Pryšec zářivý čili Kristova koruna: trny a barvy podmanivé pokojovky
3. 11. 2017

Pryšec zářivý čili Kristova koruna: trny a barvy podmanivé pokojovky

Pryšec zvaný Kristova koruna je působivá a nenáročná pokojová rostlina, která kvete od jara až do zimy. Jen vláhu je třeba dávkovat opatrně, aby prospívala stejně, jako v pouštích dalekého Madagaskaru.

Ve své domovině, v puklinách madagaskarských skal a polopouští, tato podivuhodná rostlina dorůstá až do dvoumetrové výšky. Pokud ji pěstujeme jako pokojovku, půl metru obvykle nepřesáhne a vyšlechtěny jsou i nižší, o to košatější kultivary a hybridy. Pichlavé, dřevnaté větve zkrášlují zelené lístky a krvavě rudé kvítky (přesněji podkvětní listeny) - odtud název. Pryšec zářivý zvaný též pro svou pichlavost trnopryšec (Euphorbia milii) je však již vyšlechtěn i v řadě kultivarů s jinak zbarevnými listeny.

 Pryšec Kristova koruna, Euphorbila milli

Pěstování

  • Trnopryšci se bude dařit u jižně, případně východně nebo západně orientovaného okna. Prospívá mu dostatek světla a miluje slunce, v nouzi však snese i spořejší osvětlení.
  • Jako rostlina ze suchých oblastí nepotřebuje příliš vláhy, mezi jednotlivými zálivkami necháme bal proschnout. Zvláště v zimě, kdy je světla méně, ho nesmíme přelít - při nižší teplotě všechny procesy zpomalí a rostlina vody vypařuje jen nepatrné množství. Ovšem pokud bychom ho nechali zcela suchý příliš dlouho, pryšec shodí listy.
  • Celoročně mu vyhovuje běžná pokojová teplota, v zimě si může odpočinout i při nižší, ne však pod 13 °C.

  trnopryšec Kristova koruna, Euphorbila milli

Při přesazování pozor na trny a latex

Jako sukulent potřebuje trnopryšec dokonale propustný substrát s příměsí písku nebo perlitu. Přesazovat ho nemusíme každoročně, jednou za dva roky mu nová nádoba postačí. Kvůli ostrým, silným, až 2 cm dlouhým trnům to není snadné – bez silných rukavic se neobejdeme.

Při přesazování trnopryšce je třeba velké opatrnosti

Pozor také na mléko, latex, které z rostliny při poranění prýští – může podráždit kůži. Rostliny starší šesti let nemusíme přesazovat vůbec, pokud každé jaro vyměníme svrchní část zeminy a v průběhu sezóny jim dopřejeme hnojivo pro sukulenty nebo kvetoucí pokojovky. Mírné přihnojování prospěje v době květu i mladším rostlinám.

trnopryšec Kristova koruna, Euphorbila milli

Množení řízkováním

V zimě často dochází k opadu listů. Nové na starých výhonech obvykle neraší – z jejich vrcholků však můžeme připravit řízky a vypěstovat novou rostlinu.  Když řízky je ihned po seříznutí ponoříme do teplé vody, zastavíme vytékání latexu. Poté je ponecháme ještě 24 hodin zaschnout, než je zapíchneme do lehkého substrátu a mírně zavlažíme.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS