Co prospěje vašim pokojovkám?

Pokojové rostliny jsou radost! I ve dnech, kdy se venku honí všichni čerti nebo už je chladno a příroda se pomalu chystá ke spánku, jsou pokojovky oázou klidu a zelenou džunglí v pohodlí vašeho obýváku. Podpořte jejich růst a budete doma jako v rajské zahradě!

Podívejte, co radí Chilli farmer ve svém příspěvku na YouTube. I kravské mléko vašim pokojovkám prospěje.

Zdroj: Youtube

Přihnojte pokojovky tekutými hnojivy v zálivce nebo na list

Pokud chcete, aby vaše rostliny dostaly vše, co potřebují, použijte vyvážené hnojivo speciálně určené pro pokojové květiny. Ideální je hnojivo tekuté, které obsahuje makroživiny čili dusík, draslík a fosfor, ale vhodné jsou i mikroživiny, tedy například železo, zinek, mangan, jód nebo vápník. Ne všechna tekutá hnojiva se hodí na list, většinou jde o zálivku.

Průmyslové minerální hnojivo na list aplikujte podle pokynů na obalu. Obvykle každé dva týdny během vegetačního období. Pokud nechcete utrácet, vyzkoušte můžete i přírodní hnojiva ze zbytků nebo běžných domácích surovin.

Zkuste domácí hnojiva na list

Zůstalo vám trochu zvětralého piva ve skleničce? I pivo je vynikajícím hnojivem a používá se také na list, který navíc získá i na lesku. Pivo zřeďte vodou v poměru 1:10 a rostliny směsí postříkejte. I když je pivo zředěné, můžete jej z postřiku trochu cítit.

Jedním z překvapivých prostředků, který může podpořit růst rostlin, je mléko i syrovátka. Ale o tom už vám pověděl Chilli farmer. Další jednoduchý a efektivní způsob, jak podpořit růst vašich rostlin, je použití banánových slupek.

Banánové slupky i banány jsou známé tím, že obsahují ve velké míře draslík. Ten podporuje u rostlin kvetení a růst. Slupky se používají několika způsoby. Možné je jejich máčení, rozmixování, sušení i zakopání přímo k rostlině.

V případě postřiků se hodí máčení jedné slupky v litru vody po dobu tří dnů. Pak tekutinu zceďte a před aplikací rozstřikovačem ještě nařeďte vodou v poměru 1:5.

Mezi hnojiva bohatá na dusík patří například kopřivový výluh, což je taková slabší verze kopřivové jíchy. Jíchu je třeba nechat kvasit, a i když jí to netrvá déle než několik týdnů, je k tomu ale nutný dostatečný prostor nejen na přípravu, ale především také na samotné kvašení. Jícha zapáchá a na balkónu ani v bytě se rozhodně nehodí ji skladovat.

Zato obyčejný výluh z nasekané čerstvé kopřivy připravíte tak, že necháte několik dní posekanou zeleň louhovat ve vodě. Poté výluh přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:10. Výluh z kopřiv nezapáchá a vašim rostlinám rozhodně prospěje. Přihnojí je i odradí některé škůdce.

Související články

Zdroje: casprobydleni.cz, bhg.com, leafyplace.com