Když se hlásí nachlazení, můžeme jako první pomoc rozemnout v prstech několik lístků rýmovníku a inhalovat jejich vůni. Nebo je zabalit do kapesníku a nosit stále při sobě. V místnosti s rýmovníkem se lépe dýchá, rostlina navíc odpuzuje nepříjemný hmyz, hlavně mouchy, komáry a mšice. Prodyšný látkový pytlíček s rozdrcenými listy pomáhá dokonce i proti molům v potravinách, jejich silná vůně by je měla odradit. A sáček se sušeným rýmovníkem lze použít i k provonění prádla.

Druhy rýmovníku a jejich použití

K nejlepším druhům patří rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus) a rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) neboli kubánské oregano či mexický eukalyptus. Z obou můžeme připravit výborný zdravotní čaj proti nachlazení: jeden až tři čerstvé lístky zalijeme vroucí vodou, po 3 minutách čaj přecedíme a pijeme teplý. Nejlepší je vždy čerstvá dávka. Rýmovníkový čaj pomáhá i při astmatu, žaludečních obtížích a vysokém krevním tlaku. Využijeme jej také na drobná poranění, jako jsou oděrky, štípance a popáleniny. Zklidňuje rovněž bolest a urychluje proces hojení. Rostlina kromě vonných silic obsahuje vitamin A a C. Rýmovník se uplatní i v kuchyni, používá se jako bylinka do zeleninových salátů, při výrobě marinád a k dochucení masa, zejména zvěřiny.

Nenáročná i dekorativní pokojovka

Pěstování rýmovníku jako pokojovky je snadné, dobře poroste i při minimální péči a zkušenostech. Jeho velkou výhodou je, že dobře toleruje podmínky městských bytů, a to i v zimním období, kdy většina pokojovek trpí. Rýmovník má rád slunná stanoviště, ideální je pěstování na východním nebo západním okně. Pozor na jižní expozici a úpal. Rostlina dobře snáší i suchý vzduch, nemusíme ji rosit, zaléváme běžným způsobem, jen nenecháváme přemokřený substrát.

Rýmovník miluje letnění a pobyt venku mu přes léto velmi prospívá; květináč můžeme umístit na stůl na terase nebo na balkoně. Nejlepší je východní dispozice, ale poradí si i s polostínem. Pokud rýmovník letníme, musíme ho včas uklidit, protože nesnáší kombinaci vlhka a zimy. Vytváří dlouhé výhony, které mají poléhavý charakter růstu. Pokud ho umístíme na okraj parapetu nebo na malý stolek, vytvoří mnohdy až metr dlouhý převis. Výhony ale také můžeme vyvazovat ke svislé opoře nebo je libovolně tvarovat.

Zaštipování a množení

Aby rostlina působila stále pěkně a kompaktně, je potřeba pravidelně zaštipovat výhony a podporovat tak jejich rozvětvování a košatění. Odstřižené části lze kdykoli použít k množení, výhonky velice dobře koření i ve sklenici s vodou. Ve chvíli, kdy se objeví delší kořínky, řízky přesadíme do malých květináčů. Používáme buď hotový množárenský substrát, nebo směs rašeliny a perlitu. Čerstvě přesazené rostlinky je lepší pro zachování mikroklimatu a hlavně vysoké vlhkosti opatřit průhledným krytem. Výborný je domácí miniskleníček, přes květináče také můžeme přetáhnout mikrotenový sáček. Jakmile začnou narůstat a vyrážet nové výhony, kryt odstraníme. Malý rýmovník v pěkném květináči může být i dobrým a praktickým dárkem.