obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Praktické tipy pro pěstitele: Podepřete papriky a vytvořte si paprikový plot

V druhé půli května se vysazují papriky. Rostliny obtížené plody se v létě snadno lámou, proto jim včas, nejlépe brzy po výsadbě, přichystejte oporu.

Plodné hybridní odrůdy dávají množství kvalitních plodů. Na rozdíl od polních odrůd bujně rostou a často se stává, že mohutné křehké větve se pod násadou plodů lámou. Dokonce může dojít k vyvrácení celé rostliny.

Jako opora pro papriky postačí kůly a provázky Jako opora pro papriky postačí kůly a provázky Zdroj: Archiv ireceptar.cz


Jednoduchá opora z kůlů a provázků, aneb paprikový plot

  • Jakmile po výsadbě rostliny povyrostou, zatlučeme za každou šestou paprikou asi 1,8 m vysoký kůl.
  • Podél řady vedeme provaz ve výšce 20–30 cm od země, od kůlu ke kůlu.
  • Pak se vrátíme v opačném směru podél řady s dalším provazem, který vedeme o 20 cm výš a postupně tak vytvoříme „paprikový plot“.
  • Podle růstu rostlin vyvazujeme horní provaz tak, aby byl umístěn asi 15 cm pod hlavním vegetačním vrcholem. Vyvazujeme pevně, aby provaz rostliny dobře držel po celé vegetační období. Všechny boční výhony paprik potom ponecháváme.

Paprika Maryša na síti vertiko Paprika Maryša na síti vertiko Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Toto vyvazování je ověřené v praxi, pěstitelé je používají s oblibou: je totiž jednoduché a snadno proveditelné a dostatečně podpírá těžké plody, aniž by se ulomily výhony.

Akční letáky