Mšice jsou malí, ale velice nebezpeční škůdci, co se týče zeleniny a rostlin obecně. Nejraději mají však tyto malé potvory rády papriky. Proto je budete chtít udržet co nejdál. Mšice se mohou vyskytovat v kterémkoliv ročním období, jelikož existují tisíce druhů. Fungují na velice jednoduchém principu. Přichytí se na listy rostlin a začnou z nich sát šťávu. Sladkou šťávu pak přemění na látku zvanou medovice, kterou ze sebe nakonec vylučují. Ta přiláká k vašim paprikám další nevítané hosty, a to mravence.

Video, jak vyrobit postřik proti mšicím, najdete na Youtube kanále eChaluparka:

Zdroj: Youtube

Jak poznat mšice

Poznat, jestli se vám na vašich rostlinkách vyskytly mšice, není úplně jednoduchá záležitost. Jsou totiž velice malé, a proto je lze snadno přehlédnout. Mají titěrné oválné tělo, které má pouhých 2-10 milimetrů. Mohou mít také různá zbarvení, i když nejtypičtější je asi to červené, které se dá na rostlině lépe poznat. Ale mohou být i černé, hnědé nebo zelené, a ty už se na paprice poznávají složitěji. Je však důležité napadení mšicemi rozpoznat co nejdříve, jelikož rostliny, které se stanou oběťmi těchto škůdců, začnou mít pomalu ochablé a zakrnělé listy, a někdy dokonce mohou i zcela odumřít. Proto je nejlepší papriky, rajčata, a celkově všechny rostliny vysazené ve vaší zahrádce preventivně postříkat tímto postřikem.

Postřik proti mšicím

Výroba tohoto roztoku je velice jednoduchá. Mšice sice nevyhubí, ale vyhladoví je a naruší jejich reprodukční cyklus. Takže poté budete mít dostatek času na to vzít hadici a pořádnou dávkou vody je odplavit pryč. Budete potřebovat neemový olej, který ale při nižších teplotách tuhne, takže si z něj uděláte účinný roztok. Neemový olej smíchejte s jemným mýdlem a vlažnou vodou. Před aplikací na rostliny roztok důkladně protřepejte. Nepoužívejte jej v odpoledních hodinách, protože to je doba, kdy je nejsilnější slunce. Mohli byste tak seriózně poničit vaše papriky a jiné rostliny. Proto roztok aplikujte k ránu, nebo naopak k večeru, kdy už slunce tolik nepraží.

Související články

Zdroje: www.gardners-eshop.cz, www.eagri.cz