Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, prima-receptar.cz

4 tipy na použití posekané trávy

Sekání trávníku není náročné jen kvůli rozloze plochy, o kterou se musíte postarat, ale také vás postaví před problém, co dělat s posečenou trávou. I když se nehodí pod veškerou zeleň, posekaná tráva je především užtečnou mulčovací hmotou zadarmo. Výborně se hodí například pod maliníky. Můžete ji však použít i jinde v zahradě. Takhle to dělá Huw Richards.

Zdroj: Youtube

Mulčování a kompostování posekané trávy

Mulčovací vrstva by měla být minimálně dva až tři centimetry silná. Dejte si také práci s volným rozsypáním trávy, což znepříjemní pohyb slimákům a rostliny tak budou částečně chráněny. Mulčování trávou zároveň napomáhá udržování vláhy v půdě a brání jejímu vysychání.

Richards doporučuje nejen mulčování, ale také způsob, jak nejlépe přidávat posekanou trávu na kompost. Zahrádkáři vědí, že příliš velké množství trávy není ideální, a je proto nutné materiál míchat. Práci si zjednodušíte, pokud si dopředu nachystáte nádoby s natrhaným papírem, štěpkou či jinými organickými zbytky, které pak můžete průběžně použít k vytvoření různých vrstev.

Posekaná tráva se hodí i na jíchu

Jiným zajímavým způsobem, jak zpracovat posekanou trávu, je jedna z technik s názvem JADAM. Jde o způsob pěstování založený na extrémně nákladově nenáročném zahradničení za pomoci jednoduchých, vědeckých a efektivních metod. Patří sem také používání tekutých hnojiv, které známe jako zákvasy. Nejen z kopřiv, ale i z trávy nebo různých divokých bylin, které často považujeme za plevel, si můžete udělat zákvas. V jíše se rozloží zelená hmota v dešťové vodě a vznikne tmavá tekutina, která již po dvou až třech týdnech nepracuje a nebublá. Tou je poté možné zalívat veškerou zeleň.

I jíchy čili zákvasy je nutné ředit. Pokud ji chcete používat jako zálivku s vodou, pak v poměru 1:50. Místo tekutého hnojiva používaného jen jednou měsíčně je vhodné ředit vodou jen 1:9.

Související články