Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, syn. Epiphyllum, Zygocactus) pochází z tropických pralesů Střední a Jižní Ameriky, a ke kvetení ho přimějí krátké dny. Proto nám může sváteční období zkrášlit barevnými květy. Díky šlechtění kvete nejen růžově, ale i bíle, žlutě, karmínově, vícebarevně.

Aby kvetl na Vánoce

Samotné krátké dny však nestačí. Vánoční kaktus potřebuje před svátky odpočinek v chladnější místnosti (s teplotou mezi 10-15 °C), přičemž mu stačí minimální zálivka. V chladu by měl pobývat nejméně po dobu dvou týdnů, často však potřebuje dobu delší. Do tepla ho přesunujeme postupně, nejlépe v momentě, kdy jsou poupátka jen 1-2 mm malá a pevně zavinutá, aby je rostlina neshodila. Kaktusy jsou také citlivé na změnu prostředí, proto je riskantní je v době nakvétání třeba jen otáčet, natož přenášet z místa na místo - nalévající se poupata mají sklon opadávat. Pokud bychom kaktus nestihli přenést včas, počkáme až do doby, kdy se začnou květy rozvíjet. Vyšší teplota je rychle otevírá. Pokud se poupata objevila příliš brzy, ponecháme kaktus v chladu a kvetení tak oddálíme.

Pokud bychom pěstovali vánoční kaktus od podzimu do jara v teplém pokoji, bude růst a celkem prospívat, ale nepokvete. Někteří pěstitelé sázejí na podzimní půst, kdy kaktus ponechají po dobu 6-8 týdnů zcela bez zálivky – po této době spolehlivě nasadí mnoho poupat. Podmínkou je chladné místo, na kterém mu ani dlouhodobé sucho neublíží, naopak ho stimuluje ke kvetení. Kaktus si ve svých dužnatých článcích listů uchovává slušnou zásobu vody a přemokření nesnáší, i když tak odolný vůči suchu, jako sukulenty z pouští, které v sobě mají celý „soudek vody“, není.

V teple, které by však nemělo být příliš velké - kvetoucímu kaktusu svědčí teplota okolo 18- 20 °C - rostlinu vydatněji zaléváme a pravidelně hnojíme hnojivem pro kvetoucí pokojovky.