Sklizeň chřestu, rebarbory, třešní a višní

  • V průběhu června ukončete sklizeň chřestu a rebarbory, dokud jsou stonky křehké a šťavnaté. V rebarboře navíc později příliš stoupá obsah kyseliny šťavelové, má ostrou chuť a může organismus až zatěžovat.
  • Třešně je vhodné trhat se stopkou, lze je pak déle skladovat.
  • U višní je naopak vhodné česání bez stopky. Při neopatrném trhání višní i se stopkou totiž dochází často k poškození plodonošů. Pupen, umístěný na bázi stopky, se totiž často trhá zároveň s ní.

Nenechejte plevel vysemenit

Plevel v záhonech likvidujte mělkým okopáváním včas, než se stihne rozrůst a obírat pěstované rostliny o vodu, světlo a živiny. Nevyplatí se ho nechat uzrát a vysemenit. Za suchého počasí můžete těsně pod povrchem půdy projet ostrou motyčkou, plecím očkem nebo břitvovou motyčkou a plevel nechat, kde je. Zaschne a už se nevzpamatuje, poslouží jako mulč. Vypletou a zavlaženou půdu ihned osejte nebo mulčujte, nenechávejte i větru a slunci napospas.

Namnožte si okrasné cibuloviny

Pokud chcete množit či přemístit drobnokvěté narcisy, šafrány, ladoňky a další cibuloviny, je vhodné je v červnu vyjmout ze země a do podzimu chovávat v mírně vlhké rašelině či písku. Pak jednoduše oddělíte dceřiné cibulky od větší, původní. Také cibule ušlechtilých tulipánů a hyacintů se v červnu, poté co zatáhly listy, z půdy vyjímají, aby odpočívaly v komfortu a bezpečí. Vydrží i bez toho, ale květy časem nebudou tak prvotřídní. Oproti nim nenáročné drobné krokusy, talovíny, sněženky, narcisy a modřence můžete nechat už navždy tam, kde je vysadíte, budou se samy rozrůstat.

Přechytračte běláska

Pokud na spodní straně listů brukvovité zeleniny objevíme oranžová vajíčka, patří nejspíš bělásku zelnému. Jednoduchým a neškodným trikem, který samičky odradí od kladení, je o umístění prázdných bílých vaječných skořápek na listy rostlin. Samička běláska se pak domnívá, že již sazenici obsadila jiná paní bělásková a odletí.