Pokvete vánoční kaktus na Vánoce?
9. 12. 2018

Pokvete vánoční kaktus na Vánoce?

V zimě dovede vykouzlit vodopády květů. Ovšem aby vánoční kaktus vykvetl, potřebuje vhodné zacházení – alespoň pár týdnů odpočinku v chladu. V době nasazování poupat je navíc velmi citlivý.

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, syn. Epiphyllum, Zygocactus) pochází z tropických pralesů Střední a Jižní Ameriky, a ke kvetení ho přimějí krátké dny. Proto nám může sváteční období zkrášlit barevnými květy. Díky šlechtění kvete nejen růžově, ale i bíle, žlutě, karmínově, vícebarevně.

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, syn. Epiphyllum, Zygocactus)

Aby kvetl na Vánoce

Samotné krátké dny však nestačí. Vánoční kaktus potřebuje před svátky odpočinek v chladnější místnosti (s teplotou mezi 10-15 °C), přičemž mu stačí minimální zálivka. V chladu by měl pobývat nejméně po dobu dvou týdnů, často však potřebuje dobu delší. Do tepla ho přesunujeme postupně, nejlépe v momentě, kdy jsou poupátka jen 1-2 mm malá a pevně zavinutá, aby je rostlina neshodila. Kaktusy jsou také citlivé na změnu prostředí, proto je riskantní je v době nakvétání třeba jen otáčet, natož přenášet z místa na místo - nalévající se poupata mají sklon opadávat. Pokud bychom kaktus nestihli přenést včas, počkáme až do doby, kdy se začnou květy rozvíjet. Vyšší teplota je rychle otevírá. Pokud se poupata objevila příliš brzy, ponecháme kaktus v chladu a kvetení tak oddálíme.

detail květu vánočního kaktusu

Pokud bychom pěstovali vánoční kaktus od podzimu do jara v teplém pokoji, bude růst a celkem prospívat, ale nepokvete. Někteří pěstitelé sázejí na podzimní půst, kdy kaktus ponechají po dobu 6-8 týdnů zcela bez zálivky – po této době spolehlivě nasadí mnoho poupat. Podmínkou je chladné místo, na kterém mu ani dlouhodobé sucho neublíží, naopak ho stimuluje ke kvetení. Kaktus si ve svých dužnatých článcích listů uchovává slušnou zásobu vody a přemokření nesnáší, i když tak odolný vůči suchu, jako sukulenty z pouští, které v sobě mají celý „soudek vody“, není. 

V teple, které by však nemělo být příliš velké - kvetoucímu kaktusu svědčí teplota okolo 18- 20 °C - rostlinu vydatněji zaléváme a pravidelně hnojíme hnojivem pro kvetoucí pokojovky.

 

 

 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS