Řeřicha na okně

Především v lednu byste měli využít možnost vysévat každý týden řeřichu zahradní. Semena řeřichy vysejte do plochých misek na savý papír, buničinu či písek a umístěte je na okenní parapet, kde nemrzne. Již za 10 dní dosáhnou rostlinky sklizňové výšky a můžete je začít stříhat.

Právě uprostřed zimy, kdy je nezbytné dodávat tělu vitaminy, se hodí pěstovat řeřichu. Obsahuje zejména vitamin C, ale i vitaminy B, K, karoten, železo a chlorofyl. Řeřichou ochutíte saláty, nádivky, sekanou, pomazánky, můžete jí pospypat chléb s máslem.

Dvouletky pod peřinou

Pokud není dostatečná sněhová pokrývka, pomněnky a macešky lehce zakryjte chvojím. Dvouletky sice jsou mrazuvzdorné, ale především za holomrazů mohou natolik promrznout, že jsou na jaře nevzhledné. To se může snadno stát hlavně u rostlin, které před zimou rostly příliš bujně. Lehká nastýlka z chvojí je však dostatečně ochrání.

Pórek na celou zimu

Pórek, který jste ponechali na záhonu, je možné sklízet celou zimu. Musíte však rostliny ochránit proti promrznutí půdy, nejlepší je nastýlka z listí nebo ze slámy. Takto ošetřený pór žádné škody neutrpí a můžete ho bez poškození vyrývat i v době silnějších mrazů a obohatit domácí kuchyni o čerstvé vitaminy.

Kontrolujte ovoce ve sklepě

Ovoce uskladněné ve sklepě je nutné pravidelně kontrolovat. Především hlídejte ohniska vzniku plísní. Jedno nahnilé jablko bývá totiž mnohdy původcem hnití okolních plodů. Nejčastěji můžete najít černou moniliovou, jádřincovou a gleosporiovou hnilobu. Z fyziologických poruch se pak objevuje hořká pihovitost, hnědnutí dužniny či požerky od myší. Všechny napadené nebo poškozené plody ihned odstraňte!

Zkouška klíčivosti

Dříve, než se vydáte nakupovat nové osivo, prohlédněte si zbylá semena z minulého roku a udělejte si zkoušku klíčivosti. Je to poměrně jednoduché. Na vlhký savý papír odpočítejte 25, 50 nebo 100 semen a dejte je klíčit.

Vyklíčit by mělo alespoň 80 % osiva (z 25 semen by jich tedy mělo vyklíčit 20, z 50 zhruba 40 a ze 100 pak 80) – takové osivo je vhodné použít. Pokud je klíčivost pod 50 %, vyplatí se koupit osivo nové.

Zalévejte jednou za měsíc

Pozor na přelití pokojových rostlin v zimním období! Především rostliny, které jsou v chladné místnosti, stačí zalít jednou za měsíc. Přemokření rostlin vede k opadu listů, jejich hnědnutí, skvrnitosti a zasychání od okrajů.

Radikální řez živých plotů

Živé ploty z listnatých dřevin, které jsou ve spodní části vyholené, oživíte pouze radikálním řezem. Zmlazovací řez musí jít hluboko do starého dřeva, aby mohla spící očka ve spodních částech obrazit. Hloubka řezu závisí na výšce plotu a druhu dřeviny.

Pro dosažení efektivního obrostu musíte odstranit celé horní dvě třetiny. Například plot vysoký 1,2 m bude mít po seřezání 0,4 m. Všechny postranní výhony pak zkrátíte na jeden až dva pupeny.

Pro Receptář Ludmila Dušková