Sedoulek skvěle nahradí velikonoční osení
28. 3. 2018

Sedoulek skvěle nahradí velikonoční osení

Kouzlo Velké noci jsme si zvykli vítat a slavit různými způsoby. Jedním z nich je i výzdoba domova svěžím jarním osením. To si různě zdobíme pomocí zápichů, vaječných skořápek anebo jej využíváme jako součást květinových dekorací. Pokud ale nemáte trpělivost vypěstovat si vlastní osení, můžete jej nahradit travičkou zvanou sedoulek.

Tradice vysévání obilí jako velikonočního osení je dlouhá a symbolizuje začátek zemědělských prací v nové sezóně. Do misek můžeme vysévat pšenici, čočku, travní semeno anebo vysazujeme květiny k rychlení, jako jsou narcisy, hyacinty, modřence, krokusy nebo tulipány či sněženky. Všechna tato krása, která co nevidět rozkvete, přinese i do naší domácnosti kousek tolik očekávaného jara.

Ophiopogon japonicus - panašovaná varianta

Sedoulek místo klasického osení

Pro velikonoční aranžmá je sedoulek ideálním záskokem za zelení osení. Oblastí jeho původního výskytu je Dálný východ. Zde roste v teplejších lokalitách jako vytrvalá stálezelená bylina. Nejčastěji vytváří společně s dalšími rostlinami podrost pod stromy. Díky své syté zeleni listů je sedoulek celoročně dekorativní. V období kvetení se na něm objevují bílé až nafialovělé květy. Jakmile odkvetou, vytvoří se na nízkých stvolech kovově modré bobulky. Ty na rostlinách vytrvají i několik měsíců. Také mimo období kvetení a vybarvených plodů můžete se sedoulkem počítat jako s odolnou hrnkovou rostlinou vhodnou i pro naše bytové podmínky. Nejčastěji se u nás prodává sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus) a sedoulek plochostvolý (Ophiopogon planiscapus).

Pěstování sedoulku v bytových podmínkách

Sedoulek žíhaný. Pěstovat jej můžete jako běžnou pokojovou rostlinu. Ve středně těžké zemině složené z rašeliny, ornice nebo zahradní zeminy a písku v poměru 2 : 2 : 1 se bude sedoulku maximálně dařit. Rostliny pěstujeme v miskách anebo květináčích. Vyžadují rozptýlené světlo a zálivku spíše rovnoměrnou. Přechodně však snesou i přísušky. Sedoulek nesmíme hlavně přes zimu přelévat. Co se teplot týče, poroste dobře v prostředí s teplotami od 5 do 20 °C.   

Sedoulek se uplatní i na kamenných zídkách.

Další využití sedoulku  

Kromě náhrady za velikonoční osení anebo jako celoroční pokojovou rostlinu můžeme sedoulek pěstovat i na zahradě. Hodí se do kamenných zídek anebo jako podsadba k dřevinám všeho druhu. Jelikož má i variantu s panašovanými listy, dokáže být velmi okrasným prvkem ve skalkách. Sem se hodí jeho miniaturní verze kultivar ‘Nana‘, jež dosahuje sotva poloviční velikosti klasické varianty. V Číně a Japonsku pěstitelé vysazují sedoulek do miniaturních misek a využívají jej jako doplněk k bonsajím. K použití do bytové skalky je nutné vyvrtat otvory do kamene a do takto vzniklých prohlubní pak vsadit miniaturní verzi - kultivar Nana.

Sedoulek dokáže vytvořit i hustý podrost pod dřevinami.

Množení sedoulku

Sedoulek vytváří trsy s krátkými oddenky, a právě díky nim jej můžeme snadno množit. Starší rostliny pak množíme dělením trsů.

Proč se sedoulek nehodí do akvárií?

Sedoulek plochostvolý (Ophiopogon planiscapus)Někdy bývá sedoulek nabízen jako akvarijní rostlina, ale do akvárií se nehodí. Vzhledem k tomu, že pěstírny mohou jednoduše vyprodukovat velké kvantum této rostliny, neustále je k tomuto účelu nabízena. Pod vodou však nevydrží. Je-li trvale pod vodou, uhyne. Dá se však umístit do terária nebo paludária.

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS