Fantastické tvary a barvy květů, jejich nekonečná rozmanitost, křehkost, závan dálek… a zbývá ještě mnoho dalších důvodů, proč kouzlu orchidejí podléhá stále více lidí. Pěstují je na okenním parapetu, těší se ze jejich krásy, starají se o ně, jak nejlépe dovedou. Péče o ně je ale poněkud jiná, než o běžné pokojové rostliny.

Kdy a jak orchideje přesazovat?

Epifytické orchideje se přesazují obvykle jen jednou za tři roky, častější intervaly jim nesvědčí. Kořeny mohou klidně vyplňovat celý květináč a rostlině to nevadí – pěstování v květináči je jen náhradou za epifytický způsob života, kdy orchidej roste přichycená na kůře stromů a kořeny visí volně ve vzduchu a nasávají vzdušnou vlhkost. Právě proto je tolik důležitý speciální, hrubozrnný a vzdušný substrát, ve kterém se k nim dostane dostatek vzduchu.

Potřebují orchideje průsvitné květináče?

Průsvitné květináče jsou opravdu vhodné, ale nejsou nutnou podmínkou pro to, aby rostlina dobře prospívala. Její potřeby fotosyntézy stačí pokrýt i nadzemní části, případně kořeny na vrchu květináče, a ostatní mohou být i v šeru až tmě – důležitější je dostatek vzduchu. Samozřejmě záleží i na dostatku světla – pokud by ho bylo méně, je pomoc kořenů důležitější.

Jak zacházet s dceřinou odnoží?

Z očka na květním stvolu může někdy vyrůst nový stonek i s dvěma listy vzdušnými kořínky. Jde o novou odnož, dceřinou rostlinku, nazývanou též keiki.

  • Je možné ji oddělit a pěstovat samostatně, kdy časem doroste do velikosti původní rostliny.
  • Měla by být před oddělením od mateřské rostliny, která ji vyživuje, dostatečně silná, s bohatými kořeny, aby se uživila sama.
  • Zároveň by ale neměla přerůst a vyčerpat tak mateřskou rostlinu.
  • Mateřskou orchidej i dceřinou odnož je vhodné denně rosit a do vody přidat velmi malé množství tekutého hnojiva pro orchideje.

Je nezbytné orchideje hnojit?

Hnojivo se přidává do zálivky a je možné jej v nízké koncentraci také rozprašovat na listy.

Substrát, který svou vzdušností a strukturou orchidejím vyhovuje, je poměrně chudý na živiny. Rostliny, omezené nádobou a odkázány na zálivku důležité prvky brzy vyčerpají a je potřeba jim je dodat. Orchideje je proto třeba pravidelně přihnojovat, nejlépe speciálním hnojivem určeným právě pro ně, případně plným hnojivem pro pokojové rostliny, které neobsahuje větší množství vápníku.

Od jara do podzimu je vhodné přihnojovat častěji, v zimě méně, ale u teplomilných orchidejích, které nemají výrazný zimní odpočinek, lze hnojit v podstatě celoročně.

Jak často orchideje rosit?

Frekvence rosení záleží na míře vzdušné vlhkosti.

  • V běžném vytápěném bytě, kde se pohybuje pod 50%, orchideji určitě prospěje každodenní rosení. Když však několik dní vynecháte, nic se nestane – v té době postačí třeba miska s vodou umístěná těsně u orchideje.
  • Rosení a vysoká vzdušná vlhkost je důležitá především u epifytického způsobu pěstování.

Lze orchideje pěstovat jen v květináčích, nebo i na větvích?

Epifytické pěstování orchidejí je pro ně přirozené, až na zemní druhy tak rostou i v přírodě, na větvích stromů. I doma je lze pěstovat na dřevě, ke kterému se zprvu opatrně přichytí jemným vlascem, vypodloženým kouskem mechu, nebo třeba i tenkým páskem ze silonových punčoch, který je pružný a nehrozí tolik poškození rostliny.

Jako podklad je vhodné dřevo bez nebo i s borkou, chemicky neošetřené, zdravé a trvanlivé. Podklady pro epifytické pěstování orchidejí lze i zakoupit. Podmínkou epifytického pěstování je vysoká vzdušná vlhkost a časté rosení, na kterém jsou kořeny visící zcela ve vzduchu, závislé. Spolu s vodou na rostliny lze rozprašovat i hnojivo, vždy ve velmi nízkých koncentracích.