Vyrobte si z jedlé sody účinný postřik proti škůdcům i chorobám rostlin ve vaší zahradě.
Zdroj: Andrii Spy_k / Shutterstock.com

Postřik, který strčí pesticidy do kapsy, základ je jedlá soda. S čím ji smíchat

Nejen plodiny a květiny na zahradách, ale i domácí rostliny jsou napadány nejrůznějšími chorobami a škůdci. Je možné proti nim použít chemické přípravky, které zakoupíme v obchodě. My vám však poradíme, jak si připravit domácí postřik, který komerční chemické prostředky nahradí, a dokonce i předčí.

Zelenina a květiny na našich zahradách, podobně jako pokojové rostliny, jsou v průběhu roku napadány nejrůznějšími chorobami a škůdci. 

Mezi nejčastější škůdce patří mšice, molice, smutnice, nejrůznější druhy roztočů a svilušky. Tento hmyz napadá rostliny, živí se jejich rostlinnými šťávami, vysává jejich listy a tím způsobuje deformace a postupné usychání listů, což může rychle vyústit k odumření celé rostliny. Nejen tyto druhy savého hmyzu, ale také jejich housenky napadají plody a úrodu ničí. 

svilušky, list Svilušky napáchají v zahradě hodně škody. Zdroj: Profimedia

V zahradě nejde ale pouze o tyto živočichy. Rostliny, keře i ovocné stromy jsou ohroženy nejrůznějšími plísněmi, chorobami a houbami. Mohou mít podobu bílého práškovitého povlaku či hnědých rozsáhlých skvrn na listech. Tyto choroby rostliny oslabují, omezují jejich fotosyntézu a tím zhoršují dýchání. Rostlina je tak ohrožena na životě. 

Ještě bílé padlí americké na listech rybízu. Takhle vypadá zhoubná choroba - padlí (zde na listech rybízu). Zdroj: Profimedia

Jak proti škůdcům, tak proti chorobám je třeba zasáhnout.

Chemické prostředky však nahradí roztok, který si vyrobíte snadno sami doma. Jak na to? Podívejte se na následující video:

Není soda, jako soda 

V běžném životě se setkáváme nejčastěji se dvěma druhy sody: se sodou jedlou a sodou práškovou (na pečení). 

Jedlá soda (soda bikarbona, hydorgenuhličitan sodný) je alkalická sůl, která se používá v potravinářství a její hlavní schopností je uvolňovat oxid uhličitý, což přispívá ke kynutí těsta. Co je ale důležité. Má antibakteriální a antiseptické účinky! Má velké použití v domácnosti jako dezinfekční a čisticí prostředek. 

Prášková soda, také prášek do pečiva, není na rozdíl od jedlé sody jednotlivou látkou, ale je směsí několika látek. Také se používá v potravinářství a sodu bikarbonu nahrazuje. 

Jedlá a soda jsou skvělými bojovníky proti plevelu. Jedlá soda má pro své antibakteriální a antiseptické účinky široké použití v domácnosti. Zdroj: profimedia.cz

Postřik vyrobte z bikarbony 

Abyste si vyrobili skutečně funkční a účinnou náhražku průmyslových chemických prostředků k ochraně vašich rostlin, musíte si ji vyrobit z jedlé sody – sody bikarbony. 

Jak na to? 

Budete potřebovat vodu, sodu, stolní olej a tekuté jádrové nebo kastilské mýdlo. Do 1 litru vody přidejte 2 – 3 lžičky sody bikarbony, 1 lžičku oleje a 2 – 3 kapky tekutého jádrového mýdla. Důkladně promíchejte! Vzniklou směs nalejte do postřikovače a znovu důkladně promíchejte. Rostliny pak tímto roztokem pravidelně stříkejte. Vždy nezapomeňte protřepat. Zbavíte rostliny jak škodlivého hmyzu, tak houbovitých i virových chorob. 

Doporučení: postřik aplikujte, když není sluneční úpal. Obyčejnou vodu nahraďte výluhem z bylinek, které savý hmyz nenávidí a které mají antiseptické účinky. Použít můžete tymián, levanduli, mátu, řebříček, přesličku rolní nebo kopřivu.  

Zdroje informací: www.youtube.com

Akční letáky