Avokádo se stalo velmi oblíbeným, je lahodné a zdravé. Módní vlna však přináší velké problémy v zemích, odkud se dováží – jak už to bývá, kvůli okamžitému zisku jsou ničeny tropické lesy, které mají z hlediska budoucnosti cenu mnohem větší. Je proto rozumné tento plod konzumovat s mírou a nestavět na něm svůj jídelníček, ostatně není samospásný, jako ani žádná jiná potravina. Ovšem když si z pecky avokáda, které sníte, vypěstujete novou rostlinu, má koupě plodu další smysl.

Pecka na párátku

Semeno můžete vložit do vlhkého substrátu špičkou nahoru, nechejte ho z jedné třetiny až poloviny vyčnívat. (Pokud je pecka kulatá, spodek poznáte podle světlé skvrny). Substrát nesmí po celou dobu klíčení vyschnout.

Stále větší oblibu získává metoda hydroponická, kdy kořínky vyraší do vody. Nakličování ve sklenici je pěkné na pohled a odpadají starosti s udržováním vlhkého substrátu, který může při přemokření a nedostatečné výměně vzduchu lákat plísně. Ovšem pecka by neměla být ponořena celá, ale jen z poloviny, špičkou přitom směřovat vzhůru a pod sebou mít dostatek prostoru pro kořínky. Toho dosáhnete nejsnáze tak, že do ní ze dvou až čtyř protilehlých stran v první třetině zasunete kousky ostrých špejlí nebo párátka. Jen tak hluboko, aby pecku udržela. Poté je opřete o okraj nádoby a vodu doplníte tak, aby sahala přibližně do půlky pecky.

Nádobu postavte na teplé, světlé místo (ideálně 25 °C, pomůže topení nebo topná podložka), ale z dosahu přímého slunce. Můžete ji svrchu zakrýt do doby, než semeno začne klíčit. Vodu denně nebo obden měňte, nikoli však za studenou, ale za vlahou, odstátou. Poté, co se objeví dva až čtyři lístky a husté kořínky, semenáček přesaďte do květináče s lehkým substrátem (pro pokojové květiny, nebo směsi listovky s kompostem a perlitem). Třetina až polovina pecky by měla opět vyčnívat nad povrch substrátu.

Pěstování avokáda z pecek si získalo řadu příznivců. Někteří používají ještě vylepšení - z pecky nejprve odstraní svrchní hnědou slupku (která se jinak při klíčení postupně oloupává sama). Výhoda pracnějšího postupu je v tom, že se při zapichování párátek vyhnete prasklině v pecce, podél které se bude při klíčení postupně otevírat.

3 tipy pro úspěch

  • Snažte se v obchodě vybrat zralý plod – na omak je měkký, mívá tmavší barvu.
  • Ať už budete pecku nakličovat ve skleničce nebo v substrátu, předem ji důkladně očistěte od dužiny - zahnívala by. Snadno ji odstraníte měkčím kartáčem na zeleninu, kartáčkem na zuby nebo papírovou utěrkou.
  • Při teplotě 20-25 °C semeno vyklíčí za 2-6 týdnů. Pokud se klíček a kořínky neobjeví do dvou měsíců, nezbývá, než zkusit štěstí s jinou peckou.

Další pěstování avokáda

Rostlině dopřejte světlé místo bez přímého slunce, substrát udržujte jen mírně vlhký, zalévejte ideálně dešťovou vodou, v zimě méně. V sezóně rostlinu pravidelně přihnojujte, například hnojivem pro citrusy.

Avokádo přelahodné (Persea americana) můžete v požadované velikosti a tvaru udržovat řezem – snadno obráží a bude košatější. Zaštipování výhon v průběhu růstu je dokonce žádoucí, rostlina se rozvětví. O velikosti stromu, jaké dorůstá ve své tropické domovině, si může avokádo v květináči nechat jenom zdát. Po pár letech však doroste do pohledného keříku či malého stromku a po 5-8 letech může dokonce i plodit. Vyžaduje k tomu vysokou vzdušnou vlhkost a v letním období teplotu nejméně 25 °C.