Vypěstujte si avokádo z pecky
15. 1. 2018

Vypěstujte si avokádo z pecky

Pěstování avokáda z pecky je skvělá zábava. Krásná rostlina vám bude dělat radost a jednou možná sama vytvoří plod. S klíčením si však velké semeno dává na čas - pomoci mu můžete osvědčenými triky.

Avokádo se stalo velmi oblíbeným, je lahodné a zdravé. Módní vlna však přináší velké problémy v zemích, odkud se dováží – jak už to bývá, kvůli okamžitému zisku jsou ničeny tropické lesy, které mají z hlediska budoucnosti cenu mnohem větší. Je proto rozumné tento plod konzumovat s mírou a nestavět na něm svůj jídelníček, ostatně není samospásný, jako ani žádná jiná potravina. Ovšem když si z pecky avokáda, které sníte, vypěstujete novou rostlinu, má koupě plodu další smysl.

Pecku avokáda můžete vysadit rovnou do substrátu

Pecka na párátku

Semeno můžete vložit do vlhkého substrátu špičkou nahoru, nechejte ho z jedné třetiny až poloviny vyčnívat. (Pokud je pecka kulatá, spodek poznáte podle světlé skvrny). Substrát nesmí po celou dobu klíčení vyschnout.

Nakličování pecky avokáda hydroponickým způsobemStále větší oblibu získává metoda hydroponická, kdy kořínky vyraší do vody. Nakličování ve sklenici je pěkné na pohled a odpadají starosti s udržováním vlhkého substrátu, který může při přemokření a nedostatečné výměně vzduchu lákat plísně. Ovšem pecka by neměla být ponořena celá, ale jen z poloviny, špičkou přitom směřovat vzhůru a pod sebou mít dostatek prostoru pro kořínky. Toho dosáhnete nejsnáze tak, že do ní ze dvou až čtyř protilehlých stran v první třetině zasunete kousky ostrých špejlí nebo párátka. Jen tak hluboko, aby pecku udržela. Poté je opřete o okraj nádoby a vodu doplníte tak, aby sahala přibližně do půlky pecky.

Nádobu postavte na teplé, světlé místo (ideálně 25 °C, pomůže topení nebo topná podložka), ale z dosahu přímého slunce. Můžete ji svrchu zakrýt do doby, než semeno začne klíčit. Vodu denně nebo obden měňte, nikoli však za studenou, ale za vlahou, odstátou. Poté, co se objeví dva až čtyři lístky a husté kořínky, semenáček přesaďte do květináče s lehkým substrátem (pro pokojové květiny, nebo směsi listovky s kompostem a perlitem). Třetina až polovina pecky by měla opět vyčnívat nad povrch substrátu.  

Oloupaná pecka avokáda klíčí napůl ponořená ve vodě, semenáč roste

Pěstování avokáda z pecek si získalo řadu příznivců. Někteří používají ještě vylepšení - z pecky nejprve odstraní svrchní hnědou slupku (která se jinak při klíčení postupně oloupává sama). Výhoda pracnějšího postupu je v tom, že se při zapichování párátek vyhnete prasklině v pecce, podél které se bude při klíčení postupně otevírat.

3 tipy pro úspěch

  • Snažte se v obchodě vybrat zralý plod – na omak je měkký, mívá tmavší barvu.
  • Ať už budete pecku nakličovat ve skleničce nebo v substrátu, předem ji důkladně očistěte od dužiny - zahnívala by. Snadno ji odstraníte měkčím kartáčem na zeleninu, kartáčkem na zuby nebo papírovou utěrkou.
  • Při teplotě 20-25 °C semeno vyklíčí za 2-6 týdnů. Pokud se klíček a kořínky neobjeví do dvou měsíců, nezbývá, než zkusit štěstí s jinou peckou.

Další pěstování

Mladá rostlina avokáda (Persea americana) v květináčiRostlině dopřejte světlé místo bez přímého slunce, substrát udržujte jen mírně vlhký, zalévejte ideálně dešťovou vodou, v zimě méně. V sezóně rostlinu pravidelně přihnojujte, například hnojivem pro citrusy.

Avokádo přelahodné (Persea americana) můžete v požadované velikosti a tvaru udržovat řezem – snadno obráží a bude košatější. Zaštipování výhon v průběhu růstu je dokonce žádoucí, rostlina se rozvětví. O velikosti stromu, jaké dorůstá ve své tropické domovině, si může avokádo v květináči nechat jenom zdát. Po pár letech však doroste do pohledného keříku či malého stromku a po 5-8 letech může dokonce i plodit. Vyžaduje k tomu vysokou vzdušnou vlhkost a v letním období teplotu nejméně  25 °C.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dva výhony z pecky

(JanaKu), 6. 7. 2018, 19:01

Měla jsem dvě pecky, vyklíčily obě, každé to trvalo jiný delší čas. Z obou mi roste několik výhonů najednou. Mám ponechat jen jeden, nebo pecku rozdělit na díly a zasadit samostatně nebo....? děkuji za odpověď, Jana

hlína stačí

(Veronika), 16. 1. 2018, 11:07

Dobrý den, já jsem se rozhodla zasadit si avokádo před rokem. Zkoušela jsem to 2x s výše zmińovaným návodem pomocí párátek. Semena nevyklíčila, i když jsem měnila pravidelně vodu, začala plesnivět a hnít. A tak jsem ´vrazila´ semínko normálně do hlíny, dala na okno a pravidelně zalívala - ne moc, ale tak aby nebyla hlína vysušená. Cca po měsíci či dvou začalo semínko klíčit a krásně rostlo. Dnes, po roce, už mám krásnou, asi 1.20 m vysokou rostlinku se zdravými velkými listy. Přeji hodně zdaru při pěstování! :-)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS