Zdroje: thereidhomestead.com, permaseminka.cz

Proč praskají rajčata?

Praskání rajčat je sice poměrně běžné, ale rozhodně se s ním nemusíte smiřovat. Asi tušíte, že za problémem je voda a to jen z prostého důvodu, že je mimo skleník nedokážeme ochránit před srážkami.

Podívejte se, jak to vypadá, když rajčata praskají a proč se tak děje? Své o tom ví autor videa ze Zahrady ve městě:

Zdroj: Youtube

Jak předejít praskání rajčat?

Problematické není jen větší množství vody, ale kolísání a střídání období sucha a srážek. Co ale dělat?

Abyste předešli popraskání, rajčata pravidelně a hloubkově zalévejte. Samozřejmě nikdy ne přes listy, ale nejlépe kropítkem přímo ke kmínku.

Kapková závlaha a solární počítače

Pokud máte možnost, zaveďte k rostlinám kapkovou závlahu. Vodu nemusíte používat z vodovodního řádu, ale z jakékoli větší nádoby může téci samospádem. Pokud napojíte na rozvod také zavlažovací počítač, který jen pustí vodu v nastavený čas k rostlinám, nebudete muset řešit nic jiného než jen dostatek vody v zásobníku. Zavlažovací počítače najdete v hobby marketech, ale také některých obchodních řetězcích s domácími i zahradnickými doplňky. Existují nejen na baterky, ale také na solární pohon.

Mulčování

Další možností je mulčování organickými materiály. Právě mulčování udržuje stálou vlhkost půdy. Můžete také příště vybrat odolnější druhy rajčat, respektive ty se silnější slupkou.

Co s popraskanými rajčaty?

Ať už se vám podaří kontrolovat přísun vody nebo ne, neváhejte a rajčata skliďte i popraskaná. I takto poškozená rajčata se samozřejmě hodí ke zpracování, dokud nezačnou plesnivět. Otevřená dužnina je extrémě náchylná také k zahnívání.

Nespoléhejte na to, že je poškození jen vizuální. Tyto plody se rychle kazí, což se může stát už před sklizní. Mohou se však hodit do protlaků neb domácího kečupu.

Pokuste se vždy sklidit maximum úrody rajčat před ohlašovanými bouřkami a vydatnými srážkami.

Jak správně zavařovat ovoce a připravovat marmelády? To si poslechněte v nejnovější poradně našeho podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články