Treláže pro popínavé rostliny mohou být upevněné na stěnu domu, stodoly, nebo stát v prostoru jako předěl zahrady. Dřevěné treláže mohou vypadat pěkně i v době, kdy je ještě rostliny nestihly zcela porůst, nebo když v zimě shodí listy. Latě nebo dřevěné či bambusové tyčky obvykle tvoří jednoduchou mříž, ale mohou být ztvárněny i mnohem neobvyklejším způsobem. Zvláště ozdobné treláže nemusí popínavé rostliny zakrýt celé, proto se pro ně hodí zejména pnoucí růže, plamének, zimolez a další, méně bujné, zato krásně kvetoucí liány. Treláže a popínavky společně ozdobí dům a dodají mu jedinečné kouzlo.
Treláž na zdi
Pokud treláž umístíme na zeď, je důležité zachovat odstup. Pomocí hranolů je třeba zajistit 3 až 5 cm širokou spáru mezi treláží a stěnou. Prostor ocení stonky rostlin ovíjející treláž, volné proudění vzduchu navíc předchází chorobám. Často zde zahnízdí i ptáci a budou rostliny (i celou zahradu) chránit před savým hmyzem. Kotvení ve zdi musí být stabilní, zvláště pokud se po treláži popne mohutná rostlina, která může časem představovat značnou zátěž.
Treláž jako předěl zahrady
Pokud treláže stojí v prostoru, musí je nést sloupky. Nejlépe působí dřevěné, ovšem v zemi a také nad úrovní půdy je dřevo vystaveno vlhkosti a brzy trouchniví. Vyplatí se proto zasadit sloupek do kovové patky. Nebo jej alespoň důkladně impregnovat. K dispozici dnes již jsou i ochranné nátěry šetrné k životnímu prostředí, alternativou je i teplem ošetřené dřevo (thermowood), rovněž odolné vůči hnití. Volně stojící treláže můžete nechat popnout trvalkami, jako je popínavá růže či plamének, rostlinami pohlednými i užotkovými, jako je kiwi a klanopraška, nebo rychle rostoucími jednoletými liánami s veselými květy, jako jsou hrachory, povíjnice, vilce, černooká zuzana (Thunbergia) a další.