Brambořík perský (Cyclamen persicum) pochází z východního Středomoří a u nás již tradičně patří k vánoční výzdobě bytu. Ve skleníku je však možné bramboříky vypěstovat kdykoliv v průběhu roku. Květiny rozkvétají v mnoha krásných barvách od čistě bílé, přes růžovou, lososovou, červenou, karmínovou až po fialovou, běžné jsou i vícebarevné varianty. Vedle květů se mohou nové odrůdy pochlubit i zajímavou stříbrnou kresbou listů. Rostliny jsou dále vyšlechtěny do rozmanitých velikostí. Roztomilé miniaturní bramboříky dorůstají jen 8–13 cm, velké rostou až 30 cm do výšky a zrovna tak široká je jejich listová růžice.

Rostliny rozhodně nemusí být okrasou pouze pro jednu sezónu, pokud víte, jak se o ně po odkvětu starat.

Jiné druhy, jako je naříklad brambořík břečťanolistý lze pěstovat i celoročně na venkovních záhonech.

Rozporuplná hlíza

Hlíza bramboříku shomažďuje všechny důležité zásobní látky. Obsahuje řadu glykosidů, které po požití vyvolají zažívací potíže a křeče, v těžších případech mohou být poškozeny i ledviny. Pro člověka je jedovaté množství už pouhých 0,3 g hlízy! Sušením či vařením se glykosid cyclamin ničí.

Zajímavostí jistě je, že na Sicílii používají hlízy bramboříků jako návnadu k omámení ryb.

Mezi zvířaty hlízy neškodí pouze prasatům – u nich naopak podporují trávení. To věděli již staří Egypťané a hlízy bramboříků dokonce využívali k výkrmu prasat.