Klívii (Clivia monista) lidé pěstují jako pokojovou rostlinu už přes 140 let. Snese i horší pěstitelské podmínky, udržet ji zelenou je velmi snadné. Ale k tomu, aby mezi Dlouhými listy vyrazily krásné, velké a barevné květy, přeci jenom určitou péči potřebuje.

Zimní odpočinek a správné hnojení

  • Stanoviště by mělo být dobře osluněné, ale současně chráněné proti letnímu úpalu.
  • Teplota v zimě by měla být okolo 15 °C. Právě nedodržení nižších zimních teplot je nejčastější důvod, proč rostlina nekvete.
  • V období plného růstu, tj. na jaře a v létě, klívii vydatněji zaléváme a přihnojujeme ji plným tekutým hnojivem. Právě v tuto dobu probíhá zakládání květů.
  • Od srpna přihnojování zastavíme a od září postupně snižujeme i zálivku, během vegetačního klidu pak rostlinu zaléváme jen minimálně.
  • Od ledna začneme květinu pozvolna opět více zalévat a na počátku března začneme také s přihnojováním.

Každoroční přesazování klíviím nesvědčí

Někdy je příčinou, proč klívie nekvete, i velikost květináče. Nejkrásněji kvetoucí klívie často najdeme v malém květináči tak natěsnané, že jim kořeny doslova lezou ven. Obecně se tedy doporučuje květináč menší a pravidelné doplňování vody a živin.

Pokud už rostlina kvete, stačí ji přesazovat jednou za čtyři roky, mladší rostliny pak ve dvouletých intervalech.

Pokud všechny tyto zásady dodržíme, měla by se nám rostlina časně zjara odměnit bohatou násadou oranžových květů, někdy dokonce může vykvést i podruhé v pozdním létě.