Minerální hnojiva účinkují rychle, rostlinám dodají potřebné prvky k růstu, ale dlouhodobou úrodnost půdy podpořit neumí. Naopak ji mohou zatěžovat, brzdit práci užitečných mikroorganismů a znečišťovat spodní vody, zvláště pokud jsou dávkována neopatrně. Organická hnojiva rostliny vyživují také, ale navíc i pečují i o zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy. Přispívají totiž k tvorbě nezbytného humusu – právě díky němu je půda kyprá, schopná udržet vláhu i živiny. Půda bez humusu je mrtvou hmotou, do které musíte minerálních hnojiv dodávat stále více, a většina se stejně odplaví.
Organická hnojiva, základ úrodné zahrady
Mezi organická hnojiva patří kompost, hnůj, zelené hnojení (rostliny obohacující půdu o dusík, které se do ní v době květu zapraví) a kvašené rostlinné výluhy. Zatímco kompost je základ, který živiny uvolňuje pomalu a postupně, výluhy z plevele nebo drůbežího trusu, které rostlinám dopřejete spolu se zálivkou, působí jako rychlá vzpruha. Obsahují kromě živin celý komplex přírodních látek, které podporují také zdraví a obranyschopnost rostlin. Zcela proto nahradí ve vodě rozpuštění minerální hnojiva. Jejich výhodou je, že jsou zdarma a působí komplexněji. Jedinou nevýhodou je zápach, který při jejich přípravě vzniká – trvá však jen tři týdny po dobu kvašení, poté máte připravené hnojivo třeba na celou sezónu.
Slepičí, koňský, kravský hnůj i speciality jako guáno či trus mořských ptáků lze zakoupit i v komfortní granulované či tekuté formě. Začínajícími zahrádkáři poslouží jako skvělý start a v budoucnu jako šikovný doplněk. Vyzkoušet můžete i sloní trus, který bývá k dostání v pražské zoo, nebo prvotřídní hnojivo, kterým je trus netopýrů – více na www.sousednetopyr.cz. A pokud vás obtěžuje trus jiřiček a vlaštovek, umístěte pod jejich hnízda prkénka. Komáry a mouchy, které pilně chytají ve vašem okolí, promění na jedno z nejlepších hnojiv – stačí ho seškrábnout do vědra s vodou, rozmíchat a nechat pár týdnů dozrát.