Na zimu choulostivé rostliny najdeme mezi travinami, skalničkami i dřevinami, a abychom o naše zelené ozdoby nepřišli, pomůžeme jim. Některé budou vděčné za kryt z netkané textilie, jiné přivítají spíše ochranu před zvýšenou vlhkostí v podobě drenáže. Jak je to ale s kvetoucími rostlinami na oknech a balkonech? Mnohdy ještě i v pozdním podzimu pěkně kvetou a bylo by jistě škoda o ně přijít. Hlavně druhy pěstované ve větších nádobách, případně kmínkové formy bychom neměli nechat zmrznout už jen z toho důvodu, že jejich opětovné pořízení by bylo drahé.

Jak správně přezimovat?

Přezimování balkonových a nádobových rostlin není zas taková věda. Nejprve je však třeba pečlivě zvážit, co můžeme rostlinám skutečně nabídnout. Máme zimní zahradu, světlou chladnou chodbu nebo chladný pokoj? Máme k dispozici sklep, kde nemrzne? Nebo jsme odkázáni jen na vlastní byt? V každé z těchto prostor lze rostliny přezimovat. Téměř neomezené možnosti samozřejmě nabízí zimní zahrada, ale některé balkonovky mohou přezimovat i v bytě.

Ideální podmínky

Většina druhů rostlin preferuje světlo i v zimě. Důležitější je nižší teplota, ideální rozmezí se pohybuje mezi 5–10 °C. Zálivku musíme v průběhu zimy značně omezit, nikoliv však zcela vyloučit. Zaléváme zhruba jednou za 14 dní, přičemž nevadí, když zemina mezi zálivkami vyschne, v zimě ale rostliny rozhodně nepřihnojujeme. Před přenesením na zimní stanoviště je zhruba o polovinu seřízneme.

  • Opadem listů bez zjevné příčiny se nemusíme příliš trápit, v období vegetačního klidu je normální až tříčtvrtinová ztráta olistění. Velmi často se stává, že rostliny začnou v zimě rašit a vyženou slabé a neduživé výhony, většinou po nesprávném podzimním řezu. Proto je hluboce seřízneme až na jaře.
  • Pečlivě také zkontrolujeme jejich okamžitý zdravotní stav. Než je přeneseme do místnosti, postříkáme je proti případným chorobám a škůdcům.
  • Zdravotní stav ale pravidelně kontrolujeme i v průběhu zimy a již při sebemenších náznacích chorob včas zakročíme ochranným postřikem. V zimě je napadení škůdci i chorobami o to nepříjemnější, že rostlina se proti nim nemůže bránit tak účinně jako během vegetace, bývá tedy oslabená a často uhyne.

Druhy a jejich nároky

  • Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) kvete jasně modrými květy od léta až do podzimu, zajímavé je i podzimní červené vybarvení listů. Vydatné kvetení zajistíme pravidelným řezem v dubnu. Přezimuje na světlém místě při teplotě kolem 10 °C. I během zimy podrží listy. Množíme ho řízky odebranými v létě, které zakoření nejlépe v pařeništi.
  • Oleandr obecný (Nerium oleander) kvete od června do října. Je to stálezelený keř, který dosahuje výšky až 2,5 m. Výborně přezimuje na světle při teplotě 4–8 °C, substrát se vyplatí udržovat téměř suchý. Během léta vyžaduje slunné stanoviště a vydatné hnojení. Stříháme ho po odkvětu a množíme během léta řízky, které velmi dobře zakořeňují ve vodě.
  • Marhaník obecný (Punica granatum) je prastará užitková rostlina, která byla kultovní rostlinou mnoha civilizací. Její semena, granátová zrna, byla symbolem plodnosti. Na výsluní kvete od července do srpna jasně červenými květy. Přezimuje bez problémů, před uložením je však vhodné slabší větve odstříhnout a hlavní stonek zkrátit o třetinu. Marhaník umístíme na světlé stanoviště s teplotami 2–6 °C. Množíme ho na jaře semeny nebo v únoru a březnu neolistěnými, asi 10 cm dlouhými řízky z větví.
  • Mučenka modrá (Passiflora caerulea) je liánovitá rostlina s nápadně velkými modrobílými květy zajímavého tvaru. Listy jsou pětilaločné, jemné. Rostlina kvete na ovíjivých výhonech a vyžaduje pro zdárný růst oporu. V létě se vyplatí rostlinu umístit na balkon či terasu, nebo ji i s nádobou zapustit do záhonu. Přezimujeme ji v chladnější místnosti za snížené zálivky. Vyžaduje propustnou výživnou zem. Semena je možné vysévat celoročně, klíčí ale nepravidelně v průběhu 1–6 měsíců.
  • Fíkovník maloasijský (Ficus carica) s velkými vykrajovanými listy bude jistě doplňkem každé terasy i interiéru. Při správném pěstování přinese i úrodu sladkých plodů. Postačí mu květináč o průměru 25–30 cm. Přes léto jej pěstujeme venku, na zimu je vhodné rostlinu přenést do místnosti. Potřebuje ale krátké období klidu, kdy omezíme zálivku a rostlinu umístíme v chladnu. V temném sklepě vydrží celou zimu.
  • Mandevila (Mandevilla amoena) je vynikající popínavkou pro vedení na drátěné nebo dřevěné konstrukci. Známe ji v několika odstínech červené, růžové a bílé barvy. Vyžaduje propustnou zeminu s přídavkem rašeliny a pravidelnou zálivku. V zimě se vyplatí ji umístit na světle při 10 °C a pravidelně rosit.
  • Fuchsie (Fuchsia) by měla zimovat na světle, teplota by měla být v rozmezí 10–12 °C. Nutnou podmínkou je zimní zálivka, v žádném případě však nesmíme rostlinu přemáčet, zaléváme ji proto jen občas a mírně.