdušné kořeny derou na povrch květináče, nemusí vás to nijak znepokojovat. Světlo a vzduch jim svědčí. Nevadí ani, když nádobu zcela vyplní – mají jinou povahu, než kořeny běžných zemních rostlin.

Phalaenopsis - můrovec

Orchideje můžete pěstovat v průhledných květináčích, což je velmi efektní. Na rozdíl od běžných pokojových rostlin jejich kořeny nepotřebují tmu, ba právě naopak. Na světle i zezelenají a podílejí se spolu s listy na fotosyntéze.

Jak (ne) zalévat

Nejčastější chybou při péči o epifytické orchideje včetně můrovce bývá přelévání. Pochází sice z vlhkých tropů, ale jeho vzdušným kořenům trvale vlhká zemina nesvědčí – vždyť přírodě volně visí ve vzduchu.  Následkem přelívání je nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů a následné chřadnutí celé rostliny, a také napadení houbovými chorobami. Důležitá je i kvalita vody – orchideje budou vděčné za měkkou a odstátou, nejlépe dešťovou.

Osvědčený způsob zálivky:

  • i

    Při zalévání dejte pozor, aby se voda nedostala do středu listové růžice! 

    Celý květináč ponořte na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechejte okapat.
  • Tuto lázeň je vhodné opakovat jednou či dvakrát týdně, nebo také jednou za dva týdny. Záleží na teplotě, při níž orchidej pěstujete a také na ročním období. V létě a v teplejší místnosti rostliny potřebují vody více.
  • Částečné vyschnutí kořenového balu epifytickým teplomilným orchidejím nevadí, pokud nejsou suchu vystaveny příliš dlouho.

Výživa orchidejí

 Nejvhodnější jsou čtrnáctidenní intervaly od jara do podzimu a polovina běžné dávky hnojiva pro pokojové rostliny, které nesmí obsahovat vápník. Jistotu budete mít se speciálním hnojivem pro orchideje. V zimním období lze dávky ještě snížit či intervaly prodloužit. Phalaenopsis sice zimní klid ani snížení teploty nevyžaduje, ale v zimě se mu přeci jen dostává méně světla a jeho aktivita je nižší. Pokud však kvete, hnojte stejně jako v létě.

Phalaenopsis - můrovec

Opakované kvetení a seřezávání stvolu

i

Kvetení podporuje snížení pokojové teploty o 5° během jednoho zimního měsíce, alespoň na noc. Zrovna tak prospěšné je letnění.

Odkvetlý stonek proto neseřízněte celý, ale nejníže v jeho spodní třetině - nad třetím nebo čtvrtým očkem. Pod místem řezu často vyraší nový a kvetení se opakuje. Ale když stvol zůstává pěkný a zelený i po odkvětu, není třeba jej stříhat vůbec, někdy znovu rozkvete jeho prodloužená část.

Pro Receptář Martin Zoun, spoluautor Jana Bucharová.

Reagovat na
co dělat [Ema, 22. 4. 2012, 18:34]

Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

vlnatka v listech orchidejí

(VWPsQNudb_zs2Z4UHenCT6agc8m~eYSx47bO), 30. 5. 2016, 00:28

Mám několik rostlin orchidejí ale zjistila jsem že jsou doslova obsypány jako vatou. Zkusila jsem je vyprat v jarovém koupely ale opět se objevují. Starou zem jsem vyndala a nahradila novou ale mám je tam opět. Co s tím dělat dál? Vyhazovat se mi je nechce.Moc děkuji za radu Ludmila

Zpráva

(VWPsQNuKa8As9-5nW7bMQMvaVWR), 14. 4. 2016, 16:17

Zdravím,před 4 lety jsem dostala k narozeninám orchidejku,,mám z ní velikou radost,kvete 2 krát do roka, loni to bylo celkem 112 květů,přestože se s ní moc nemazlím a je na okně k jihu.Stanislava

ulomený stvol

(VWPsQNuDb-voQNs6JyvjFo), 16. 11. 2015, 19:18

Dobrý den, moc prosím o radu. Mám krásnou orchidejku, odkvetla. Stvol jsem seřízla a trpělivě čekala jestli vyraší nový stvol. Ano, dočkala jsem se, ale dnes jsem omylem okvětní stvol kousek ulomila. Už nejspíš dál pokračovat v růstu nebude, že?! Co mám teď dělat? Děkuji za info.

Zelený květinač

(Hana), 25. 5. 2015, 14:28

Dobrý den, mám doma Aphrodite orchidej už rok a stále krásně kvetla zalévám ji jednou za 14dní vodou namíchanou s hnojivem z vrchu, po dvakrát jsem ji teď zalila pouze obyčejnou vodou bez hnojiva a všimla jsem si že začali usychat stonky jeden stonek je stále Zelený a začínají na něm růst poupata. Prosím o radu i ten průsvitný květináč mi začal uvnitř zelenat. Ten 9 či 14dní nezalito po vršku lehce plíseň. Předem děkuji za radu.
Nerada bych o ni přišla

Bílé fleky na orchideích

(Lenka), 26. 2. 2015, 12:46

Dobrý den, mám doma dvě Phalaenopsis, dostala jsem je k narozeninám a ke svátku. ze začátku obě krásně kvetly a prospívali. po několika měsících se mi začali na listech objevovat bílé jakoby skvrny, které se dají otřít hadříkem. Přesně nevím jak to popsat. Pokud se snaží rostlinky rozkvést objeví se tyto skvrnky i na poupatech, po rozkvetení je květ maličký a brzy upadne. Jednu rostlinku jsem přesadila, u té mi mizí bohužel i listy, druhou jsem zatím nechala v původním květináči, listy se zatím drží ale skvrny se objevují stále a listy nepřibívají, ale ani se zatím nechystá ke kvetení. Prosím o radu co dělám špatně??? Byly to tak krásné květinky :(

Upadlé

(qbmMHYZ1Vvbjcn4UHSnr8Z8fVvbjcna), 1. 12. 2014, 12:09

listy u orchideje. Přesadil jsem před cca 14 dny odkvetlou orchidej můrovec, ostřihal mrtvé kořeny a zaléval 1x za 10dní ponořením do vody na 25 minut. Stonek zůstává zelený, ale všechny listy upadly a byly normálně zelené a dužnaté. Poradí mi někdo, co se stalo a jaká byla příčina? Děkuji

Dobrý den.Mám tuto rostlinu dva roky a celou dobu prospívá a kvete,ale tak poslední půl rok jakoby pláče.Mezi květy na stonku se objevili malé kapičky vody.
Nevíte proč??

listy

(VWPsQNuDb-voQNs6JyvjFo), 9. 4. 2014, 14:16

Dobrý den, mám doma Phalaenopsis , která odkvetla a teď vypouští dva výhonky s poupaty. Ze začátku jsem bojovala s červci a plísní ale vše se mi podařilo zvládnout jenže teď se na listech objevili malé bílé flíčky, jeden list začal uprostřed listu (v rýze) žloutnout a v místě kde vybíhají listy se objevili černé plastické skvrnky a nevím si rady. Zalévám jednou za čtrnáct dní převařenou vodou. Věděl by jste prosím někdo co stím?
Předem děkuji za odpověď Lucka

RE: listy

(Lena), 11. 7. 2014, 15:56

mohly by to být puklice, na ně platí systémový insekticid

Phalaenopsis

(VWPsQNuz0emMGYYvW7bMQMvaVWR), 15. 1. 2014, 17:17

Dobrý den,potřebuji poradit.
Mám tři phalaenopsis,dříve krásně kvetly,ale je to necelý pul rok co stonky uschly,listy některé zhadrovatěly-ale málo.Většina listů vypadá pěkně.Včera jsem je přesadila,špatné kořeny a stonky jsem odstranila.Rozrostou se ještě??? Děkuji Helča

Zvadlé listy

(VWPsQNuCWkrvQMQD0mBF994uK7ONQNs6JyvjFo), 24. 9. 2013, 14:01

Dobrý den, dostal jsem Phalaenopsis, která je takřka bez kořenů, má tři zplihlé a "unavené" listy, a jeden malý nový zdravý list. Přesadil jsem ji do směsi borové kůry, rašeliníku a drceného bukového listí, namočil na chvíli do vody a nyní jenom rosím. Velké listy jsou pořád zvadlé. Lze s ní ještě něco udělat?
Děkuji za odpověď.

RE: Zvadlé listy

(Vladana), 30. 3. 2014, 15:49

Udělej orchidejím vodní lázeň. Namíchám do konve s vodou hnojivo na orchideje a naliju přímo do keramického obalu, ve kterém mám květináč, až po okraj. Má se máčet kratší dobu, ale já nechávám rostliny ponořené až 3 hod., potom nechám okapat a slitou vodu s hnojivem použiji ještě na jiné kytky. Opakuji 1x za 10 dní.

RE: Zvadlé listy

(VWPsQNuCWkykQMQD0mBE4~l6jWmKDYTuVVSsQNu), 9. 1. 2014, 12:55

Strč si ho do pr..le, třeba poroste.

RE: Zvadlé listy

(Kazimír), 9. 1. 2014, 16:22

Copak, paninka se špatně vyspala? Nebo se neumí bavit jinak? Dady ale diskutují lidé, které něco zajímá, něco dělají. Hodně zdaru při bezcílném bloumání internetem a užírání se nudou:)

RE: Zvadlé listy

(VWPsQNuCWkykQMQD0mBE4~l6jWmKDYTuVVSsQNu), 21. 1. 2014, 10:39

Spím dobře, kazyměre, a bavit se také umím, co to je za slovo "Dady", to je jméno? Bezcílně nebloumám a nudou se neužírám. Jen mě zajímá, jak je to s těmi listy a nikdo na to neodpovídá, tož tak, kazyměre.

suchý stonek

(VWPsQNurZ.AnRYTuVVSsQNu), 23. 9. 2013, 11:26

Dobrý den, koupil jsem Phalaenopsis a asi 3 měsíce krásně kvetla, potom květy opadaly a stonek (to z čeho rostly květy) uschnul. Listy jsou krásně zelené a trvdé.... poradíte jak ji oživit, aby zase krásně kvetla?
děkuji
Zdenda

RE: suchý stonek

(Vladana), 30. 3. 2014, 15:57

To je úplně normální, některé stonky po odkvětu uschnou, některé zůstanou zelené. Ty uschlé se odstříhávají u spodu, zelené se nechávají nebo zkracují na 1/3. Pokud jsou listy tvrdé a zelené, rostlina vykvete znovu.

Uhnilé kořeny

(G_rxQmU6QuxjEKJjWiy), 27. 5. 2013, 20:07

Dobrý den, koupil jsem Phalaenopsis - fialový květ v marketu.Byla ve slevě za 60 Kč.
Nebyla v dobré kondici, ale myslel sem si že ji zachráním.
Teprve když jsem ji přinesl domů a důkladně prohlédl zjistil jsem že má všechny kořeny uhnilé.
Na bázi zůstal jediný asi 1 cm velký kořen.Odstranil jsem všechny uhnilé kořeny, vyměnil substrát a nyní rostlinu jen pravidelně rosím.Substrát jsem nechal suchý.Mám také celý substrát namáčet nebo vyčkat až vyraší.Zatím kořen který zbyl neroste.Děkuji.

RE: Uhnilé kořeny

(martina šafránková), 26. 8. 2013, 13:56

kořeny by měly po čase dorust,trvá to déle.chce to trpělivot.

Keiky a vzdušné kořeny

(w.GBRYSSiknxU~l6jWmKD), 28. 3. 2013, 13:18

Dobrý den, mám doma phalenopsis, který utvořil na dvou stvolech keiky. Listy jsou jiý poměrně veliké, ale nemají kořeny a ani orchidejka žádné nové vzdušné netvoří. Jak podpořím růst kořenů. Jinak orchidej nijak nestrádá, má krásné lesklé zelené listy.Děkuji.

RE: Keiky a vzdušné kořeny

(Linda), 7. 4. 2013, 20:22

Orchidej pravděpodobně právě prochází obdobím vegetačního klidu. Někdy odpočívá i tak dlouho, jak dlouho předtím kvetla. Když se probudí, zároveň s novým listem by měl růst i nový kořen. Keiki se nedá oddělit bez kořenů. Jak se probudí kořenové výhony, zkuste je obalit vlhkým mechem (rašeliníkem), upevnit nejlépe proužkem ze staré silonky a udržovat vlhké rosením.

RE: Keiky a vzdušné kořeny

(Petra Brandová), 20. 5. 2013, 20:16

Dobry den,se zpozdenim dekuji za odpoved.Bohuzel do dnesniho dne orchidejka nevytvorila zadny novy vzdusny koren ani i keiky ani u samotne rostliny.Nevite jestli by pomohla zmena rreba stanoviste,nebo zvyseni hnojeni?

orchidej se zápachem

(VWPsQNuvWgmMFYqvVvcjKnagc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 18. 2. 2013, 19:02

Před 14 dny jsem si vybrala orchidej Phalaenopsis, je krásně fialová. Po nějaké době začala docela zapáchat. Je to možné? a co s tím. Přelitá nění. Děkuji

RE: orchidej se zápachem

(Linda), 19. 2. 2013, 15:05

Nemyslím, že by zapáchla ta orchidej. Phaly nevoní ani nezapáchají. Spíš může zapáchat substrát . To pomůže přesadit do nového. Taky některá hnojiva "nevoní".

Odpadávání listů orchideje

(snpsVYSSVvdjLS4uK7NN3~lk67P~QkR), 18. 2. 2013, 14:58

Dobrý den, mám doma orchidej cca od prosince, cca do ledna kvetla a měla malá poupátka. Při rozkvětu poupátek jsem si všimla, že na některých je jejich okraj lemován černě. Poté začaly hromadně uvadat i ostatní květy, ale neodpadly, zůstaly ushlé na stonku. Následně začaly samovolně odpadávat pevné zelené listy od kraje. Všimla jsem si, že uhnily. Bojím se, že má zasažené listové srdíčko. Zbyly jí jen 3 listy. Mám orchidejí více a s nimi problémy nemám. Namáčím je cca po 10 dnech přibližně na hodinu do vody. Asi 2x jsem je hnojila. Občas použiji postřik na listy a kořeny (výživu). Zkusila jsem maličko naříznout postižené místo a vetřít tam mletou skořici. Ale nevím, zda to pomůže. Předem děkuji za Vaše cenné rady.

RE: Odpadávání listů orchideje

(Linda), 19. 2. 2013, 15:18

Skořice nebo dřevěné uhlí se dá použít když je nějaká hniloba jen na kousku listu. To se odřízne až do zdravého a tímto se řez desinfikuje. Dá se to použít i při odstřihnutí špatného kořene. Jestli je ale zasažené srdíčko, je to konec. Dávej pozor při zálivce nebo hnojení na list, aby nezůstávala v srdíčku kapka. To právě může hnilobu srdíčka způsobit.

RE: Odpadávání listů orchideje

(snpsVYSSVvdjLS4uK7NN3~lk67P~QkR), 19. 2. 2013, 19:30

Díky za reakci. Orchideje namáčím, takže se voda do srdíčka nedostane. Možná k tomu došlo v obchodě. Těžko říct. Listy, které na ní zbyly jsou nádherně zelené a tvrdé. I ty odpadlé byly takové. Na tom listovém srdíčku zvenku jsem si všimla tenkého černého proužku, což je nejspíše hniloba, to jsem odřízla a dala tam tu skořici, tak uvidíme, co to udělá. Ten černý proužek je jen z jedné strany, není kolem dokola.

květináč

(VWPsQNu6jYmKCYsVVt%B1Z4Vj7aPZYTw), 9. 2. 2013, 22:40

Dobrý den!
Mám 6 rostlinek vysokých cca 30 cm, všechny v květináčích o průměru 9 cm v bukových štěpkách. Stačí tato velikost, nebo je mám přesadit do většího? Jak velký by měl ideálně květináč být?
Děkuji

RE: květináč

(Linda), 19. 2. 2013, 14:58

Nezáleží na tom ,jak jsou rostliny vysoké. Záleží na tom, jak moc kořeny vyplňují květináč.

opadávání květů

(VWPsQNuDbdmMFYqTVvdjcL4Vj7aPZYTw), 5. 2. 2013, 22:16

Dobrý den potřeboval bych poradit. Na vánoce jsem koupil asi deset různě barevných Phalaenopsis vytvořil jsem pro ně závěsy u okna, ale po týdnu začaly usychat jednotlivé květy. Jednou týdně jsem je namáčel do vody s hnojivem tak na 10 minut ale květy opadávaly dál. Po návštěvě botanické zahrady v Brně, kde jsem viděl orchydeje v poměrně chladnějším skleníku myslím že tak okolo 15°C jsem je přesunul do chladnější místnosti s 14-15°C ale po týdnu začaly květy opadávat ještě více a i žloutnout listy. dal jsem je tedy do místnosti s 20°C ale už ne k oknu nad radiátor. Listy žloutnou stále dál, popadávají všechny květy již uschly také a stonky jsem odstříhal. Přečetl jsem co se dá a všude nacházím jiné informace - od zalévání do misky vs nikdy nenechat stát ve vodě po zalévání jednou týdně ponořením na 10 minut vs ponořením na celou noc.... tak nevim co si otom myslet a také nevím kde dělám chybu. Moc děkuji za nějakou radu či vysvětlení co se s nima dělo. Lukáš

RE: opadávání květů

(Linda), 7. 2. 2013, 19:32

Možná že jsou "překrmené". Hnojit každý týden je opravdu moc. Stačí za 2-3 týdny přidat do vody trochu hnojiva pro orchideje. A to jen v době růstu. Phaly jsou teplomilné takže klidně pokojovou teplotu. Zalévám namáčením asi za 8-10 dnů , tak dlouho,aby ta kůrovina ve které jsou zasazené nasákla. Další zálivka až je vidět přes ten průhledný květináč že jsou kořeny suché (stříbrné). To je u každého pěstitele jiné, protože má každý doma jiné podmínky(teplota,vzdušná vlhkost...atd.) Jestli žloutnou hodně, podívala bych se na kořeny. Shnilé ostříhat , zasadit do nové kůry a zalít až za 2 týdny.

RE: opadávání květů

(Lukáš), 19. 2. 2013, 01:22

ještě jsem udělal jeden pokus.... koupil jsem novou orchidej se spoustou květů a poupat.... tu jsem zalil zatím jen jednou ale také ji květy začaly opadávat.... z původních 19 je tam jen 5 úplně stejný vývoj jako u ostatních. Je možné že mám tak špatné podmínky?

RE: opadávání květů

(Lukáš), 19. 2. 2013, 01:20

Dobrý den, tak tři nepřežily... ale ostatní jak se zdá jsou lepší.... od toho osušení a probrání kořenů jsem je ještě nezalil.... některé ty špatné měly včera úplně odhnilé listy, jedné dokonce vypadaly jako by byly namrzlé - což je v obýváku nerealné. No myslím, že spíš v bauhausu dostaly pěkně zabrat a je zázrak že ještě vůbec žijou. Ty informace o hnojení při každé zálivce jsem vyčetl z tam koupené knihy o orchideích...

Také když jsem včera vyhazoval ty odumřelé všimnul jsem si že jim úplně uhnily kořeny.... i přes to, že byly osušeny a zasazeny do nového substrátu a již 9 dní nezality....

RE: opadávání květů

(Linda), 19. 2. 2013, 14:52

To je možné, že vtom bauhauzu je odrovnali. Například chladno a k tomu častá zálivka, nebo zálivka studenou vodou to je vražedná kombinace. Ještě mně napadá- jak jsi je chránil před chladem po cestě z obchodu domů? Když mrzne stačí ten kousek z obchodu do auta a je zle. To se může stát i tehdy, když je přivezou do toho obchodu když právě mrzne. A ještě něco. Po zálivce nebo rosení nesmí zůstat v srdíčku voda. A měkká voda by měla být samozřejmostí.

RE: opadávání květů

(Lukáš), 11. 2. 2013, 14:01

Dobrý den Lindo, děkuji za radu....vypozoroval jsem, že to asi opravdu bude ít ouvislost s hnojivem neb i jiné rostliny jež jsem zaléval stejnou výživnou vodiu začaly žloutnout a to jsem dodžoval dávkování...
udělal jsem pokus - rostliny jsem vysypal z kůry ostříhal a probral staré suché kořeny, dva dny jsem je nechal na vzduchu, pak je zasadil do nového substrátu a už týden nezalil jen občas jednou za dva dny je lehce porosím postřikovačem. Hromadné žloutnutí se zastavilo, přišel jsem už jen o 5 listů a zdá se že by to mohlo pomoci... Uvidím... Lukáš

RE: opadávání květů

(VWPsQNuDbdmMFYqTVvdjcL4Vj7aPZYTw), 8. 3. 2013, 23:22

Dobrý den Lindo, tak to bylo asi úplně něčím jiným.... nejspíš jsem koupil ž umírající rostliny protože mimo dvou všechny uhynuly, ač jsem od začátku naší konverzace přestal zalévat každý týden a hnojit úplně. Rostlinám absolutně uhnily listy a všechny z Hornbachu uhynuly, ty z Obi se ještě drží. Původní co jsme měli začala kvést.... Nemáte nějaký typ kde koupit kvalitní rostliny jež neuhynou behem pár týdnů?

RE: opadávání květů

(VWPsQNuj0gnDRYTuVVSsQNu), 8. 2. 2014, 08:38

lukasi ja mam doma 4 orchydee a mela sem taky jednu kterou sem dostala a mam skusenost s nima takovou ze je nejlepsi je kupovat v lete nebo aspon kdyz je venku teplejs ne v zime protoze oni nemaj radi zimu a hlavne mraz a kupovat je tam kde moc dlouho nestojej ze je castejc obmenuji

???

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 14. 1. 2013, 15:04

Dobrý den .. taky žádám o radu .. mám dvě Phalaenopsis, obě jsem dostala v květnu 2010 k narozeninám, jedna je bílá a druhá nádherná fuksiová, pokud si dobře pamatuju .... a v tom je ten problém, obě stejného rodu, obě mají stejné podmínky k žití a přeci ... bilá mi pokvete už pošesté a fialová ani jednou ... ale zato listy má přímo výstavní ... tmavě zelené a asi deset ... skoro bych řekla, že spíš vypadá jako Amarelis :-D Co s ní, aby nás taky potěšila svými květy?

RE: ???

(Linda), 7. 2. 2013, 19:42

Jestli je to ta co je na fotce, tak je úplně v pořádku. Orchideje někdy odpočívají tak dlouho, jak dlouho před tím kvetly. Někdy je možné je povzbudit ke kvetení, když mají v noci tak o 5-6 st. chladněji než přes den.

Keiki

(Emilie), 12. 11. 2012, 14:47

Vlastním dva můrovce,po delší přestávce oběma vyrostly nové výhonky a vypadá to,že pokvetou.Na starém výhonku na špičce roste keiki,už pouští i vzdušné kořeny.Co bych měla udělat,ráda bych si vypěstovala novou rostlinku.Děkuji za radu

RE: Keiki

(naty), 18. 11. 2012, 13:04

Pockejte, az bude mit alespon 5. vzdusnych korenu, pak muzete keiki odstrihnout, ale i s kouskem stonku. Zasadte do piniove kury zalijte, a uvidite. Bud se chytne nebo ne.

RE: Keiki

(VWPsQNuw8bysVYTuVVSsQNu), 26. 12. 2012, 09:53

Děkuji za radu ohledně Keiki.Jak jsem psala mám dvě orchideje a obě nasadily poupata,zatímco jedna orchidej už krásně kvete, na druhé rostlině poupata ,asi velikosti třešně změnila barvu na oranžovou a nyní opadávají. Jsou obě na stejném místě,dostávají stejnou zálivku. Co se mohlo stát?. Děkuji za nějaké vysvětlení případně radu.Emilie

příliš vysoká

(VWPsQNuNVvcjLlh7VWPjEp~6Kx), 4. 11. 2012, 17:06

Mám 3 orchideje, nádherně kvetou 3-4x do roka, mají mnoho vzdušných kořenů, daří se jim dobře na okením parapetu. Nejstarší mám cca 5 let. Je ale příliš vysoká, má 8 "pater" listů nad sebou, plastová nádoba ji neudrží a tak musí být opřená o okno. Je možné ji nějak zkrátit, aniž bych ji poškodila a rostlina nezahynula? Díky.

měkké listy u orchideje

(VWPsQNuH0mEkQNs6JyvjFo), 2. 9. 2012, 23:42

Dobrý den,
pěstuji také již delší dobu orchideje a mohu říct, že je zálevám odstátou vodou cca 1 x za tři týdny i déle (tzn. dokud vidím v průsvitném květináči tzv. zapařené-orosené kořeny, nezalévám a nechám rostlinku vyschnout/ až potom je dostatečně zaliji. Samozřejmě záleží i na počasí, zda-li je venku tepleji či ne.
Hnojím zálivkou 1x za 2 měsíce, občas orosím rostlince listy. Jinak se o ně nijak zvlášť nestarám. Orchideje mám na zemi u okna a velmi prospívají, některé druhy kvetou stále, jiným po odkvetení více přirůstají nové listy a vzdušné kořeny, poté znovu nasadí výhonky na květy. Jsou zdravé s tmavozelenými pevnými listy. Zkrátka dělají mi radost!

murovec

(martina), 1. 9. 2012, 10:26

velmi pěkná a nenáročná orchidej.při správném pěstování se odvděčí velkým množstvím květu.rostlina kvete i několik měsícu.

meke listy

(VWPsQNu-WgnjFm4Umbm~g), 31. 8. 2012, 14:30

dobry den prosim o radu mam uz druhou orchidej(prvni mi zasla)ale jako u teto mi mekli a scvrkavaji se listy.pry ji prelevam,ale ja ji jen prolevam jednou za ctrnact dni.poradite mi cim by to mohlo byt?dekuji moc za odpoved

Phalaenopsis - předčasné kvetení?

(Eva), 28. 8. 2012, 16:14

Dobrý den,
mám můrovce zhruba 3 týdny, přinesla jsem si ho se třemi velkými květy a množstvím poupat. Bohužel mi přijde, že mi poupata rozkvétají příliš brzy, nejnovější kvítek je poloviční oproti těm původním (ty mají 10 cm průměr), už mi takhle rozkvetla tři poupata, velikost se zmenšuje směrem ke konci stvolu a teď se mi pomalinku začalo rozevírat další, ještě menší poupě. Můrovce jsem viděla vždy se všemi květy stejně velkými, jak mám dosáhnout toho, aby mi poupata dozrála než vykvetou? Rostlina je ve světlé místnosti, není na přímém slunci, za ty 3 týdny, co jí mám, jsem 2x prolévala z toho 1x s hnojivem. Děkuji za rady.

RE: Phalaenopsis - předčasné kvetení?

(Eva), 28. 8. 2012, 16:17

Tak koukám, že se mi můj dotaz odeslal 2x, omlouvám se, nebyl to úmysl - můj první dotaz se mi nezobrazoval, tak jsem napsala ještě jeden.

Phalaenopsis - předčasné kvetení?

(Eva), 28. 8. 2012, 16:07

Dobrý den,
mám problém s kvetením můrovce - koupila jsem ho se třemi květy a množstvím různě velkých poupat, vždy jsem měla za to, že orchideje mají všechny květy stejně velké, mě se ale už rozvila tři poupata a kvítka jsou výrazně menší než ty původní tři velké květy. Ty velké mají 10 cm průměr, nejnovější kvítek je ale pouze poloviční a už se mi pomalinku rozevírá další, ještě menší poupátko. Čím to může být způsobeno? Rostlinu mám cca 3 týdny, za tu dobu jsem 2x prolévala z toho 1x s hnojivem. Rostlina je ve světlé místnosti (velká okna na jih), ale není na přímém slunci. Jak mám zajistit, aby poupata dozrála do správné velikosti? Děkuji za odpověď

orchidej

(VWPsQNu-bivjFm4Umbm~g), 9. 8. 2012, 14:49

Ja je mam neustale ponorene ve vode a kvetou mi jak blazen. Po odkveteni opet za cca 3 mesice vykvetou. Zalevam je kazdy tyden tak at stoji ve vode. Mam je celou.dobu na okne kde nen prime slunce.

Pži

(snqwZ-56JT6B.Z%gc7P~QkR), 3. 8. 2012, 11:48

Dobrý den,
objevila jsem na orchidejích malinké červíky tedy plže. Chtěla bych se zeptat zda existuje přípravek na hubení (nějaký postřik. Děkuji za odpověd. Trvalka

RE: Pži

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 4. 8. 2012, 16:44

Dobrý den,

pokud jste si je nepřinesla z obchodu, tak pak jedině ze zahrady. Jak je zlikvidovat najdete zde:

http://orchideje.websnadno.cz/Choroby-a-skudci.html

Přeji hezký den.

RE: Plži

(snqwZ-56JT6B.Z%gc7P~QkR), 4. 8. 2012, 19:27

moc děkuji za odpověd,
říkala jsem si, že bych zkusila postřik na housenky a mšice "Fast".
Myslíte, že by to nezabralo. Lidka

plíseň na Phalaenopsis

(A.EobZ4UH7P%QSs758Ay.YsVVt%), 1. 7. 2012, 16:55

Dobrý den,
před pár dny jsem dostala jako dárek Phalaenopsis. Přestože jsem rostlinu nijak nepřelila a je ve vzdušném květináči, objevila se dnech na vrchních kořenech zřejmě plíseň (viz foto). Kořeny uvnitř květináče vypadají v pořádku. Poradí někdo, co s tím?
Děkuji.

RE: plíseň na Phalaenopsis

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 2. 8. 2012, 20:38

Dobrý den Terezko,

fotky jsou poněkud rozmazané, takže se z nich nedá nic zjistit. Ale pokud jsou kořeny jen šedostříbrné, tak je to O.K. Až rostlinu namočíš, tak zase nasají vodu a budou chvilku zelené. Právě proto jsou phalaenopsisy pěstovány v průhledných květináčích, aby bylo vidět na kořeny. Pokud jsou kořeny v květináči zelené, není nutná zálivka. Pokud jsou v květináči šedostříbrné, nutno rostlinu zalít. Jednoduchý indikátor.

Přeji hezký den.

RE: plíseň na Phalaenopsis

(A.EobZ4UH7P%QSs758Ay.YsVVt%), 5. 8. 2012, 12:45

Krásný dobrý den přeji,
moc děkuji za radu, je asi nejcennější, co mi kdo dal :) Vypadá to tedy, že bude kytička v pořádku :)

vzdušné kořeny Phalenopsisu

(VWPsQNur0fmMFYqT9dBFQmT6hUm~eYSx47bO), 26. 6. 2012, 19:59

Mám velmi pěkné orchideje, které kvetou, vše je v pořádku, jen vytváří neuvěřitené množství dlouhých vzdušných kořenů. Jak tomu zamezit, nebo se mohou se tyto částečně kořeny ostřihnout?Je jich opravdu hodně a jsou dlouhé až půl metru.Děkuji za odpověď.

RE: vzdušné kořeny Phalenopsisu

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 28. 6. 2012, 13:49

Milá paní Zemánková,

vzdušné kořeny rozhodně nestříhejte. Rostlina je potřebuje stejně jako ty v květináči. Navíc, když Vám uhnijí kořeny v květináči, tak se to dá nahradit, ohnutím těchto vzdušných kořenů do substrátu. Tím vlastně pak zachráníte celou rostlinu.

Přeji hezký den.

phalaenopsis

(VWPsQNuE-gpkQNs6JyvjFo), 13. 5. 2012, 01:30

Dobry den,koupila jsem si orchidej a nevim jak postupovat.Kdy poprve zalit,hnojit atd.dekuji za radu

RE: phalaenopsis

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:21

Dobrý den,

bohužel nepíšete jakou orchidej. To pak se těžko radí. Když neznáte název, tak příště přiložte aspoň foto rostliny. Obecně platí že:

interval zálivky je 10-14 dní. Hnojení podle ročního období. od jara do podzimu je postupné zkrácení intervalu a opětovné prodloužení intervalu směrem k zimě. V zimě se hnojení omezuje u některých druhů se vysazuje až na 2 měsíce. V létě by hnojení mělo být v intervalu cca 14 dní.

Přeji hezký den.

phalenopsis mšice ?

(VWPsQNuBWgm.Cl4uM7O_859dVWPjEp~6Kx), 7. 5. 2012, 09:05

Na orchydejích se mi vyskytuje ssavý hmyz v paždí listú na okraji listú a paždí květů.
Popis hmyzu"
Dospělci jsou až 3mm dlouzí a asi 2mm širocí, tvar jsou placatí , tělo je jakoby ochmýřené bílýmy výrůstky asi tykadla a nohy.
Vylučují sladkou medovici.
Jestli je to možné dle tohoto popisu poznat o jaký hmyz se jedná a popsat ochranu.
J. Bűrgel

RE: phalenopsis mšice ?

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:24

Dobrý den,

vlnatce se také říká červec. Platí u ní zásada, že se usazuje nejdříve na kořenech a pak po překkročení kritického množstžví stoupá nahoru po listech a květních stvolech. Protože je nutné pži ošetření rostliny prolít i kořenový bal, aby se ošetřující roztok dostal i k těm kořenům.

Tady na mých stránkách máte v sekci Choroby a škůdci vše popsáno. www.orchideje.websnadno.cz

Přeji hezký den.

RE: phalenopsis mšice ?

(lynna), 18. 5. 2012, 15:35

jde o vlnatku

listy Phalaenopsis

(VWPsQNuvW%zk8YTuVVSsQNu), 4. 5. 2012, 06:28

Prosím pěstiltelky o radu.U dvou orchydejí mi hadrovatí listy i když další vyrůstají.Jedno dokonce vyrašila na květ jak je mám zachránit?Už jsem je i přesadila do kokosové kůru jak jsem se dočetla.
Děkuji za radu

RE: listy Phalaenopsis

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:33

Dobrý den,

to co popisujete může být jen reakce na přesun rostliny z obchodu do místa Vašeho bydliště. Napište mi prosím, zda problém stále přetrvává.

Přeji hezký den.

Phalaenopsis chřadne

(VWPsQNuJW_xkQNs6JyvjFo), 23. 4. 2012, 18:32

Dobrý den, všem pečovatelkám o orchidee. Před měsícem jsem dostala krásnou Phalaenopsis, bohužel jsem naprostý laik v pěstování orchideí. Začli mi žloutout listy a usychají. Vrchní kořeny začli uhnívat. Jelikož jsem květinu dostala v plastovém kelímku, kde se stále držela vlhkost, presadila jsem ji do jiného květináče ale už ve fázi žlutnutí listů. Květináč jsem nechala asi 5 minut prolít vodou. Po pročtení diskuze tu, jsem usoudila, že je asi květina přelitá, ale raději bych se chtěla poradit, zda vůbec tuto květinu ještě uchovám. Květináč mám postavený na jiho-západním okně, pod parapetem je radiátor, nevím jestli to není moc špatně. Děkuji za odpověď

RE: Phalaenopsis chřadne

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:29

Dobrý den,

doufám, že Vám orchidej ještě žije, i když tomu moc nevěřím. Pokud ano, tak ji zase vraťte do toho plastového průhledného květináče. Phalaenopsis dýchá také kořeny a protože je má takové masité, probíhá v nich fotosyntéza stejně jako v listech. Tím, že jste ji dala do keramiky, jste ji dala ještě víc zabrat. Na těch fotkách však není vidět, že by s listy něco bylo. Možná to co popisujete byla jen reakce na změnu mezi obchodem a Vaším bydlištěm.

Přeji hezký den.

RE: Phalaenopsis chřadne

(Radka), 16. 6. 2012, 18:16

Dobrý den,

děkuji za info, o průhledném květináči jsem se už taky dozvěděla. Ale světe div se orchidea mi najednou krásně prospívá i v hliněném květináči. Dorostli ji už další dva listy a vůbec nevypadá, že by nějak strádala. Každý den rosím listy, jednou týdně na cca 5 minut namočím do vody aby vodu nasála. Už ji mám asi 3 měsíce, uvidíme jak poroste dál.

Přeji všem pěkný den

co dělat

(Ema), 22. 4. 2012, 18:34

předčasem jems se tu chlubila jak mi jdou: No chyba.. z 12ti mi 6 odešlo, listy jakoby zhadrovatěly a pak uschly . . Opatruji se všechny stejna, na dvou mi vbyrostly keika, tak nevím co je špatně. Poradíta.. děkuji . Ju jestli jsem přihlášená nevím, heslo jsem nenašla ale asi jo...

RE: co dělat

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:37

Dobrý den,

asi Vás zklamu, ale orchideje byly nejspíš přelité. Doufám, že Vám aspoň těch 6 žije a jsou v pohodě.

Hezký den.

orchideje

(Irena Šourková ), 8. 3. 2012, 16:05

potřebuji radu zkušeného pěstitele orchidejí mámj ji krátce a jsem v tom úplný laik

RE: orchideje

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:39

Dobrý den,

když sem dáte fotografii té Vaší orchideje, tak Vám budeme tady moci poradit. Bez fotky nebo aspoň názvu rodu rostliny to jde dost těžko.

Přeji hezký den.

orchidej

(VvdjcL5j68m.CYsXVt%zR.4uL7hL2~l6jWmKD), 15. 1. 2012, 13:31

Dobrý den,chtěla bych vás někoho požádat o radu zda nevíte co se mohlo stát,že mi na orchidei upadly všechny listy.Děkuji za odpověď

RE: orchidej

(jitka), 21. 1. 2012, 20:40

sucho, zima nebo přemokření...

Ráda bych se podělila o mé zkušenosti s pěstováním orchideí.Jednou týdně ponořím celé květináče do vody přes noc ,jednou za 14 dní přidám hnojivo pro orchidej.Takto mě kvetou po celý rok i na seříznutých stvolech třeba třikrát.

RE: příspěvek

(Irena Šourková), 11. 3. 2012, 09:30

někde jsem slyšela také o tom že se orchideje musí rosit je to pravda , jak často?

Bílí broučci

(CenC-Z4UHKHlQmT6hUmMHYqT-omMFYqT), 16. 12. 2011, 09:53

Dobrý den,
obracím se na Vás, zkušené pěstovatele orchidejí s prosbou, jak zahubit bílé broučky, kteří vypouštějí lepkavou tekutinu. Již dva roky mám několik orchidejí, pěstování se daří, i květiny jsou v dobrém rozmaru, líbí se jim u nás :), ale teď mám problém s broučky. Přiznám se, že ani nevím, o jaké škůdce by se mohlo jednat... Nejspíš jsem si je přinesla s jednou orchidejí domů. Broučkové jsou nejprve na listech, ale když květina začne kvést, přemístí se na květy a začnou řádit, listy začnou po nějakém čase opadávat, je to hrozná podívaná! Broučky se snažím mechanicky odstranit, ale na květech jich je tolik, že to opravdu nejde. Koupila jsem si i tyčinky na škůdce Substral, ale v květině jsou už 14 dní a výsledek žádný... :( Obracím se na Vás už opravdu zoufalá, nechci o svých 9 květin přijít, začínají mi zrovna všechny kvést a tak se děsím, až se škůdci dostanou na všechny květy... Předem Vám moc děkuji za odpověď! Hezký den!

RE: Bílí broučci

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:42

Dobrý den,

problém červců je popsán v kapitole Choroby a škůdci. www.orchideje.websnadno.cz

Přeji hezký den.

RE: Bílí broučci

(VWPsQNubWgnjEKir68AnVbenVvbjcL4Vj7aPZYTw), 20. 12. 2011, 17:57

Dobrý den, psala jsem tady před Váma protože mám stejný problém. Mám 16 orchidejí a tyto potvory se mi rozšířily na 6 z nich. Jedná se o červce a je dost těžké se jich zbavit. Koupila jsem si postřik AGRION a myslím, že zabírá. Ale taky je odstaňuju mechanicky, jen už to trvá dlouho a pořád se objevují. přinesla jsem si je s poslední orchidejí z obchodu a teď se taky bojím, že příjdu o všechny. Snad tady někdo ještě něco poradí. Držím palce ať se jich zbavíte :-)

zoqkcsiseyd

(VWPsQNuHp~EAryGeD9Rw61-rc7bMQMvaVWR), 24. 11. 2011, 19:20

hlYNtb walwnkjqbuwe

padání listů

(VWPsQNuBWgnjEKz_Vvdjdoagc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 23. 10. 2011, 20:31

Dobrý den, prosím o radu, asi před třemi týdny jsem koupila modrou orchidei v Hornbachu a musím říct že stále nádherně kvete a nasazuje stále nová poupátka, ale problém se kterým si nevím rady je ten že ze středu rostliny mi začínají odpadávat listy a bojím se že o krásnou modrou orchidei, kterou jsem vždy chtěla přijdu, děkuji za radu s pozdravem Jana

RE: padání listů

(renata), 8. 2. 2014, 08:49

je to pravda nikdy si nekupujte modrou orchideu je to podvod jak prodat za vic penez kamoske koupil manzel velmi draze modrou jak ji odkvetli kytky pak zacala kvest na bilo jsou to podvodnici a kdyz vidite nekde lacibou tak se taky podivejte jak vypadaji koreny to uz muze bit napul uhnila

RE: padání listů

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:47

Dobrý den,

nevím, zda orchidej ještě máte. Ale vypadá to, že se jedná o důsledek barvení orchideje. Modré orchideje jsou jen ty které jsou nakříženě v botanickým druhem orchideje Vanda coerulacea. To co máte Vy je jen hnusnáý obchodní trik, kdy do levné bílé orchideje vpraví barvivo pod tlakem přes řez na stonku a pak prodají orchidej za 3-5 násobnou cenu. Pokud ji máte, tak počítejte s tím, že se barvivo časem vyčerpá a orchidej Vám pokvete jen bíle.

Přeji hezký den.

Dobrý den, mám doma 16 orchidejí a na 3 se mi teď objevili červci a nevím co s tím. Může mi někdo prosím poradit nějaký účinný postřik. Bojím se, aby se mi nerozšířili na všechny. Děkuji

RE: Červci

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:43

Dobrý den,

problém červců je popsán v kapitole Choroby a škůdci. www.orchideje.websnadno.cz

Přeji hezký den.

Výhonek

(VWPsQNuHVvbjcL%7VWPjEp~6Kx), 27. 7. 2011, 21:41

Dobrý den, nedávno jsem dostala orchidej, které ze středu listové růžice vyrůstá výhonek. Je dlouhý cca 10 cm a rostou na něm listy. Mám s ním něco udělat, nebo ho můžu nechat jen tak? Orchidej má trochu zničené listy, v obchodě s ní evidentně nezacházeli dobře, to ovšem neznamená, že bych se jí chtěla zbavit.

RE: Výhonek

(t8EsVYSSonmMHYY06hIjeN4sI), 9. 10. 2011, 07:09

Zatím nechejte vše tak,jak je.Na výhonku se tvoří pravděpodobně nová rostlinka.Až bude mít dostatek kořenů,tak ji můžete odstřihnout a nasadit do květináče se zeminou pro orchideje.Něco takového mi udělala mniorchidej a po půlroce má teprve 3 kořeny.Proto ji rosím na list, aby měla vlhko a živiny.

jak na Keiky

(Lucie), 25. 6. 2011, 18:20

Ahoj,

poraďte mi někdo co udělat s Keiky, když ještě nemá kořeny a stvol na kterém vyrostlo zcela uschnul, teď začíná uvadat i Keiky.

Orchideje

(t8EsVYSSonmMHYY06hIjeN4sI), 5. 6. 2011, 18:10

Zdravím všechny pěstitele amatéry.
Chci se pochlubit a zároveň vyvrátit tvrzení o pěstování orchidejí na východním okně.Mám okna na jih a orchideje kvetou i prospívají.Fígl je v tom,že je mám postavené na miskách s keramzitem,který udržuji vlhký a přes ten největší žár přes léto přistiňuji žaluziemi.Jen musím dávat na průvan,ten opravdu nesnášejí.

škudci?

(VWPsQNuRbsnxRYTuVVSsQNu), 27. 5. 2011, 17:35

Dobrý den, začali se mi na orchidejích objevovat takove hnede, mokre svkrny. Zajimalo by me, co by to mohlo byt? Uz jedna orchidej mi uhynula a mám pocit, že kvuli tomu. Můžete mi poradit, coby to mohlo byt? Děkuju

RE: škudci?

(VWPsQNuA~.AkQNs6JyvjFo), 14. 7. 2011, 08:37

Zuzano, i já jsem řešila stejný problém jako Vy. Ale jsem si téměř jistá, že se na Vaší rostlince objevily štítenky. Ty vysávají obsah rostlinných buněk na listech a mohou vést až k odumírání napadené části rostliny.
Obdobně jako puklice, které vylučují lepkavou tekutinu na listy .Puklice je velice obtížné zlikvidovat, rostlinu je nutné držet v izolaci. Mně se nejvíce osvědčilo ruční otírání vatou s lihem (SLIVOVICÍ).Je spousta přípravků na bázi oleje a postřik jako Puklistop, ale věřte, že líh stoprocentně zabere.

žloutnutí listů

(VWPsQNuCWmxkQNs6JyvjFo), 24. 5. 2011, 18:26

Dobrý den, prosím o radu ohledně orchideje phalenopsis.
orchideje pěstuji již delší dobu, ale zatím se mi to nestalo. Rostliny mám v průhledných plastových květináčích i obalech na východním okně v koupelně. zalévám 1x týdne tak že namočím celý květináč do cca půl hodiny do vody, pak nechám vykapat, hnojení 1x za 14 dnů až 3 týdny hnojivem na listy.
poslední dobou začaly rostlinám žloutnout listy . čím to může být způsobeno? je to možné od slunce?nebo je častá zálivka?
děkuji Katka

suché kořeny

(VWPsQNuRZ.mMHYY068m~eYSx47bO), 18. 5. 2011, 10:18

Dobrý den,
prosím o radu. V březnu jsem dostala svojí první orchidej Phalaenopsis, takže jsem úplná záčátečnice. Krásně kvetla a teď pomalu odkvétá. Má poslední dva květy. Řídím se při pěstování radami, které jsem získala, ale bohužel jsem nikde nevyčetla, jestli když jí jednou týdně ponořím do vodys hnojivem, tak jestli mají být pod vodou i kořeny. Zdají se mi SUCHÉ.jestliže ano, tak namočím i listy, protože jsou těsně u okraje květináče a opírají se o jeho kraj. Nebude jim to vadit? Také mi jeden nebo dva listy praskají a láme se jim okraj.
Ještě jednou prosím o radu. Moc děkuji Zdena

RE: suché kořeny

(VWPsQNuCWnzEUYsVVtQjFm4Umbm~g), 6. 6. 2012, 21:51

Dobrý den,

klidně můžete namočit celou rostlinu mimo květů. Jen nezapomeňte, až ji vyndáte ven, pořádně vysušit střed listové růžice. Pokud to neuděláte, tak by mohla začít tzv. hniloba srdíčka. Já phalaenopsisy takto máčím normálně i několik hodin.

Přeji hezký den.

otázka

(VWPsQNun-cGk3YTuVVSsQNu), 8. 5. 2011, 11:11

Dobrý den, prosím o radu koulil jsem si mini můrovce krásně kvetl,ale najednou mu začal usychat květ . Je to normální nebo s ní něco je?

poradit

(VWPsQNus7.AkQNs6JyvjFo), 3. 5. 2011, 10:12

Dobrý den,prosím o radu dostala jsem od syna "Můrovce" stále kvete ale listy strácejí tuhost děkuji za opověď.

RE: poradit

(s7P~Qkt-W7a-m~7gbkxy.YsVVt%), 4. 5. 2011, 08:45

Dobrý den, někdy je příčina v zálivce (přiměřenost, kvalita vody), jindy v osvětlení... v létě zkuste rostlinu přihnojovat hnojivem pro orchideje, třeba ji to vzpruží, a pokud máte možnost, ideální je letnění, ale ve stínu, nejlíp pod velkými stromy.

stvol

(Klára), 27. 4. 2011, 20:45

Krásný večer, moje rostlina kvetla, ale nebyla sem doma, tak celý stvol na kterém vyrůstají květy zaschl. Až mezi listy.. Roslinu rosím, zalévám jak mám, hnojím a stvol stále nikde.. Jak "vyrobím" , že stvol vyroste? Děkuji za odpověď :)

rada

(VWPsQNus9_EoRYTuVVSsQNu), 30. 3. 2011, 14:21

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Dostala jsem Phalenopsis mini. Bohužel mi nekvete a listy i přesto že jsou zelené se mi zdají zvrchu nepatrně zkrabatělé. Děkuji předem za informaci.

dotaz

(VWPsQNuE4-ukV-56Kvm.h74Vl), 3. 4. 2013, 16:18

Dobrý den,mám ten samý problém. Jak jste si d ním poradila? Děkuji předem za odpověď

klima vázy

(VWPsQNudb-voQNs6JyvjFo), 20. 2. 2011, 13:38

krásný den chci se zeptat jaký máte názor na klima vázy - - co se týče phalaenopsis? nemohu je až moc přehnojit když tam není substát? a co přelití?

RE: klima vázy

(s7P~Qkt-W7a-m~7gbkxy.YsVVt%), 4. 5. 2011, 08:43

Dobrý den, myslím, že když na nečem vyzkoušet klimavázu, tak určitě na Phalu, ten je snad nejodolnější ze vše druhů, zvlášť ty nové hybridy. A protože tyhle epifytické orchideje, co žijí na větvích stromů, substrát nepotřebují, neměla by jeho nepřítomnost vadit ani vést k přehnojení, když budete dávkovat podle návodu:)

NEMOC ORCHIDEÍ

(VWPsQNuvWgnjFm4Umbm~g), 20. 12. 2010, 12:21

Dobrý den, dostala jsem od manžela ke svátku orchidei Phalaenopsis a již po týdnu jsem si všimla takových bílých chuchvalečků ( myslela jsem, že je to nějaká plíseň ), ale když jsem se podívala o něco blíže, tak to vypadá spíše jako mšice jsou cca. 2 mm. dlouhé a na zadečku mají takové delší chloupky. Už mi začínají přelézat i na ostatní kytky, které jsou v blízkosti nové orchidee. Prosím poraďte mi co s tím, děkuji Vám Dana Valachová

RE: NEMOC ORCHIDEÍ

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 15. 2. 2011, 19:56

Dobrý den, podle Vašeho popisu se s největší pravděpodobností jedná o savé škůdce červce. Protože jsou poměrně dobře viditelní, nejsnazší první pomocí je mechanické odstranění (například vatičkou na čištění uší). Pokud zakročíte včas a červci se nestihnou příliš namnožit, pečlivé odstraňování stačí. Jinak je třeba sáhnout po insekticidu, pro interiér je doporučován například přípravek Agrion. Můžete vyzkoušet i přípravky na bázi olejů, které červcům zalepí dýchací otvory a tak je zahubí. A využít lze i biologickou ochranu, přirozené nepřátele červců - například parazitickou vosičku Leptomastix dactylopii, prodávanou v přípravku Leptopar.

nemoc orchideí

(VWPsQNuAc8AkQMQt~.An2~l6jWmKDYTuVVSsQNu), 4. 11. 2010, 11:53

Dobrý den, prosím moc o radu...Krásně mi dvakrát do roka kvete phalaenopsis, ale před týdnem kdy mi mimo jiné zase kvete jsem objevila na spodních listech rostliny lepkavé kapky a a spodním lustě z jedné strany suchý černý flek??? co to znamená, něco jsem v pěstování udělala špatně...krásně kvete již po několikáté a já bych nerada o ní přišla..dokonce e jí ve spodní části vytvořina nová rostlinka..mám jí už třetí rok...děkuji za odpověd, krásný den iv.

zasychání stonků s květy

(VWPsQNuDVvbjcn87VWPjEp~6Kx), 1. 11. 2010, 20:54

Dobrý den, má doma už dva a půl roku Phalaenopsis, po dva roky nádherně kvetla, ale letos i když začal vyrůstat stonek s květy, tak asi ve výšce 10-15 cm začal zasychat, vytékala z něj kapka husté, lepkavé pryskyřice až stonek úplně zaschl a začali mi žloutnout i listy, kořenů má hodně a na pohled vypadají zdravě. Mám ji postavenou na okenním parapetě na východní straně, občas přihnojím a rosím. Nevím, kde jsem udělala chybu, že mi letos vůbec nevykvetla, poradíte mi prosím někdo? Děkuji

opadávání květu

(w.GBRYSSmkvoU~l7), 25. 10. 2010, 12:09

Dobrý den
Dostala jsem Phalaenopsis byl krásně bohatý květy, ale za par dní mi začali padat pupeny. Začnou žloutnout a schnout a upadnou. Rozkvetle kvety nepadají drží. nevim si rady poradite mi.
Děkuji

odkvetlá rostlinka

(VWPsQNuNWerBZ34Vj7aPZYTw), 12. 10. 2010, 17:56

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před 14 dny mi náhle odkvetla rostlinka (po té, co se začalo topit). Všichni říkají, že odkvetlý stvol nemám stříhat, ale on mi od vrchu postupně usychá, tak nevím, mám starost, aby mi neodešla celá květina, resp. co se stane, když uschne stonek celý. Jsem úplný začátečník, poraďte mi, prosím, co s tím. Předem moooooc děkuji za odpověď. Valerie

Škůdci

(VWPsQNuN78FDZ.56Kvm.h74Vl), 16. 9. 2010, 10:35

Dobrý den,
před 14 dni jsem si zakoupila phalaenopsis. Dnes jsem na květech našla celkem 3 broučky, květy jsou bílé a i broučci byli "maskovaní", bílí, opravdu jsem si jich všimla až z blízka. Ráda bych se zeptala, o jakého škůdce se může jednat. Jak s ním bojovat (jestli stačí mechanické zlikvidování :o)). Rostlinu jsem raději dala do izolace, nerada bych, aby mi brouček napadl i ostatní rostliny. Mohli se již ostatní rostliny také infikovat? Děkuji za odpověď.

phalaenopsis

(VWPsQNud4gqkQNs6JyvjFo), 6. 9. 2010, 20:35

dobry den mam phalaenopsis jsem zacatecnik kazdy tyden davam kvetinu do kupovane pitne vody protoze doma mame vodu tvrdou.kazdy den jeste rosim.nemuze ji balena voda uskodit?predem dekuji za odpoved!!!linda

RE: phalaenopsis

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 17. 9. 2010, 12:07

Dobrý den, vaše orchidej se má opravdu dobře, když jí dopřáváte takovou péči:) Balená voda by měla splňovat určitý standard a neměla by proto být příliš tvrdá (ani chlorovaná), a tudíž neuškodí. Zároveň ale ani nemusí být zcela měkká a tudíž nelze říci, že je obecně naprosto vhodná - záleží na druhu. Za měkou vodu je považována ta, ve které je obsah vápníku a hořčíku do 0,7 - 1,25 mmol/l. (Do 2,5 jde pak o vodu středně tvrdou, nad 2,5 o tvrdou) Tato hodnota by měla být uvedena na etiketě. Velmi vhodná, zaručeně měkká a zdarma je voda dešťová,ale tu patrně nemáte kde sbírat...

dotaz

(VWPsQNut0sqjeO41idm~eYSx47bO), 31. 8. 2010, 17:47

Na listech phalaenopsis, se mi ukázaly kapky lepkavé tekutitny podobné medu ... poraďte co s tím ... děkuji

přesazení

(snpsVYSSr.qB5YsXV1gy.YsVVt%), 30. 8. 2010, 09:44

Dobrý den,prosím o radu,mám phalenopsis a vedle rostliny mi roste další rostlina,má už dva asi centimetrové lístečky.Prosím jak ji přesadit,abych ji neuškodila.děkuji

RE: přesazení

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 30. 8. 2010, 11:32

Dobrý den, nová rostlinka patrně vyrůstá na stvolu matečné orchideje? V tom případě je dobré počkat, až bude mít vyvinuté vzdušné kořínky a poté ji i s kouskem stvolu ustříhnout a pěstovat samostatně. Do té doby můžete rostilnu i s dceřinnou odnoží rosit velmi zředěným roztokem hnojiva pro orchideje, které podpoří její vyvinutí a dodá sílu i mateřské rostlině, kterou může růst dceřinné odnože poněkud vyčerpávat.

pěstování phalenopsis

(VWPsQNuzWgnjEK4uL7gMVbd6jWmKDYTuVVSsQNu), 9. 8. 2010, 08:34

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je vhodné hnojit phalenopsis po odkvětu a po seříznutí a to s ohledem na roční období
Děkuji
Hana Črná

žloutnutí listů

(t8EDZ.4UHFmMFYqTZer), 6. 7. 2010, 11:46

Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. U mé Phalaenopsis po odkvětu začínají žloutnout listy (viz. přiložené foto). Prosím poraďte jsem začátečník. Děkuji za odpověď.

vzdušné kořeny

(revwV.j6JTmMHYqS0_n), 3. 3. 2010, 17:07

Moje orchideje Phalaenopsis dobře rostou, listy jsou velké a svěží, ale nekvetou, zato vytvářejí podle mého názoru velké množství vzdušných kořenů. Poraďte, prosím, co dělat !!

Skvrny na listech - Phalaenopsis

(w8IvQmT6hwAkQMQJ-9rx1~l6jWmKD), 2. 3. 2010, 10:02

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, jelikož jsem v pěstování orchidejí začátečník.
Na jedné rostlině se vytvořily skvrny, které přikládám na fotografii. Měla bych listy odstřihnout nebo udělat jiná opatření? Jinak se rostlina jeví v pořádku, vypustila nový kořen a také krásný nový list.
Dále bych se chtěla zeptat, zda když na již odkveteném stvolu vyrazí nový výhon - mám vrchní část, zhruba 15 cm nad novým výhonem odstřihnout?
Velmi děkuji, s pozdravem Pavlína*

phalaenopsis do truhlíku

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 27. 2. 2010, 18:37

Mám s truhlíkem na okně velmi dobré zkušenosti.Na dno jsem nasypala keramzit a do něho postavila květináče.Tak mám na jednom okně 8 květin ve dvou truhlících.Keramzit vlhčím a kvetou stále již 2roky.Doporučuji.

květ

(s.AuRYSSt.wDb94uK7N_), 26. 2. 2010, 17:24

Dobrý den, mám doma orchidej už druhým rokem,ale trošku mě trápí.Má 4 výhonky, které jsou stále napučelé,ale nevykvete.Vždy když už by měla vykvéct, tak květy sežloutnou a upadnou.Můžete mi prosím poradit, jak na ní.děkuji Lenka

RE: květ

(w8IvQmT6hwAkQMQJ-9rx1~l6jWmKD), 26. 2. 2010, 17:43

Dobrý den,
bohužel - já Vám neporadím - ale podělím se o stejný osud. Stejně se to stalo i mě, tchýni a babičce. V jedné prodejně květin mi řekli, že je to prý tím, že je rostlina těsně nad topením. V druhé, že jí vadí nízká teplota u okenního skla a ve třetí, že je to tím, že je poněkud přemokřelá - že pokud má vzdušné kořeny nahoře stále zelené, ještě ji nemám zalévat. Tak už bych se také ráda dozvěděla, čím to je, jelikož mi to začíná dělat i u další rostliny! S pozdravem Pavlína*

RE: květ

(Vanessa), 15. 2. 2011, 12:08

Dobrý den potkalo mě to také. Ano tyto všechny příčiny jsou možné ,ale pokud jde přes orchideje průvan tak je příčina vyřešena! Někdy stačí změnit místo a po pár měsících budou vaše orchideje plné květů :)

Phalaenopsis do truhlíku

(c.Ey47a7VV~zQmT6hUAC1YsVVt%), 26. 2. 2010, 10:39

Dobrý den,
ráda bych z důvodu úspory místa na parapetu sesadila více orchidejí Phalaenopsis do jednoho truhlíku - je to možné?
Děkuji za odpověď.

dotaz

(qhyk4Z4UHCnB5YsXVt%y.YsVVt%), 4. 2. 2010, 17:00

Mám Phalaenopsis již dva roky a letos po odkvětu se mě na stonku vytvořily nové listy jak rostlinu namnožit a nepoškodit ? prosím o radu. Děkuji

RE: dotaz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 4. 2. 2010, 22:24

Zda se jedná opravdu o dceřinou odnož poznáte, až se kromě listů začnou tvořit i vzdušné kořínky. Pokud ano, počkejte až kořínky i celá rostlinka dostatečně zesílí, přitom ji pravidelně roste (do vody můžete přidat i malé množství hnojiva). Vyvinutou dceřinou sazeničku je pak možné odstřihnout i s příslušným kouskem stonku a dále pěstovat samostatně, stejně, jako mateřskou rostlinu, které tento zásah nijak neublíží.

škůdci na Phale

(Eva), 4. 2. 2010, 11:25

Jak už jsem jednou psala mám na Phalách malé (jako mák) podlouhé černé broučky.Na listech je trochu vatička a jsou stříbrné.Po dvojím postřiku prostředku na škůdve jich hodně zmizelo,přesto tam každý den jednoho najdu.Nevím co to je a zda rostliny nezničím když je ještě postříkám.Děkuji za radu.E

RE: škůdci na Phale

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 4. 2. 2010, 22:21

Dobrý den, patrně se jedná třásněnky, které napadají listy, a posléze i květy pokojových rostlin včetně orchidejí. Insekticidy, které jste použila, evidentně pomohly. Jedná se ale o škůdce odolné, kteří se nacházejí v různých vývojových stadiích, a proto je třeba postřiky trpělivě opakovat podle potřeby, až do jejich úplného vymizení.
Pomáhá také mírné snížení teploty (v rozmezí, které orchidejím nevadí) a převedším zvýšení vzdušné vlhkosti, které velmi prospěje i orchidejím samotným. Třásněnkám se totiž daří především v suchém vzduchu.
Kromě insekticidů existují ještě jiná řešení – i v domácnostech lze použít zdravotně nezávadnou biologickou ochranu, kdy se s třásněnkami vypořádá dravý roztoč, Amblyseius cucumeris. Zakoupená násada se lehce aplikuje, a až bude škůdce vyhuben, vymizí i jinak zcela neškodný roztoč.

Pěstování orchideje mini Phalaenopsis Picollo

(w8IvQmT6hwAkQMQJ-9rx1~l6jWmKD), 24. 1. 2010, 14:02

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu v pěstování orchideje mini Phalaenopsis Piccolo. Před pár dny jsem ji přivezla z Globusu, kde vám nikdo nic neřekne.
Jedná se o to, že je umístěna v malinkém květináčku se substrátem ve skleněné váze na množství navlhčených gelových kuliček. Nevím, zda tak může zůstat a mám kuličky a rostlinu jen rosit nebo s ní podniknout něco jiného.
Srdečně děkuji za radu!
S pozdravem Pavlína Robenková.

RE: Pěstování orchideje mini Phalaenopsis Picollo

(VWPsQNuEWkvoQMQC78Co-9enVvbjcL4Vj7aPZYTw), 8. 10. 2011, 19:32

Zdravím, taky jsem dostala mini orchidej ve váze a gel. kuličkách. Krásně kvetla asi 3 měsíce, po odkvětu jsem zkrátila stvol který ale uschnul celý. Rostlinku jsem zasadila do normálního květináče, malý průhledný jsem nesehnala--do koupeného substrátu. Umístila jsem ji s dalšími 3 na východní okno a zatím krásně prospívá a narostly jí už 3 nové listky. Namáčím do vody s hnojivem až je substrát zcela suchý a celý květináč lehoučký, nyní asi jednou za 14 dní. Přeji hodně zdaru v pěstování.

RE: Pěstování orchideje mini Phalaenopsis Picollo

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 4. 2. 2010, 22:08

Dobrý den,
Skleněná váza, ve které jste miniorchidej koupila, by neměla být na závadu – naopak, zajišťuje rostlině příznivé mikroklima a vyšší vzdušnou vlhkost, odkrytým vrchem do vázy doufejme proudí dostatek čerstvého vzduchu. Kuličky určitě můžete i dále namáčet, aby uvolňovaly vlhkost, ale nikdy tak, aby byly ponořeny ve vodě a ta vzlínala až do květináčku ke kořenům (které by pak byly přemokřené). Rostlinu v takovémto miniskleníčku již stačí rosit jen mírně. Ale zároveň pěstování uvnitř skleněné schránky určitě není podmínkou, vzdušnou vlhkost můžete rostlince zajistit i jinak, častějším rosením, umístěním misek s vodou a odpařovačů v její blízkosti a podobně. A ohledně zalévání, určitě bude třeba jednou za týden květináček vyjmout a ponořit do vody, aby se substrát navlhčil, jako u všech ostatních epifytických orchidejí, a pak jej opět nechat vyschnout (a rostlinu v mezidobí pouze rosit). Pouze vlhkost z rosení by vzdušným kořenů rostliny trvale nestačila. Ať se Vaší orchidejce daří:) Jana M.

Phalaenopsis

(VWPsQNuCWkBvZ.56JTxET6of6hIkQNs6JyvjFo), 16. 1. 2010, 11:47

Potřebovala bych poradit, mam orchidei Phalaenopsis už asi dva roky,od té doby kvetla jen jednou ,stonek uschnul, ale listy jsou v pořádku.Nevím jestli stonek ustříhnot....... a jak dál postupovat ,aby zase kvetla

Orchidei Phalaenopsis

(knmMHYqTWgm.CCj6jWmKDb9c), 28. 10. 2009, 17:16

Dobrý den,poradí mi někdo.Pěstuji Phalaenopsis už dva roky a tento podzim se mi na rostlinkách objevila plísen,kořeny zahnivají a listy žloutnou.Jde jistě o přelití ale nejsem si toho vědom.Pečuji o ně s láskou a neradbych o ně všechny přišel.Je nějaký způsob je ještě zachránit aby neumřeli uplně?
Děkuji mnohokrát.

RE: Orchidei Phalaenopsis

(VWPsQNuE4erxRYTuVVSsQNu), 20. 11. 2009, 11:22

Myslím si, že stále moc zaléváte. Já zalévám až jednou za tři týdny ponořením do převařené vody s hnojivem na asi 20 až 30 minut. Doma mám ústřední topení a po letech pěstování se mi orchideje na parapetu konečně daří a kvetou. Myslím si , že chtějí i dost větrat. Pěstuji phalenopsis , dendrobium, cimbidium mi stále nekvete, přesto, že tráví léto venku od časného jara a ještě je stále venku. Hodně úspěchů při pěstování. Milena

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS