Ibišky jsou krásné hlavně díky květům. Všechny jsou teplomilné a vyskytují se jen v tropických a subtropických pásmech; většinou se jedná o keře.

Pěstování ibišku

  • Ibišky vyžadují dostatek tepla a světla, pravidelnou zálivku a výživu.
  • Mladé rostliny můžeme pěstovat celoročně v bytě poblíž okna. Při nedostatku světla rostou, ale jen málo kvetou.
  • Větším rostlinám se nejlépe daří na chráněném místě venku. Na podzim je ale musíme přenést do místnosti ještě před příchodem mrazíků.
  • Během zimy stačí ibišku teplota kolem deseti stupňů a omezíme i zálivku.
  • Brzy zjara rostlinu seřízneme, aby si udržela kompaktní tvar, a tím podpoříme růst mladých výhonů, které ponesou květy. Odstřižené větvičky můžeme použít k řízkování.
  • Mladší rostliny můžeme také přesadit. Použijeme ale jen o málo větší květináč, aby se rostlina moc nerozrostla a neměli jsme v dalších letech problémy s přenášením.

Květy jednoduché i plné

Květy jsou poměrně velké, vydrží však jen krátce. Při dobré péči se ovšem tvoří velké množství poupat, která rozkvétají postupně, a tak kvete ibišek skoro celé léto. Protože jsou tyto ibišky intenzivně šlechtěny již přes sto let, mají nové odrůdy květy různých barev i velikosti a mohou být i plnokvěté. Jedním z důležitých šlechtitelských cílů je i prodloužení doby květu, takže u nových odrůd květ vydrží i několik dní.

Květy všech ibišků jsou krásné i jedlé

Ovšem i nejobyčejnější ibišek má mnohostranné využití. Krásně červenými květy si v Číně ženy malují obličej. Na Havaji, Tahiti a dalších tichomořských ostrovech je květ ibišku velmi oblíbený již odpradávna. První námořníky, kteří tam před staletími přistáli, vítaly domorodé dívky zahalené jen do palmových listů s rudými květy ibišku ve vlasech a s věncem z ibiškových květů kolem krku. Po mnoha měsících na moři se námořníkům mohlo zdát, že přistáli v ráji. I my si můžeme atmosféru Tichomoří trochu přiblížit, když během letního grilování ozdobíme stůl i pokrmy květy ibišku. A nemusíme se ani bát je sníst, protože nejsou jedovaté.