Ruční rozmetadlo

Nejjednodušší a nejsnazší na pořízení je malé ruční rozmetadlo. Je to prostředek, určený pro přihnojování malých ploch. Například, pokud potřebujeme rozhodit granulované hnojivo na větších záhonech nebo v sezoně pravidelně hnojíme trávník. K pohonu rozmetacího mechanismu nejčastěji slouží malá ruční klička, která přes plastový ozubený mechanismus pohání rozmetací talířek. Jeho modernějším sourozencem je typ hnaný běžnými tužkovými bateriemi. Rozmetací talířek je roztáčen malým elektromotorkem. Při stejné rychlosti chůze v rámci celé plochy docílíme výrazně plynulejšího rozhozu hnojiv. Přitom ani toto zařízení není drahé, vyjde na pětistovku, ale je obtížnější jej sehnat.

Rozmetací vozík

Větší možnost spočívá v pořízení malého, ručně vedeného rozmetacího vozíku. Je jednoduchý, mechanicky velmi spolehlivý a svého majitele nezruinuje ani po stránce pořízení. Ty nejlevnější vyjdou na několik stokorun a nabídnou i nastavení intenzity posypu. Hodí se na rozhoz granulovaných hnojiv nebo drobného rozleželého kompostu na trávník před zimním obdobím. Velkou výhodou těchto vozíků je nízká hmotnost, obratnost a velmi dobrá skladnost.

Pro velká prostranství jsou vhodné posypové vozíky nerezové. Jsou použitelné nejen pro přihnojování trávníku a půdy před setím a sázením, ale výtečně odolávají i nástrahám posypových materiálů včetně soli. Díky tomu je můžeme bez starostí použít i v zimním období na chodnících u rodinných domů, kde nám pomohou s bezpečným rozpuštěním zledovatělého sněhu.

Oproti malým ručním posypovým vozíkům jsou tyto zařízení koncipována zcela jinak. Pohon rozmetacího mechanismu je také přímý, avšak kvůli nutné změně osy otáčení je pod rozmetacím kotoučem umístěna malá převodová skříň s ozubenými koly, která zajišťuje převod síly. Pro toto využití se jedná o vysoce kvalitní řešení. Avšak převodová skříň vyžaduje jako všechny ostatní pravidelnou kontrolu, případně výměnu a doplňování maziva.

Pro časté použití na velkých plochách pak rozmetadla seženeme i jako připojitelný adaptér, který připojíme k jednoosým nosičům, malotraktorům nebo čtyřkolovým sekacím strojům. Tyto výrobky jsou běžně vyráběny jako nerezové, takže je můžeme využívat celoročně podle potřeby. Pouze dbáme na celkovou hmotnost připojeného zařízení, neboť velmi plné, a tudíž těžké, rozmetadlo může negativně ovlivnit životnost převodového hydrostatického zařízení u traktůrku či nosiče.