V poradně zodpovídáme konkrétní dotazy čtenářů. Trápí vás něco, o čem se tu zatím nepsalo? Nebojte se zeptat. Formulář na vkládání dotazů do poradny najdete v závěru článku.

Likvidace pryskyřníku v trávníku

Zdědil jsem větší zahradu, kde byla podél delší strany (90 m) bujná vegetace - různé keře a pod nimi ve stínu bylo v létě hojně pryskyřníku. Na podzim jsme keře vykáceli, ale jak nyní na trávník, aby se potlačil pryskyřník? Jiří Blažek

Pryskyřník plazivý (Ranunculus repens) se z trávníku odstraní jen obtížně. Navíc již na stanovišti roste delší dobu a tím nedovolí travám stanoviště zaplnit. Jeho výhoda je, že má přízemní listové růžice. Při sekání trávníku je nezasáhneme a on se může šířit. Do okolí se rozšiřuje postraními šlahouny a spíš ještě ostatní rostliny vytlačuje. Pro jeho likvidaci by bylo nutné všechny rostliny vyrýpnout. To je ale při délce 90 metrů značně náročné. Druhou možností je použít herbicid na dvouděložné rostliny, který ponechá trávy a zničí jen rostliny se širokými listy. Použít můžete třeba přípravek Bofix. Ale vybrat si můžete i jiný. Postupujte jen podle návodu k danému přípravku. Následně plochu pohrabte a dosejte travním semenem.

Pyl v sirupu z výhonků borovice

Na zahradě nám roste krásná borovice, ze které bychom rádi olámali mladé výhonky, o kterých je řeč ve videu. Máme však obavy, že už je pozdě, protože tyto výhonky jsou bohatě obdařené PYLEM. Pokud to můžeme použít i s tím pylem, stačí to jen proložit cukrem jak uvádíte na videu, nebo se sirup posléze musí nějak upravit s ohledem na pyl (např. pyl vytřepat, varem, extrahovat) jak tvrdí některé jiné zdroje? Josef Solný

Pokud je na výhonech pyl, můžete ho otřepat nebo opláchnout. Pak výhonky osušte a teprve potom nakládejte. Kdo není na pyl alergický, tomu nevadí. A pokud je alergie slabá, pomůže přítomný pyl proti jejímu propuknutí na jaře. Během zimy žádný pyl v ovzduší není a z jara, kdy vše začne kvést, je tlak na alergika silný. Pokud trochu pylu přijme i v zimě, tělo dostává slabou dávku průběžně a je připraveno na jaro. Na výrobu tohoto sirupu je letos již pozdě. Obdobně si však můžete připravit sirup z listů jitrocele. Do něj můžete přidat pár kvítků sedmikrásky, pampelišky či mateřídoušky. Pokud výhonky jehličnanů zkrátíte na jednu třetinu v době kdy se začínají tvořit jehlice, vytvoří se náhradní pupeny a strom roste pomaleji a bude kompaktnější.

Zdroj: Youtube

Rajčata málo nasazují plody

Prosím o radu, proč rajčata ve skleníku nasadí na první plody až ve výšce 40 cm nad zemí a mezi ostatními dále rostoucími jsou velké rozestupy, na rostlině jsou potom např. jen 3 až 4 patra rajčat. Skleník mám skleněný. Terezie Žáková


Každá rostlina musí dorůst do určité velikosti, aby začala nasazovat květy. U keříčkových rajčat je růst do výšky potlačen a květy nasadí brzy. Pak skoro všechny plody dozrají najednou a vegetace skončí. Nemusí se proto zaštipovat.

Tyčková rajčata rostou do výšky stále a za každým listem se větví. Květenství se začne tvořit vždy až za čtvrtým listem. Boční výhonky je proto nutno po celou dobu vegetace vylamovat. Jinak rajče stále roste do šířky i délky a květenství se pak tvoří málo. Na konci srpna doporučuji uštípnout i hlavní vrchol. Díky tomu rostlina přestane růst a všechnu sílu dá do dozrání již nasazených plodů. Květy nasazené v září již stejně nestihnou dozrát a jen rostlinu zbytečně vysilují. Rajče potřebuje pro tvorbu květů opylování. Proto je nutné větrání skleníku, aby opylovači mohli vlétnout dovnitř.

Zdroj: Youtube

Výsev leknínu

Kdy se vysévají semena modrého leknínu, do jaké zeminy a jak o ně pečovat? Jiří Pomikálek

Leknín je vodní rostlina a tak jeho semena padají do vody. Pokud se chcete pokusit vypěstovat rostliny ze semen, je nejlepší malé akvárium. Do něho dejte hrubý písek a vodu, semena zatlačte do písku. Výsev můžete provést hned po dozrání semen. Po vyklíčení je třeba zajistit mladým rostlinkám dostatek světla. Ve volné přírodě by u nás těžko klíčila, protože modrý leknín je teplomilnější. Pokud chcete namnožit modrý leknín je rychlejší rozdělit původní rostlinu.

Zahrádkářská poradna Vlastimila Šindeláře

Rady renomovaného zahradníka Vlastimila Šindeláře se pravidelně objevují na stránkách časopisu Receptář, ale také v řadě televizních pořadů. Osobně se s ním můžete setkat na výstavách, kterých se Receptář účastní (nejbližší příležitost máte ve dnech 18. – 19. srpna v Olomouci, kde se uskuteční letní etapa výstavu Flora Olomouc).

Jak položit dotaz do poradny? Využít můžete tento formulář nebo e-mail web@ireceptar.cz (do předmětu uveďte Poradna Vlastimila Šindeláře)