Zahrada, která nás obklopuje, by měla být zejména rozšířeným venkovním obydlím, místem, kde můžeme odpočívat a zejména v létě vykonávat řadu činností, které můžeme z domu přesunout ven.

Venkovní posezení

Pod termínem venkovní posezení si můžeme představit stůl s lavicemi či křesly, kam se vejdou všichni členové rodiny, či místo s venkovním krbem a pohodlnými zahradními lehátky. Vhodné je situovat posezení blízko domu, zejména na terasu. Určitě zde budeme chtít v létě posnídat, dát si dobrý oběd, večeři nebo odpolední kávu. Pak teprve oceníme, že nemusíme pro každý hrnek odbíhat daleko. Hezkým řešením je vybavit venkovní posezení i odolným nábytkem, v němž můžeme mít uloženy talíře a hrnky. Velmi praktický je i přívod vody a elektrická přípojka.

Zastřešení plachtou i sklem

Vedle funkční vybavenosti doporučujeme dbát také na obytnost zahrady. Naše posezení by mělo fungovat při jakémkoliv počasí, pobyt na zahradě má své kouzlo přece i za deště. Užitnost posezení proto zcela zásadně zvýší jeho zastřešení. U nově vznikajících staveb by mělo být samozřejmostí, u těch starších se vyplatí zhotovit je dodatečně. Možností a způsobů řešení je velká řada a každý si jistě vybere pro sebe to nejvhodnější.

  • Nejlevnějším a přitom pěkným řešením jsou plachty, které můžeme ukotvit do zdi domu, ale mohou být i volně v prostoru vypnuté mezi čtyřmi silnými kůly.
  • Velmi půvabná je i kombinace s pergolou. Pergola je především konstrukce pro popínavé rostliny, které prostředí krásně zútulní. Navíc dodají stín, který je zejména v létě velmi příjemný. Pergola sama o sobě je konstrukce nejčastěji ze dřeva či kovu, ale je samozřejmě možné udělat část krytou. Na pergolu lze přišroubovat odolné plexisklo, které ji bude chránit před deštěm a navíc propouštět denní světlo a pod pergolou tak nebude příliš temno. Pergolu lze také dovybavit plachtou upevněnou mezi horními trámy.
  • Pokud se nebráníme opravdu zajímavým nápadům, zkusíme zahradní posezení pojmout jako otevřený skleník. Toto řešení je vhodné hlavně do stinnějších částí zahrady. Jeho výhodou je vysoká světlost, a pokud budou skleněné i dvě protilehlé boční stěny, zajistíme si příjemné klima i tehdy, když bude foukat vítr.

Místo pro odpočinek v harmonii se zahradou

Pokud posezení stavíme na verandě staršího domu, vybavíme je tak, aby se k domu typově hodilo – barvami, osvětlením i nábytkem. K moderně řešené zahradě volíme i posezení ve stejném stylu – použijeme kov, nové materiály v jednoduchých a čistých liniích. Ať zvolíme řešení jakékoliv, vždy je potřeba vycházet z toho, jaký charakter naše zahrada má a jaký je náš dům. Každý typ posezení lze přizpůsobit tak, aby do naší zahrady dokonale zapadl.

O posezení musíme pečovat

I když na zahradní nábytek neprší, je potřeba se o něj dobře starat, aby vydržel dlouho a byl stále pěkný. Velmi oblíbeným materiálem je teakové dřevo, které je potřeba natírat speciálním teakovým olejem, jenž se přímo k tomuto účelu vyrábí. Postačí ošetření dvakrát do roka. Alespoň jednou ročně nábytek pečlivě vyčistíme. Speciálním ochranným olejem pečujeme také o nábytek ze švédské borovice. Určitě se tak postaráme i o dřevěnou konstrukci, případně podlahu venkovního posezení.

Ti pro větší pohodlí při odpočinku

Relaxační zónu můžeme posezení doplnit i venkovní postelí. Je to vlastně široká pohodlná pohovka se zadním, případně i bočními čely. Vybavíme ji dekou a pohodlnými polštáři. A možná se nám pak večer ani nebude chtít jít spát domů.