Pokud se rozhodneme pěstovat v kanceláři květiny, tak se musíme nejprve zamyslet, kolik jim můžeme nabídnout světla a jak často je můžeme zalévat. Nejčastějším problémem kancelářských prostor je totiž nedostatek světla a příliš velká vzdálenost od oken. Rostliny by také měly vydržet bez zalévání po dobu víkendu, kdy v kanceláři nikdo není. To je důvod zvolit na závlahu nenáročné druhy.

Nenáročné pokojovky snesou i stín

Jedním ze skromných druhů je lopatkovec (Spathiphyllum). Rostliny jsou vysoké 25-75 cm, mají tmavě zelené listy a bílé květy. Na zálivku jsou velice nenáročné, v létě je stačí zalít dvakrát týdně, v zimě dokonce jen jednou. Dobře snáší i stín, což z nich dělá ideální volbu do míst, kde máme více volného prostoru, který je daleko od větších oken.

Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata) je další nenáročná květina. Zvlášť oblíbené jsou kultivary žlutým okrajem.

Dračinec (Dracaena reflexa) dorůstá značné výšky. Rostliny jsou nenáročné a mohutné, proto se používají jako květinová stěna k předělování kancelářského prostoru. Můžeme si vybrat z řady kultivarů, které mají tmavě zelené listy nebo zelené listy se žlutým nebo bílým okrajem.

Květiny na pracovní stůl

Pokud máme omezený prostor a hledáme malou, nenáročnou květinu, která by se vešla na kancelářský stůl, tak oceníme africkou fialku, známou i pod latinským názvem Saintpaulia. Dříve se pěstovaly africké fialky jen s modrou, bílou a růžovou barvou květu. Dnes, díky práci desítek profesionálních i amatérských šlechtitelů, můžeme pěstovat různobarevné kultivary s jednoduchým nebo plným květem. Obzvlášť zajímavě vypadají takzvané chiméry, které mají květy s různobarevnými segmenty.

Na malý kancelářský stůl se hodí i aloe, které nejenže pěkně vypadá, ale dokonce odstraňuje ze vzduchu toxické látky, jako je formaldehyd, který se nachází například v dřevotřískovém nábytku. Tekutina v dužnatých listech je léčivá, hojí popáleniny a řezné ranky.

Oblíbené orchideje

Květinou, se kterou se v kancelářích setkáme dnes asi nejčastěji, jsou ochideje. Ne všechny druhy orchidejí jsou pro pěstování v kancelářích vhodné. Nejméně náročný je v tomto směru můrovec (Phalaenopsis). Důležitý je speciální propustný substrát, aby se mohl ke kořenům dostat vzduch. Ve své domovině rostou tyto orchideje jako epifyty, takže nevadí, když kořeny rostliny vykouknou nad květináč, světlo jim nevadí. Z toho důvodu můžeme vybírat i z nepřeberného množství pěstebních nádob (i průhledných), které kancelář nebo pracovní stůl esteticky dokreslí.

Zásady pěstování

Ať už se rozhodneme pěstovat v kanceláři jakoukoliv květinu, měli bychom myslet na to, že na listech se často usazuje prach. Proto je dobré čas od času listy navlhčit a otřít prach. Rozhodně není dobré květiny přelévat; pokud kořeny stojí dlouhou dobu ve vodě, tak mohou začít uhnívat a v přelitém substrátu se k nim špatně dostává vzduch. Proto je vhodné rostliny pěstovat v samozavlažovacím květináči nebo volit opravdu jen ty druhy, které vydrží dva dny bez zálivky.

V pátek před odchodem z práce pak stačí rostliny zalít a do pondělí bez problémů vydrží. Pokud chceme mít trvale zdravé rostliny, nesmíme zapomenout kromě zálivky ani na pravidelné hnojení, protože dávka hnojiva obsažená v substrátu vydrží rostlinám jen několik málo týdnů.