Pokojové rostliny si snadno namnožíte řízkováním
28. 2. 2018

Pokojové rostliny si snadno namnožíte řízkováním

Předjaří a jaro je vhodnou dobou pro množení pokojových rostlin. Z kousku výhonu, jehož odebrání rostlina ani nepocítí, doroste nová. Využít můžete i výhony z řezu, který pokojovky udrží pěkné a košaté.

Čím více, tím lépe, platí u pokojových rostlin. Nejen že dodají interiéru na přívětivosti a svěžesti, ale také účinně čistí vzduch a ozdravují naše bydlení. Na to však jedna malá rostlina v koutě velkého pokoje nestačí. Řízkováním můžete téměř zdarma a poměrně snadno získat mnoho nových sazenic. Většina řízků zakoření za několik týdnů.

množení rostlin řízkováním - názorný postup

Jak postupovat?

  • Řízky odebíráme z vrcholu rostliny se třemi až čtyřmi listy (či páry listů), těsně nad pupenem či v paždí listu. (Rostlina se často na místě řezu rozvětví). Nebo odlomíme boční výhon a použijeme ho celý, jen zkrátíme patku. Je důležité použít čistý, ostrý nůž či žiletku – tupý nástroj pohmoždí pletiva řízku, který pak bude špatně nasávat vodu. 
  • Spodní listy řízku odstraníme, v substrátu či vodě by měl spočívat pouze holý stonek.
  • Stonek zasuneme do předem (například tužkou) vyhloubené jamky v lehkém substrátu. Potom k němu substrát přitlačíme, aby přiléhal ze všech stran. Pevnější stonky lze zasunout rovnou - šikmo, do hloubky 3-5 cm. Zeminu pro pokojové rostliny lze vylehčit pískem, perlitem či vermikulitem, k dostání jsou i speciální substráty pro výsev a množení.
  • Substrát je třeba udržovat stále mírně vlhký, rovněž vyšší vzdušná zakořenění napomáhá – vhodné mikroklima vytvoříme s pomocí pokojového miniskleníčku, perforované fólie či obyčejného, průsvitného plastového kelímku či seříznuté pet-lahve. Až řízek zakoření a povyroste, kryt občas odklápíme, aby se sazenička otužovala, a nakonec jej odstraníme zcela.
  • Řízky potřebují dostatek světla, ale před přímým sluncem jej chráníme.

 

Namnožit lze i dřevnatějící stonky, ať už pokojových rostlin, nebo zahradních keřů

Řízkování lze vyzkoušet téměř u všech pokojových rostlin. Ovšem zatímco například voděnka, scindapsus, pepřinec, břečťan, tlustice a další běžné sukulenty zakoření ochotně při pokojové teplotě, diefenbachie či kroton k tomu potřebují teplotu až 30 °C.

Některé rostliny lze množit i pomocí řízků vytvořených ze spodních částí stonku - například ibišek, juku, voděnku, scindapsus, fuchsii, dracénu,  břečťan,  fíkus benjamínek, monsteru,  buganvileu, difenbachii, filodendron, kroton. U řady sukulentů (tlustice Pachyphytum aj.),  nebo třeba u africké fialky, gloxinie či begónie stačí zase jediný list, který se do substrátu zapíchne stonkem nebo spodní částí.

Řízky některých rostlin, například pryšcovitých, roní z řezu latex. Proto je nejprve ponoříme do vlažné vody, kde výron ustane. Pozor na to, že toto „mléko“ je často jedovaté.

Autor Jana Bucharová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS