Tupoušek pyšný – vznešená pokojovka
19. 12. 2018

Tupoušek pyšný – vznešená pokojovka

Tato nebývale zajímavě tvarovaná exotická rostlina okouzlí snad každého, kdo na vlastní oči spatří její květy. Ačkoli její český název tupoušek nezní příliš lichotivě, na kráse to této květině naprosto nic neubírá. Protože pochází z exotických oblastí, v našich podmínkách ji můžeme pěstovat pouze jako rostlinu pokojovou.

Pomysleli jste na to, že vhodným vánočním dárkem může být i krásná rostlina? Tupoušek pyšný rozhodně k takovým "perlám" mezi pokojovkami patří. Jedny potěší svou nevídanou krásou, jiným může rozšířit domácí sbírku pokojových květin a pro další se třeba stane nečekaným překvapením s dlouhotrvající atraktivitou. Nejprve květy, a posléze i zajímavě vyhlížející plody, jsou pohledovým lákadlem pro každého, kdo se objeví v blízkosti této atraktivní pokojové rostliny s exotickým vzhledem. Tímto netradičním dárkem se zavděčíme hlavně zkušeným pěstitelůlm, kteří rostlinu možná už znají z návštěvy Botanické zahrady v pražské Tróji anebo z Kew Gardens v Londýně.     

Medinila je exotická rostlina pro zkušené pěstitele.

Zástupci rodu Medinilla okouzlí květy i plody 

Rod Medinilla v sobě zahrnuje epifytické (rostliny rostoucí na těle jiné rostliny, ale neparazitující) nebo terestrické (suchozemské) keře, které rostou jak vzpřímeně, tak plazivě anebo jsou šplhavé. Jejich květy mají zvonkovitou nebo vejcovitou češuli a plody tvar kulatých bobulí. Rostou kromě Afriky také v Indočíně, Indii, na Cejlonu a Myanmaru. Rostliny se nejlépe množí řízkováním, a to na jaře. Pro snadné zakořeňování jsou nejvhodnější polovyzrálé, jen mírně zdřevnatělé řízky a dosti vysoká teplota okolo 25-30 °C. Rostliny jsou poměrně choulostivé. Vyžadují dobře provzdušněnou humózní půdu, umístění v částečném stínu a minimální teplotu při přezimování 16-18 °C.  

Medinilla magnifica dostala lidový název tupoušek pyšný.

Tupoušek pyšný – nejkrásnější zástupce rodu

Medinila (Medinilla magnifica), lidově tupoušek pyšný, patří do čeledi Melastomataceae – odulovité. Ve své domovině je to stálezelený epifytický keř, který dosahuje výšky mezi jedním až třemi metry. Listy této rostliny jsou tlustě kožovité nejčastěji podlouhlé až široce vejčité. V přírodě dosahují doslova obřích rozměrů mezi 30-45 cm na délku a 14-18 cm na šířku. Mají krásnou tmavě zelenou lesklou barvu. Velmi silně je v nich patrná nervatura. Květy se objevují v terminálních převislých růžových latách s odstávajícími listeny. Dosahují velikosti od 27 do 40 cm a visí na dlouhých silných stopkách o délce 10 až 18 cm. Rozkvétají nejčastěji od února do srpna. Plodem jsou jasně růžové až tmavě červené téměř kulovité bobule. Na různých místech od Afriky, přes Madagaskar až po Indii, Cejlon, jižní Čínu a jihovýchodní Asii je rozšířeno celkem na 400 druhů rostlin rodu Medinilla.

Medinilu můžeme pěstovat i v závěsu.

Rostlina pro zkušené pěstitele

Květy medinily jsou ukryty ve velkých listenech. Medinily vypadají v době kvetení opravdu úchvatně, ale jejich pěstování není právě snadné. Jako tropické rostliny vyžadují poměrně vysoké teploty s dostatečnou vzdušnou vlhkostí, umístění na světlém místě a v době klidu spíše chladnější prostory. Vzhledem k potřebě vysoké vzdušné vlhkosti je pro medinilu ideálním prostředím skleník. Od konce listopadu do konce ledna nastupuje období klidu, kdy rostlina vyžaduje umístění v prostorách s teplotou pouze 15–17 °C. V tomto období omezíme zálivku. Naopak ve vegetačním období je zapotřebí dopřát medilině teploty pohybující se mezi 20-22 °C. Vyšší vzdušnou vlhkost lze v okolí rostliny zajistit tak, že květináč postavíte do misky s oblázky nebo keramzitem, který pak pravidelně zavlažujeme. Vyvarujeme se umístění rostlin na přímé slunce. Pokud bychom v zimním období nepřizpůsobili teplotu a nesnížili ji, rostlina by nám pak nevykvetla.

Ovšem pozor, i v období klidu potřebuje rostlina dostatek světla. Při svědomité péči se můžeme dočkat toho, že rostlina naroste do velikosti 1 až 1,5 metru. Zálivku provádíme výhradně měkkou odstátou vodou. Ve vegetačním období přihnojujeme rostlinu každých 14 dní, a to standardním tekutým hnojivem. Přesazujeme každé dva roky a pěstujeme v rašelinovém substrátu s přídavkem perlitu.                                                             Překrásná pokojová rostlina se může stát netradičním vánočním dárkem.

POZOR! Abychom se vyhnuli napadení rostlin sviluškami, nesmíme rostlinu při přezimování ponechat na příliš teplém stanovišti.    

Další zajímavé druhy medinily                 

  • Medinila vyžaduje mimo vegetační období klid, nižší teploty a méně závlahy. Medinilla alternifolia – tupoušek střídavolistý
  • Medinilla grandifolia – tupoušek velkolistý
  • Medinilla himalayana – tupoušek himálajský
  • Medinilla laxiflora – tupoušek řídkokvětý
  • Medinilla obovata – tupoušek obvejčitý
  • Medinilla oblanceolata – tupoušek obkopinatý
  • Medinilla peltata – tupoušek štítnatý
  • Medinilla pendula – tupoušek převislý 

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS