I pokojové begonie kvetou, ale oproti balkonovým hybridům begonie hlíznaté (Begonia tuberhybrida) nebo známým ledovkám (Begonia semperflorens) jsou jejich světle růžové květy malé a zdaleka nepředčí okrasné působení listů. Dokonce se doporučuje květy odstraňovat, aby byl podpořen růst listů a optimální tvar celé rostliny. Většina nejatraktivnějších druhů pokojových begonií patří k rodu Begonie královská (Begonia rex) a k jejím křížencům.

Pěstování

Begónie můžeme snadno namnožit listovými řízky nebo celými listy; často pustí kořínky i list postavený jen ve sklenici s vodou.

Begonie pocházejí z tropických oblastí celého světa a jejich původ hodně napovídá i o jejich pěstitelských nárocích. Jistěže mezi jednotlivými druhy najdeme i rozdíly, některé vyžadují velmi striktní pěstitelské postupy, jiné druhy jsou tolerantnější. Obecně ale lze pěstitelské nároky begonií shrnout do následujícího manuálu:

  • Nároky na světlo jsou oproti naprosté většině ostatních pokojovek menší. V zimě je vhodný parapet světlého okna, v létě je však lepší rostliny přemístit z dosahu nejsilnějších slunečních paprsků. Naprosto nevhodná je jižní, jihovýchodní a jihozápadní expozice. Sluneční úpal umí listy doslova spálit.
  • Ideální teplota se pohybuje mezi 18–25 °C. Na chladnějším stanovišti mohou rostlině v zimě opadat listy.
  • Begonie zaléváme podle potřeby, ale vyvarujeme se jak přeschnutí, tak přemokření substrátu.
  • Hnojíme stejným hnojivem jako jiné listem okrasné pokojovky, a to nejlépe tekutou formou každých 14 dnů.
  • Pokud rostliny potřebují přesadit, načasujeme stěhování do větší nádoby na jaro. Substrát volíme kvalitní, takový, který udrží vodu, a vždy s příměsí rašeliny. Při manipulaci s rostlinou postupujeme velmi opatrně, begonie jsou totiž velmi křehké a snadno se polámou.

Begóniím svědčí rosení

Stejně jako jiné tropické rostliny (orchideje, kapradiny) vyžadují begonie vyšší vlhkost vzduchu, pravidelné mlžení rostlin je pro jejich pěkný vzhled a zdraví podmínkou. Používáme rozprašovač s jemnou mlhou a pokud možno měkkou nebo alespoň odstátou vodu. Tam, kde má voda vyšší hodnoty pH, můžeme na listech zpozorovat nevzhledné bělavé mapy, které způsobil vysrážený vápník. Mlžit můžeme i častěji než jednou denně, ale dáváme pozor, aby voda vyloženě netekla po listech – jemnou mlhou pouze zvlhčíme vzduch okolo rostliny. Pro podporu optimálních mikroklimatických podmínek umístíme na topení zvlhčovač vzduchu, ze kterého se může pozvolna odpařovat voda.

Choroby a škůdci

Zdravotní stav begonií bývá celkem dobrý, nejčastěji můžeme na rostlinách pozorovat zasychání špiček listů zapříčiněné příliš teplým a suchým stanovištěm.

Z houbových chorob se může objevit padlí, které vypadá jako moučnatý povlak listů. Nejčastějším důvodem je přílišné smáčení listů a přelití rostlin.

Ze škůdců se může objevit mšice a svilušky.