obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Praktičtí pomocníci do podzimní zahrady

Podzimní zahradní práce již nejsou tak radostné, jako ty jarní, když teprve všechno začíná rašit a kvést. Udělat si z podzimních prací radost je ale poměrně snadné – stačí pořídit si některé inovativní nářadí, se kterým práce půjde od ruky téměř sama.

Podzimní období je bohaté nejen na nejrůznější okouzlující barvy a jejich odstíny, ale rovněž na spoustu povinností, které nás v tuto dobu na zahradě čekají. Je třeba sesbírat dozrávající ovoce, sklidit zeleninu, vyčistit okapy od spadaného listí a v neposlední řadě zbavit chodníkové spáry mechů nebo vysadit cibuloviny, které nám rozjasní jaro na naší zahradě. Ke každé z těchto činností jsou k dostání nejrůznější mechanické pomůcky, zlepšováky a nářadí. Pojďme se tedy na ně podívat zblízka.

Sběrač ovoce

Pro sklizeň ovoce využijte trháček na teleskopické tyči Pro sklizeň ovoce využijte trháček na teleskopické tyči Zdroj: Shutterstock.com / Markus Schoeffler

Podzimní práce na zahradě, to je především sběr dozrávajícího ovoce. A to je třeba česat v zahradách a sadech nejen přímo ze stromů, ale i sbírat ze země. Sběrač ovoce combisystem je tvořen pevnější síťkou, která pojímá spadané ovoce. Jednoduše ovoce naberete pomocí praktické funkce lopatky, která pošle ovoce dál dovnitř košíku. Už nikdy nebudete muset ohýbat svá nemocná záda, abyste sesbírali všechna spadaná jablka, hrušky nebo ořechy.                

Sázecí kolík na cibuloviny

Sázecí kolík na cibuloviny vám ušetří čas i námahu Sázecí kolík na cibuloviny vám ušetří čas i námahu Zdroj: Shutterstock.com / Kingarion

Měsíce září a říjen jsou obvykle nejčastěji využívaným obdobím k výsadbě cibulovin. U větších cibulí a hlíz, které jsou typické pro okrasné česneky, hyacinty, lilie, kosatce a tulipány, každý zahradník a zahrádkář uvítá možnost výsadby pomocí speciálního sázecího kolíku. Díky pevnému madlu a kvalitní oceli je zapravení cibulí a hlíz do země naprosto snadnou záležitostí. Stačí kroutivými pohyby vytvořit jamku. Je to snadné, neboť okraj sázecího kolíku je zoubkovaný. Hloubku otvoru jen přizpůsobíte velikosti vysazovaných cibulí.

Řezací hrábě na trávník

Usnadněte si práci pomocí teleskopického nástavce Usnadněte si práci pomocí teleskopického nástavce Zdroj: Shutterstock.com / riopatuca

Nejen ovoce a cibuloviny si na naší zahradě na podzim zaslouží patřičnou péči, je to i trávník, kterému se musíme náležitě věnovat, aby byl zdravý a dobře prosperoval. Jednou z pomůcek v péči o trávník jsou takzvané řezací hrábě. Využijete je k odstraňování plsti a mechů z trávníku. Ten se tak provzdušní a vydatněji poroste.

Řezací hrábě však nabízejí ještě další využití díky tomu, že jsou osazeny hroty oboustranně. Takže při otočení na stranu se zakulacenými hroty získáte klasické hrábě, které využijete k běžnému shrabávání listí, ale třeba i k urovnávání kamenů. Kvalitně zpracované řezací hrábě jsou korozivzdorné, mají pozinkované hroty.

Čistič chodníkových spár

Bojíte se, že na mechu nebo plevelech ucpávajících spáry mezi dlaždicemi chodníku budete za vlhka klouzat? Vezměte na ně mechanický čistič, škrabku na spáry, která se dá spolehlivě využít i k čištění okrajů zdí nebo kamenů. Snadno s ní odstraníte ze spár mechy, nánosy bahna anebo plevel, neboť nůž na čističi je opatřen oboustranně broušenou čepelí. Ta je vyráběna z tvrzené oceli. V době, kdy s čističem nepracujete, opatřete jej pryžovým chráničem, aby nedošlo k poranění při jeho ukládání.

Pořiďte si čistič odpadů a bude konec se šplháním po žebříku do výšek. Pořiďte si čistič odpadů a bude konec se šplháním po žebříku do výšek. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čistič okapů

Ničí vám nervy neustále ucpané okapy? Tomu můžete udělat jednou provždy konec, pokud si pořídíte některý z čističů okapů. Na jedné straně čističe je pevná škrabka, která zajistí snadné uvolnění všech, i těch přilepených letitých nečistot na dně okapu a na straně druhé je kartáč s tuhými štětinami, který zajistí perfektní dočistění okapu po celé jeho délce. Pro dobrý dosah je doporučováno čistič umístit na teleskopickou násadu. Tak se zbavíte nutnosti absolvovat rizikové výstupy do výšek po nestabilních žebřících a všude dosáhnete i ze země. Plynule nastavitelný otočný kloub umožňuje flexibilní přizpůsobení nářadí dle pracovní situace.

Výhody combi systémů

Trháčky na ovoce mají různou podobu Trháčky na ovoce mají různou podobu Zdroj: Shutterstock.com / Oleksandr Berezko

Některé firmy nabízejí dokonce celé combisystémy, které jsou ideální kombinací pro většinu prací a úkolů prováděných na zahradě. Speciálně provedené násady pasují ke všem ostatním produktům v oblasti drobného zahradního nářadí. Teleskopický nástavec je možné použít například pro akumulátorové nůžky na okraje trávníků, na zahradní nůžky na větve, či na nářadí určené pro pletí záhonů, případně k trháčku na ovoce atd. Teleskopické nástavce je dobré vybírat podle výšky postavy té osoby, která s tímto nářadím bude nejčastěji pracovat. Rukojeti zahradního náčiní jsou navíc ergonometricky tvarované, takže se s nimi pracuje dobře a spolehlivě i delší dobu, aniž by vás od nich bolely ruce.

Celá řada nejrůznějších specializovaných veletrhů a výstav konaných v podzimním období vám předvede, jak široká a různorodá je současná nabídka drobných zahradních pomocníků, které můžete začít využívat i vy, tak nezapomeňte některý z nich navštívit.

Akční letáky