Tajemné tilandsie milují slunce a mlhu
22. 9. 2010

Tajemné tilandsie milují slunce a mlhu

Tilandsie jsou velmi neobvyklé, okouzlující rostliny. Můžete je zavěsit na kousku dřeva či kamene v okenním výklenku. Žijí totiž epifyticky. Prospívají i v suchých a slunných bytech. Mezi pokojovými rostlinami není mnoho druhů, které jsou tak skromné. Pravidelné rosení, ba i hnojení však vyžadují.

Možná jste se v zahradnictví či květinářství už setkali s neobvyklými rostlinami, mnohdy zářivě barevnými, či naopak jemnými a jakoby ojíněnými, které se povalovaly s kusem kamene na pultě nebo v krabici. Někteří prodavači tvrdí, že stačí tuto rostlinu doma položit i s kamenem na polici a tím veškerá péče o ni končí. "Žije ze vzduchu," tvrdí. O rostliny se však přece jen postarat musíte. Potřebují takovou péči, která odpovídá podmínkám, v nichž žijí ve volné přírodě.

Rostliny, jež žijí na větvích i skalách

Tilandsie patří do početné skupiny broméliovitých rostlin. Jejich domovinou je Amerika. Do Evropy je dovezli Kolumbovi následovníci a kolem roku 1753 dal C. Linné rostlinám název Tillandsia.

Zpočátku byly považovány za cizokrajnou formu jmelí, neboť rostly v korunách stromů. Ovšem na rozdíl od poloparazitického jmelí nejsou tilandsie parazitické vůbec. Na stromech jsou pouze přichycené, podobně jako orchideje.

Téměř všechny tilandsie žijí epifyticky, rostou bez půdy, a stromy a další rostliny (např. kaktusy) využívají pouze jako podklad.

V přírodě tilandsie rostou jak na živých rostlinách, tak na na skalách, dokonce i drátech elektrického vedení, na zdech či plotech. Jsou to místa, kde jiné rostliny nepřežijí a proto zde nemají konkurenci. Tilandsie jsou totiž světlomilné, milují přímé sluneční světlo, zastínění by nesnesly. Proto se jim tak daří na holých skalách a na větvích ve vrcholcích stromů.

tilandsie

Tilandsie pijí mlhu

Tilandsie mají pozoruhodnou stavbu těla. Nejčastěji je trsovitá a u většiny druhů je tělo pokryto stříbrnými šupinkami. Ty mají několik funkcí.

  • Chrání rostliny před nadměrným slunečním zářením a přehříváním.
  • Slouží k příjmu vody a živin. Fungují podobně jako savý papír nebo houbička.

Vodu získávají rostliny z deště, rosy, mlhy a vzdušné vlhkosti. Šupinky u rostlin rostoucích v oblastech s nižšími srážkami vypadají jako malé hřebeny, kterými tilandsie "vyčesávají" vodu z mlhy. Pokud se šupinky dostanou do kontaktu s vodou, rychle se nasáknou (ztratí tím stříbrnou barvu) a vodu přivedou k povrchu těla. Rostlina navíc umí s vodou dobře hospodařit.

Kořeny slouží tilandsiím většinou jen pro přichycení rostliny k podložce, ne k příjmu vody a živin. Jsou kratší, tenké, ale velice pevné. Druh Tillandsia usneoides dokonce nemá kořeny vůbec – roste jako trsy tisíců malých spojených rostlinek zavěšených na drátech a větvích.

Živiny tilandsie získává z organických zbytků a minerálních látek usazujících se na povrchu těla. Ve vlhku se tyto látky rozpouštějí a jsou vstřebávány společně s vodou.

 

Jediný květ za život

Jako všechny broméliovité rostliny i tilandsie kvetou pouze jednou za život. Rostlina tvoří květenství několika květů a po opylení a dozrání se z plodů uvolňují ochmýřená semena. Ta jsou větrem odnášena podobně jako „padáčky“ našich pampelišek. Chmýří slouží jednak k letu, jednak k přichycení na vhodném podkladu.

tilandsie

Základní vodítko pro pěstitele

i

Rostliny přežijí bez poškození měsíc až dva bez zálivky, ale takové hladovění se nesmí často opakovat.

Podle vzhledu rostlin můžeme poznat, odkud tilandsie pocházejí a jaké mají nároky na vodu.

Rostliny celé stříbrné, hustě pokryté šupinkami, rostou v suchých oblastech vystaveny přímému slunci a jejich nároky na vodu nejsou velké. U rostlin zelených, téměř bez šupin, je tomu naopak.

  • Protože mají tilandsie rády slunce a vzduch, velice jim prospívá letnění. Snášejí rozmezí teplot 10 až 35 °C, optimální teplota je 20 až 25 °C.
  • V zimě jim prospívá osvětlování například zářivkou, není však nezbytné.
  • Rozmnožují se vegetativně odnožemi a generativně semeny.

 

Jak tilandsie hýčkat?

  • V ideálních podmínkách je každý druhý den rosíme, nebo ponoříme rostliny asi na 15 min do nádoby s vodou.
  • Používáme odstátou vodu, ještě lepší je dešťová nebo destilovaná. Voda z potrubí obsahuje minerální látky (tzv. vodní kámen), které zanášejí šupinky na těle rostlin a tím je poškozují.
  • Do zálivky (rosení) přidáváme jednou za 14 dní hnojivo − asi v poloviční koncentraci než pro běžné pokojové rostliny, případně použijeme hnojivo pro orchideje.

 

Jak je správně nakupovat?

Při nákupu vybírejte jen zdravé, silné rostliny a pokud kvetou, měly by mít odnože. Jinak se může stát, že rostlina odkvete a odumře bez potomků. Některé firmy totiž používají chemii, aby ještě nedospělé rostliny bez odnoží donutily vykvést.

Nikdy také nekupujte různě nepřirozeně barevné rostliny (červené, žluté, modré a další). To není přirozené zbarvení rostlin – jsou nastříkány sprejem, jehož obsah ucpal a znehodnotil šupinky na povrchu rostliny a znemožnil rostlině přijímat vodu a živiny. Takové tilandsie po čase umírají.

Pro Receptář Martin Zoun.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

letnění

(s7P~Qkt-W7a-oZ7%-omMFYqT), 24. 6. 2013, 15:47

Tilandsie mám od začátku zimy a když se ustálila noční teplota jsem je dala na balkonek. Před přímým sluncem je chráním síťkou a je vidět, že se jim venku líbí. Nebude jim vadit třeba i vícedenní déšť - doma jsem jim jenom mlžila. Za jak dlouho od úplně malinkých kvetou?

RE: letnění

(Mariánka), 25. 6. 2013, 23:45

Krásné je máte! No jo, když kvetou jen jednou za život, tak to asi až za dost let... krásné jsou i samotné listy.

dotaz

(VWPsQNuEWkxjeN4sQmnjFm4Umbm~g), 6. 8. 2012, 12:24

Dobrý den, dostala jsem tilandsii od přátel v květináči s hlínou. Zde čtu, že roste na skalách a stromech. Je možné nechat ji normálně v květináči nebo je potřeba ji "přesadit"? Díky, přeju fajn den.

Dobrý den, je nutno vylézt na nejvyšší skálu a tam ji zasadit.

Tilandsie

(Miroslava), 30. 5. 2012, 09:46

Dobrý den, má se květ po odkvetení ustřihnout nebo nechat jak je a za jak dlouho vykvete znovu? Děkuji

tilandsie

(VWPsQNuDVvbjcn87VV~UOYTuVVSsQNu), 16. 10. 2011, 14:06

Prosím o radu, kdy se mají tilandsie brát domů, porotože je mám ještě venku. Byly u nás -2 stupně C. Letním je každý rok, dokonce některé i kvetly, ale nikde se nemohu dočíst, kdy je z venku vzít domů. Děkuji

RE: tilandsie

(Martin), 13. 12. 2011, 11:00

No, říká se do prvních mrazíků, což rostliny skutečně vydrží, ovšem pouze pokud jsou suché. Pokud ale v těchto dnech třeba mrholí a nebo jsou rotliny jinak mokré, je při takové teplotě po nich. Takže sledovat a za chladnách a deštivých nocí dovnitř.

Prosím o radu, kde bych mohl zakoupit druh t. usneoides

Dobrý den...Zakoupil jsem si tilandsii a rád bych se zeptal, jakým nejoptimálnějším způsobem ji lze připevnit na kůru...Za odpověď děkuji.

RE:

(Marie Patočková), 22. 9. 2010, 08:55

Tilandsii je nejlepší ke kůře přpevnit buť opatrně silonem, nebo ještě lépe kouskem silonové punčochy, která je měkká a rostlinu určitě nepoškodí. je také docela nenápadná, ale stejně ji časem, až se rostlina uchytí sama, odstraníte.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS