Adénium ztloustlé (Adenium obesum), lidově zvané pouštní růže.
Zdroj: Mikhail Nekrasov / Shutterstock.com

Pouštní růže, sukulentní rostlina s krásnými květy

Ze semínka jsem vypěstoval pouštní růži, která po dvou letech krásně vykvetla. Jak bych se měl o ni starat, abych ji uchránil před chorobami a škůdci?

Pouštní růže (Adenium obesum), jak název napovídá, pochází z pouštních oblastí střední Afriky a arabského poloostrova. Ve své domovině tvoří keře nebo menší stromky se ztlustlým kmenem i větvemi. Ty slouží jako zásobárna živin v období sucha. V té době rostlině opadávají listy.

Květy jsou velmi dekorativní a jejich barva může být bíle růžová až tmavě červená. Rostlinu lze množit semeny, ale spíše ji pěstitelé roubují na příbuzný oleandr, aby zvýšili její odolnost.

Ve ztlustlém kmínku si pouštní růže uchovává zásoby vody a živin. Ve ztlustlém kmínku si pouštní růže uchovává zásoby vody a živin. Zdroj: Somkiat / Shutterstock.com

Pěstování 

  • Pouštní růže dobře prospívá, pokud má celý rok co nejvíce slunce.
  • Při nedostatku slunečního světla v zimě je pro ni nejvhodnější odpočinek při teplotě kolem 15 °C. V této době je nutné omezit zálivku, rostlinu zavlažujte jen natolik, aby neuschly kořeny.
  • Celá rostlina je prudce jedovatá, při práci s ní používejte rukavice a důkladně se potom umyjte.

    Na jaře můžete rostlinu přesadit a případně i sestříhnout.
  • Od dubna do října pak pouštní růži pravidelně zalévejte, přičemž do zálivky můžete přidávat hnojivo pro kaktusy a sukulenty.
  • Prospěje jí letnění na slunném balkóně, terase nebo chráněném místě na zahradě.

Škůdci: svilušky a vlnatky

Protože jste si rostlinu sám vypěstoval ze semínka a očividně se jí dobře daří, není třeba na vaši péči o ni nic měnit. Silné a zdravé rostliny se dokáží bránit škůdcům, z nichž se někdy vyskytují svilušky a vlnatky. Největší škodu ale způsobí chlad a nadměrná vlhkost.

Pokud by se nějací (saví škůdci na rostlině vyskytli, použijte ochranný prostředek proti nim podle návodu. Postřiky na bázi rostlinných olejů a dalších přírodních látek jsou zdravotně nezávadné a pro použití v interiéru proto ideální. 

V horkých pouštích dorůstá pouštní růže (Adenium obesum) úctyhodných rozměrů. V horkých pouštích dorůstá pouštní růže (Adenium obesum) úctyhodných rozměrů. Zdroj: Vladimir Melnik / Shutterstock.com

Akční letáky