Pokojové rostliny čistí vzduch
5. 2. 2013

Pokojové rostliny čistí vzduch

V interiérech trávíme většinu času. Kvalita  vzduchu uvnitř místností  má na naše zdraví velký vliv. Jak vzduch pročistit? Ekologické a levné čističky najdete mezi pokojovými rostlinami.

Některé druhy pokojových rostlin jsou prokazatelně výkonnými zdravotními filtry, eliminují řadu škodlivin a navíc krásně vypadají!

Jedy, které doma a v kanceláři možná nečekáte

Interiéry mohou být mnohdy překvapivě zamořeny toxickými látkami. Uvolňují se z nátěrů a lepidel nábytku (jen běžný lak může uvolňovat formaldehyd a xylen), z  izolací a rozpouštědel.  K tomu se přidávají agresivní čisticí prostředky (pokud nepoužíváte ekologické varianty), a nedostatek větrání, obvyklý především v zimě. 

popínavý scindapsus

Jak fungují zelené pračky vzduchu?

Rostliny vychytávají škodlivé látky z logických důvodů. Většinou se jedná o těkavé organické látky, které obsahují uhlík. A ten rostliny nutně potřebují k výživě. Berou jej z čehokoli, tedy nejenom z oxidu uhličitého. Molekuly škodlivých látek tak rozbijí a ze vzduchu eliminují. Tato schopnost se dokonce vztahuje i na některé látky, které uhlík neobsahují – pilné rostliny je přesto navždy uvězní ve svých tělech.  

  • Rostliny jako filtry byly testovány v mnoha studiích a obstály – zdravý vzduch pomáhají udržovat dokonce i na vesmírných stanicích.
  • Jsou účinné i při takzvaném syndromu nemocných budov, který je souhrnem obtíží a onemocnění spojených nejčastěji s prostředím  kanceláří.
  • Doma jsou pak neocenitelnými pomocníky při vytváření zdravého a příjemného bydlení.

filodendron

Rostliny odstraní formaldehyd i rtuť

Nebezpečný formaldehyd dovede ze vzduchu odfiltrovat a zneškodnit filodendron, fíkus, scindapsus, zelenec, břečťan i sanseviera zvaná tchýnin jazyk. Rovněž škodlivý xylen z interiérů prokazateně odsávala sanseviera a břečťan. Zelenec, pohledná a zcela nenáročná pokojovka, si navíc poradí i se splodinami plynových vařičů, proto jí narozdíl od mnohých jiných nevadí ani úmístění v kuchyni, a také s tabákovým kouřem. Nádherné kvetoucí kamélie nebo pokojové růže odstraňují stopy těžkých kovů, napříkald rtuti a olova.

kamélie

Přirozené zvlhčovače a osvěžovače

Všechny rostliny obohacují vzduch kyslíkem a vlhkostí. Odpařování vlhkosti rostlinami je navíc samoregulační – do suchého vzduchu odpařují více, než do vlhkého. Kromě vody rostliny do ovzduší odpařují i silice, které vzduch osvěžují, dezinfikují a působí blahodárně na dýchací systém i psychiku. Opět jsou bezpečnější, než mnohé syntetické osvěžovače vzduchu.  Při alergiích, astmatu i nachlazení je skvělý například eukalyptus. Pro výrazný účinek pěstujte alespoň dva vzrostlejší keře v místnosti. Vonné silice uvolňují rovněž všechny aromatické byliny, které jsou s oblibou pěstovány na okenních parapetechrozmarýna, oregáno, yzop, saturejka, tymián, majoránka, vonné pelargonie a další. 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

pokojovka název?

(C.Ey47a7VV~21~fc-omMFYqT), 15. 9. 2013, 14:15

také bych htěla poprosit o identifikaci mé rostliny,alespoň přiblížit, jakým směrem mám hledat..
mám jí už několik let, toto je sice už asi 3.generace,ale stále jí něco chybí.
při zalomení nebo i jen tak(přelití? suchý vzduch?) seschnou a zrůžoví konce listů. moc děkuji za odpověď, nemůžu ji nikde najít, prohledala jsem různé atlasy a galerie na netu, nikde jsem nenašla

Název rostliny

(VWPsQNus7hvCQMQE4drDRYTuVVSsQNu), 10. 8. 2012, 12:21

Zajímalo by mne jaký je název rostliny na přiloženém obrázku.
Rostlinu pěstujeme v pokoji a při jejím zatřesení vypuzuje nádhernou vůní,provoní celý pokoj.

RE: Název rostliny

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 10. 8. 2012, 13:24

Dobrý den, jedná se o vonnou pelargonii, příbuznou "klasických" muškátů, která se u nás ale pěstuje mnohem méně často. Voní opravdu nádherně, a pokud byste jí v létě dopřáli trochu vzduchu, sluníčka a hnojiva (třebas slepičinců) a především v zimě odpočinek při nižší teplotě, měla by i vykvést. Snadno se množí vrcholovými řízky - stačí je zapíchnout do substrátu.

pokojové rostliny

(Františka), 22. 12. 2009, 22:04

tam, kde se spí je zdrávo mít pokojové rostliny?

RE: pokojové rostliny

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 25. 12. 2009, 19:59

Je sice pravda, že rostliny v noci trochu kyslíku spotřebovávají, ale pokud ložnice nevypadá jako hustý zelený prales, navíc nevětraný, přítomnost rostlin zde nevadí. Oproti lidem mají spotřebu minimální a přes den kyslík zase "vracejí". NIcméně větší koncentrace rostlin se doporučuje v jiných místnostech, než je zrovna ložnice. Ta se ale často hodí pro zimování pokojovek, které potřebují období chladu, pokud je tedy méně vytápěná.

musi mit palmicky nejakou specielni hlinu a teplo svetlo aby se mi darili doma dekuji

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS