Pěstování vánoční hvězdy: Aby kvetla po mnoho let
22. 12. 2015

Pěstování vánoční hvězdy: Aby kvetla po mnoho let

Tato tradiční vánoční květina patří mezi nejdekorativnější pokojové rostliny. Husté, sametové listy tvoří pozadí zářivě barevných listenů. Můžete pěstovat hvězdu malou i velkou, různě zbarvenou.

Vánoční hvězda (Euphorbia (Poinsettia) pulcherrima) je nepřehlédnutelná, pestrá a slavnostně vyhlížející rostlina, ačkoli jsou její květy drobné a nenápadné. Zrak však přitahují nádherně vybarvené listeny pod kvítky. Nejčastěji jsou jasně červené, což v kontrastu s tmavou zelení listů působí slavnostně. Ale vyšlechtěny jsou i odlišně vybarvené odrůdy. Něžněji působí varieta s růžovými, broskvovými či krémovými listy, krásné jsou i listeny sněhově bílé. Vyšlechtěny jsou dokonce i odrůdy pestrobarevné, listeny jsou i různorodě tvarované.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) může mít různé barvy i tvary listů.

Péče o vánoční hvězdu

i

Při výběru si všímejte nenápadného, nazelenalého květu. Pokud teprve rozkvétá, budou listeny krásné mnohem déle.

Vánoční hvězdy se pěstují v různých velikostech. Můžete si vybrat i půvabnou miniaturní, i půl metru vysokou rostlinu. Raritou je hvězda zapěstovaná na kmínku.

 • Vánoční hvězda pochází z Mexika, proto jí vyhovuje jí stálá teplota nad 20°C. Květináč by neměl stát přímo na studeném parapetu, zvláště od okna táhne studený vzduch.
 • Na citlivost vůči chladu myslete i při přenosu z květinářství – tuto teplomilnou rostlinu by vám rozhodně měli důkladně zabalit do papíru.
 • Potřebuje i dostatek světla, ale rozptýleného, nežli přímé sluneční paprsky (podobně jako orchideje).
 • Zalévejte odstátou, nejlépe vlažnou vodou, která je měkká (ideální je dešťová). Substrát by měl být stále mírně vlhký.
 • Hvězdu pravidelně rostě a v její blízkosti umístěte odpařovače – vlhčí vzduch jí svědčí.  
 • Přihnojujte hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

vánoční hvězda 

Vánoční hvězda jako trvalka

Vánoční hvězda vám může vydržet po mnoho let. Potřebuje však speciální zacházení:

 • Po odkvětu ji přemístěte ji na chladnější místo, snižte zálivku i vzdušnou vlhkost.
 • V předjaří hvězdu seřízněte (u středně velké zkraťte výhony i o 10 cm). Prýštící mléko lze zastavit ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor, mléko je jedovaté a může popálit i pokožku!).
 • Na jaře rostlinu přesaďte.
 • Přes léto rostlinu dostatečně zalévejte a přihnojujte, aby zesílila. Prospěje jí i letnění – venku může být od konce května až do babího léta.  

Podzimní zatemňování je pro rozkvět nezbytné

Aby na Vánoce opět vytvořila překrásné barevné listeny, je vhodné rostlinu od poloviny října pravidelně zatemňovat nejméně na 12 hodin denně. Tvorbu květů, a tedy i barevných listenů, totiž vyvolávají krátké dny a dlouhé noci – delší, nežli jsou ty naše. Rostlinu proto od večera do rána zakrývejte tmavým kornoutem či pevným papírovým pytlem, aby byla ve tmě vždy nejlépe čtrnáct hodin. Pokud ji budete trpělivě zatemňovat po dobu dvou měsíců, odvděčí se vám překrásnými barvami. I bez krátkých dnů může kvést, ale obvykle ne tak oslnivě. 

vánoční hvězda

Rozmnožování

Na jaře si z rostliny můžete také odebrat vrcholový řízek:

 • Nejprve jej na hodinu ponořte do vlažné vody, aby se zastavil výron mléka.
 • Poté řízek zapíchnete do vlhké směsi rašeliny a písku a překryjete fólií pro lepší mikroklima.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Vánoční hvězda

(VWPsQNuH0mEjFm4Umbm~g), 7. 7. 2017, 13:46

Dobrý den,
Vánoční hvězda má nové lístky.Na lístcích se objevili bílé skvrny,co dělám špatně?
Děkuji,
V.P.

zálivka

(y.Ak-Z4UHKvm1~l6jWmKD), 2. 11. 2016, 09:22

Dobrý den chci se zeptat jak často se musí hvězda zalévat a proč mi opadávají listy, které jsou již žluté a proč jsou listy menší než když jsem ji kupovala. Mám ji teprve rok. Pro představu vám zasílám fotky.
Přeju krásný den Ricková

RE: zálivka

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 11. 11. 2016, 12:05

Dobrý den,
Vánoční hvězda může listy shazovat z více důvodů, nejčastěji kvůli nachlazení, průvanu nebo změnám teplot. Mexické krásce vyhovuje stálá teplota nad 20°C. Je velmi citlivá, proto může reagovat i studený vzduch táhnoucí od nedokonale odizolovaného okna, kterého si ani nevšimneme. Ohrozí ji i krátké větrání. Na druhou stranu by neměla stát ani v blízkosti topení, příliš horký a suchý vzduch jí také nesvědčí.
Kolik vláhy rostlina potřebuje, to záleží na teplotě, olistění, i vlhkosti vzduchu. Proto nelze stanovit univerzální pravidlo. Vánoční hvězda je poměrně žíznivá, jako všechny rostliny, které mají velké, tenké listy a proto hodně vláhy vypařují. Substrát by proto měl být stále mírně vlhký, ale nikoli přímo mokrý – v podmisce by voda stát neměla. Jak je na tom substrát pod povrchem můžete otestovat špejlí – pokud na ní zemina ulpí, bude nejspíš dostatečně vlhký (podobně jako špejli umaže ještě nedopečená, vlhká bábovka). Ovšem vaše rostlina bude nyní pít méně, kvůli menším listům a jejich opadávání. Rostlina je také vytáhlá, na jaře by jí prospělo seříznutí, díky němuž zkošatí. Může trpět i nedostatkem světla (vyžaduje však světlo rozptýlené, ne přímé slunce). Listy také ztrácejí barvu. Rostlinu jste za rok, po který ji pěstujete, pravděpodobně již přesadila do nového substrátu. I tak se může stát, že trpí nedostatkem živin, především hořčíku, čemuž by napovídalo blednutí listů, chloróza, a celková neduživost. Zkuste jí přilepšit tekutým (nebo ve vodě rozpustným) hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem, nebo pro citrusy, které je proti chloróze často účinné. (Pro zdravou hvězdu je nejvhodnější hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny, ale nyní je důležitější její zdraví než kvetení). Hnojivo doplní i stopové prvky, jejichž nedostatek může být rovněž příčinou žloutnutí a opadu listů. Jako rychlá pomoc poslouží i aplikace dostatečně zředěného roztoku rozprašovačem na listy (při ředění do zálivky i pro postřik je třeba postupovat podle návodu). Ostatně i samotné rosení vánoční hvězdě velmi prospívá, zvláště pokud máte doma sušší vzduch. Voda by měla mít pokojovou teplotu a být měkká, ideální je dešťová (podobně i pro zálivku). Pokud dešťovou k dispozici nemáte a vodovodní voda je tvrdá, pomůže převaření.
Děkujeme za přání i fotografie. Protože shazování listů trápí více čtenářů, s dovolením jsme si je půjčili do článku, který byl právě vaším dotazem inspirován. Ať se Vám i Vaší hvězdě daří! S pozdravem Jana Bucharová

hvězda

(VWPsQNuDb-voQNs6JyvjFo), 22. 12. 2014, 18:35

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat proč mi hvězda opadává?
Děkuji za odpověď Lucie

Vánoční hvězda

(hgqBVZ4UH7P%QSs_YaBFQmT6hUiNV8cc-omMFYqT), 18. 12. 2014, 14:45

Dobrý den, mám prosbu vloni na vánoce jsem dostala vánoční hvězdu, a přes léto mi takhle vyrostla mohu se zeptat co stým ? posílám fotku moc děkuji za radu Andrea

kvetení

(VWPsQNus9_EoRYTuVVSsQNu), 17. 11. 2014, 14:37

Chci se zeptat,od té doby co jsem začala hvězdu zakrývat krabici začali jíj žloutnout a opadavát listy.Nevím jak tomu zabránit.Poradíte?

vánoční hvězda

(VWPsQNu87.AnaYTuVVSsQNu), 24. 4. 2014, 18:01

mám ji už tři roky stoho rok zapěstovanou na kmínek výška 60cm zalívám ji a větrám jiným oknem daří se ji velice dobře

Nákup

(VWPsQNuNW7PaQkR_67bMQMvaVWR), 23. 12. 2013, 23:01

Chci se zeptat jak je tato rostlina náročná. Viděl jsem dnes v Tescu několik rostlin na prodej, ale už to byly nevábné zbytky, které byly jako by trochu hynuli. Nevím co jim chybělo. Cena byly v řádu pár korun. Tak letos by už moc užitku nenaděla ale pokud by nezdechla tak by sloužila až se probere a zdobila můj parapet. Mám ji koupit? Co myslíte? Přežije, když vypadá divně?

vánoční hvězda

(VWPsQNuxVvbjcn4Vj7aPZYTw), 23. 12. 2013, 10:39

MTM

Pěstování vánoční hvězdy aby kvetla po mnoho let

(qhFoWYSSt.AJV-), 20. 12. 2013, 13:32

Moc se mi to líbí..

vánoční hvězda

(marka), 16. 12. 2013, 10:41

proč mi nekvete? má jen stále zelené lístky.
poradte prosím

vánoční hvězda

(VWPsQNuBhGNjFm4Umbm~g), 14. 12. 2013, 19:04

Já myslím že to záleží na rostlině každý rok mi hvězda vydrží dlouho až do léta a pak kdybych dělala cokoli tak pojde ta letošní začala opadávat hned po donesení budu ráda jestli vydrží do vánoc.

péče

(Iva), 7. 12. 2013, 14:28

Hvězdu mám už pár let. na jaře mi vždycky opelichá - neřešim; v létě vyroste pár nových lístků - fajne; na podzim to vypadá jako koště, tak to trochu oškubu a seříznu zas do tvaru a teď už mi měsíc kvete. Udělala jsem si z toho stromeček - dole mám spletený kmínek a nahoře mi aktuálně kvete 8 nádherných rudých květů jak z katalogu. Ale zase jsem zahubila dracenu

RE: péče

(VWPsQNuzWgnjFm4Umbm~g), 11. 12. 2013, 09:43

...a dělala jste "nezbytné zatemňování" ???

Nové listy, umírá

(Petra), 3. 3. 2013, 11:20

Dobrý den, vánoční hvězda mi jako každý rok brzy opadala, nezbyl na ní jeiný lístek už sem se ji chystala vyhodit...když ji začali rašit nové lístky...Je jich hodně a dva dokonce červené ale odumírají mi stonky od shora mám obavu, že jestli to půjde takhle dál opadají i nové lístky....nevíte čím to a cos tím děkuji.

Co s hvězdou?

(VWPsQNuH0mEkQNs6JyvjFo), 16. 1. 2013, 20:35

Dobrý večer, před Vánoci jsem si koupila hvězdu, celou dobu mi vydržela, pak začala postupem času opadávat, do teď měla (má na sobě) 8 červených listů, jenže teď tam začali růst nové výhonky a nové listy. Asi to není špatně, ale co s ní mám dělat aby vydržela?

Zalévání vánoční hvězdy

(VWPsQNuEWkGs4Z4Vj7aPZYTw), 12. 12. 2012, 23:20

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak zalévat hvězdu do misky nebe ze zhora z květníku.Děkuji za radu

RE: Zalévání vánoční hvězdy

(Lída), 13. 12. 2012, 09:11

Já zalévám do misky, ale občas opatrně i shora, aby byl substrát pěkně trošku navlhlý...ale jen krapet.

Dotaz

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 7. 12. 2012, 22:09

Loni v tomto období jsem dostala vánoční hvězdu, po odkvětu jsem jí přesadila, zastřihla, v létě letnila, zalévala dešťovkou. Vyrostla z ní krásná košatá zelená hvězda. Před více než pěti týdny jsem jí začala krátit den, v 16,30 do 8 hodiny ranní. Pořád se nezabarvuje do červena. Před týdnem jsem jí začala krátit den už v 15 hodin. Už nevím co dělat . Asi někde dělám chybu. Je nádherná, košatá, silná, ale pořád zelená. Poraďte. Díky Eva

Já jsem letos poprvé vypěstovala z jedné hvězdy 8 nových a stínila je jen žaluziemi,aby nepronikalo ani světlo z osvětlení.A první mi začala kvést asi týden před Vánocemi:) mám velkou radost.Také jsem přihnojovala asi 14dní asi 2xtýdně tekutým hnojivem pro pokojovky.Výsledek je super.Pomalu rozkvétají jedna za druhou:)

Vánoční hvězda

(G_rxV94UHurBR.), 7. 12. 2012, 19:08

Dobrý den VŠEM.
Poraďte prosím chlapovi,jak a podle čeho vybrat zdravou rostlinu Vánoční hvězdy,kterou určitě udělám radost a vydrží.Taky kdy jí koupit.
Různé rady jak jí pěstovat jsem si od Vás přečetl,tak SNAD něco vyjde?!?! :-)
Děkuji Zdenek.

RE: Vánoční hvězda

(Lída), 13. 12. 2012, 09:11

No musí být pěkná :) olistěná, kompaktní, nebýt vytáhlá, barevné listeny aby byly čerstvé, můžou se teprv vyvíjet - to aby dlouho vydržela. Krom červené jsou i béžové, různé velikosti...radost ale uděláte každou :-)

RE: Vánoční hvězda

(G_rxV94UHurBR.), 13. 12. 2012, 21:43

Dobrý den.
Děkuji za odpověď,obejdu zahradnictví a budu vybírat silnou rostlinu.SNAD to letos vyjde.Každým rokem přežila Vánoce a poTřech králích odešla tak jako Vánoce.....:-)
Zdenek.

Dotaz

(VWPsQNuDWkvCRYTuVVSsQNu), 3. 12. 2012, 13:08

Dobry den.Mám dotaz .Před týdnem jsem si koupila vánoční hvězdu ale bohužel mi u ní opadaly všechny listy.mohly by jste mi říct čím to může být?Děkuji Larisa

RE: Dotaz

(Mariánka), 4. 12. 2012, 15:59

To mohlo způsobit víc věcí... přelití, přeschnutí, šok ze změny teploty... a nebo měla kyti bohužel užý nakročeno ze špatného zacházení v obchodě...

hvězda

(Tom), 30. 4. 2012, 16:54

Zdravím vás, hvězdu mám přes 10 let, meří kolem 170cm na výžku, stím že větve se jí různě kroutí. Několikrát sem ji neštastnou náhodou zlomil, ale všechno přežila. Nikdy jsem ji nezatemnoval a přesto má stále zhruba 50 % lístků červených. Postavenou ji mám přímo u okna na jižní stranu, miluje sluníčko... co se týče přelití, zalévám 1 za týden, a klidně 1,5 l (tam záleží na objemu květináče.) ale stalo se že byla bez vody i 2-3 týdny...

Neobvyklé

(VWPsQNuE4-ukV-a7VWPjEp~6Kx), 5. 3. 2012, 18:56

Dobrý den, stalo se mi něco velmi neobvyklého a po tom, co zde čtu jak květinu rozmnožovat, mi to přijde skoro jako zázrak. V lednu mi začala hlínu v květináči napadat plíseň i přesto, že jsem ji rozmíchávala a téměř nezalívala. Navíc jsem v hlíně našla nějaké parazity a listy opadávaly, proto jsem se rozhodla celou hvězdu vyhodit. Nakonec mi to bylo líto, tak jsem ji šikmým řezem v půlce stonku oddělila a zcela nezkušeně ji (i přesto, že jsem věděla, že je mi to k ničemu) strčila do vázy s obyčejnou vodou. O dva týdny později jsem zjistila, že na holém stonku rostou krásné velké zdravé listy. Zítra ji raději zasadím do hlíny. Je možné, že se hvězdě bude dařit bez zeminy, pouze ve vodě? Očividně to možné je, ale asi ne dlouhodobě.

RE: Neobvyklé

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 5. 3. 2012, 19:42

Dobrý den, je vidět, že když máte "zelené ruce", květinám se zkrátka daří a nedají se:-) Ale je pravda, že dlouhodobě by takto hvězda neprospívala a hlavně nekvetla - časem by jí začaly chybět živiny, které si jen z vody a světla vyrobit nemůže, minerály z vody postupně vyčerpá... s vyrašenými kořínky ji můžete přesadit do lehkého sbstrátu, nebo naopak zkusit pěstovat hydroponicky, kdy se jí živiny dodávají formou hnojiva.

Vánoční hvězda

(VWPsQNuvWgnjEKvj-emMFYqv6hIjeN4sI7bMQMvaVWR), 12. 1. 2012, 04:20

Dobrý den vánoční hvězdě jsem zkrátila stonky a pěkně vyrostli další větvičky,ale ty stonky co jsem zkrátila mě začali ze zhora hnědnout a usychat a postupuje to k novým výhonkům mám strach aby neodpadli. Poradíte co stím děkuji.

vánoční hvězda

(CennZ_4uK7NN8Z4UHFnBVYsXVt%y.YsVVt%), 16. 12. 2011, 13:29

Dobrý den. Prosím o radu-koupila jsem si mini vánoční hvězdu. Po donesení domů jsem ji zalila a dala na stoleček. Druhý den se listy začaly kroutit,uvadat a nyní opadávají. Kde jsem udělala chybu, prosím? Děkuji.

RE: vánoční hvězda

(VWPsQNuzWgnjEKFgZsrw994uK7N_QNs6JyvjFo), 4. 1. 2012, 13:53

Zřejmě jste ji přelila, hvězdy jsou na přelití náchylné, to spíše vydrží týden nezalité.. Osobně je zalévám, až když začne substrát vysychat, a to jen opravdu troškou vody. A pokud máte minihvězdu, tak je třeba být ještě opatrnější.

dotaz

(VWPsQNuN0kAo8~l6jWmKDYTuVVSsQNu), 11. 10. 2011, 15:53

Dobrý den prosím vás o radu.Mám od loňského roku vánoční hvězdu a je to asi 14 dní jsme jí začala zkracovat denní světlo.Je krásně rozrostlá,ale začínají mě na ní na okrajích usychat listy.Prosím vás o radu čím to může být. Zalévám dešťovou vodou a substrát je stále vlhký.Děkuji za odpověď Vernerová Bohumila

vanocni hvezda

(anna), 4. 5. 2011, 17:22

dobry den chci se zeptat jestli muze byt vysi nez 2 m?

RE: vanocni hvezda

(VWPsQNuB-lrpQNs6JyvjFo), 31. 3. 2012, 17:59

Dobrý den,já mám tuto ruži asi7 let,někdy ju přesadím ,někdy ji zaliju.Před 2roky jsem ji seřízl,ted mám ji jako stromek výška as85 cm.Káždý rok překrásně kvete moc ji nehnojím,kdo příjde tak se diví ,já si s ní aj vykládám a ona mně poslouchá,a vubec ji nedavám do tmy,akorát ji dám od okna asi 3 metry tot vše,asi si spolu rozumíme,muže se na ni kdokoliv podívat. Pepa.

vanocni hvezda

(VWPsQNubWgnjFm4Umbm~g), 6. 12. 2010, 14:03

dobry den potrebovala bych poradit co mam delat jednu hvezdu mam v kuchyni ta schazuje listy a pak mam v obyvaku na stole ta je vycevyhonova a taky jiopadavaji listy na vanoce tuto hvezdu musim mit protoze je to symbol vanoc a nedari se jim prosim o radu s pranim krasneho dne jana

usychání listů

(VWPsQNuh0mEkQNs6JyvjFo), 28. 11. 2010, 10:55

dobrý den,před 14 dny jsem si koupila vánoční hvězdu a asi před týdnem jí od spodu začaly usychat listy.nevíte náhodou někdo co jí chybí?děkuji za odpověď

otázka

(VWPsQNun0cHx1Z4Vj7aPZYTw), 25. 5. 2010, 15:57

Já bych se chtěla zeptat jak dlouho vydří tato hvězda když ase o ní řádně pečuje.Předem děkuji za odpověd.

RE: otázka

(qbGuRYSSn.EoQmV6hUBFQmT6hU), 29. 11. 2010, 16:12

Já ji mám 3 rokem a je v pohodě,má sice drobné listy a je takovej stromeček,ale nevadí.Ted už čekám,až začne červenat

RE: otázka

(qbGuRYSSn.EoQmV6hUBFQmT6hU), 25. 5. 2010, 22:30

Myslím,že když se o ní dobře starate,vydrží i několik let.Tak jste to myslela?Já ji mám dva roky,ale opět mám menší listy.Hnojím hnojivem pro pokojové rostliny,nevím jestli je to dobře.

Vánoční hvězda

(VWPsQNuB4mxkQNs6JyvjFo), 27. 4. 2010, 09:25

Dobrý den,
mám vánoční hvězdu a stále má plno zelených listů, dokonce je snad bohatší než během Vánoc. V článku jsem četla, že po odkvětu se má seříznout. Chtěla bych se zeptat, zda ji mám také seříznout nebo je již na to pozdě?
Děkuji.

RE: Vánoční hvězda

(qbGuRYSSn.EoQmV6hUBFQmT6hU), 28. 4. 2010, 10:23

Dobrý den,já ji zaštipávám v březnu,ale myslím,že ted by mohla také.Moje už pěkně obráší.

vánoční hvězda

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 6. 12. 2009, 19:59

Dobrý den, s jarním sestřihem jste postupovala zcela správně a pokud květině vyrašily listy, je to dobré znamení. Do původní velikosti ještě mohou dorůst, nebo potřebují více světla či živin – přihnojování. Samy od sebe se ale nevybarví, je třeba rostlinu zatemňovat na 12 až 14 hodin denně, protože teprve dlouhé noci vyvolávají kvetení a s tím související vybarvování listenů. Podrobnosti nalezete ve výše uvedeném článku.

vánoční hvězda

(qbGuRYSSn.EoQmV6hUBFQmT6hU), 4. 12. 2009, 17:10

Chci se zeptat,z jara jsem sestřihla vánoční hvězdu,pak obrašila,ale narostly mnohem menší lístky,které ještě nezčervenaly.je to normální jev?

RE: vánoční hvězda

(VWPsQNuH0mEkQNs6JyvjFo), 17. 11. 2014, 18:06

Dobrý den.jak se starat o vánoční hvězdu,dnes ji mám novou koupenou od bratra v tom poplaku co ho prodávají v tom sáčku,mám to v tom nechat a v květináči.nemám moc možnost,nikdy mi nevydrží.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS