Jak na pěstování zelí

Chystáte se na sázení zelí? A víte, jak se to dělá? Ne všichni jsme se mohli dívat pod ruce rodičům a prarodičům. Mnozí se vrátili z měst na ves nejen do klidného prostředí a přírody, ale také do zahrad a k záhonům. A teď se snaží a koukají přes plot k sousedům, aby vyzvěděli, kdy a jak se dělá to či ono. Každý musíme něčím začít! Netrapte se se zelím a posbírejte informace, kde se dá.

Všechno možné o zelí vám prozradí také autorka tohoto příspěvku z YouTube kanálu Marge z hnízda.

Zdroj: Youtube

Před výsadbou připravte záhon

Nyní už byste měli být ve fázi předpěstovaných sazenic, případně si takové můžete koupit v zahradnictvích či hobbymarketech. Vybírejte sazenice pěkné a zdravé, při cestě domů je zbytečně nepomačkáte.

Pro výsadbu do záhonu byste měli mít půdu již nachystanou. Zpravidla jde o záhony, kde se v posledních několika letech pěstovaly jiné než brukvovité zeleniny. Naopak se doporučuje výsadba po bramborách, mrkvích, okurkách, cibulovinách a luštěninách.

Zelí je zeleninou první trati, která potřebuje na živiny bohatou půdu. Záhon se pro zeleninu připravuje ve velkém předstihu, klasicky již na podzim předešlé sezony. Půda by měla být dobře vyhnojená vyzrálými organickými hnojivy či smísená s kvalitním kompostem.

I sázení zelí má svá pravidla

I když je zelí docela odolné, s výsadbou se začíná v květnu a nejlépe po zmrzlých čili v druhé polovině měsíce. Zlatým pravidlem výsadby je sázení ve dnech, kdy je mírné počasí. Přílišné horko neprospívá žádným sazenicím a platí to i u zelí. Důležité je neutopit rostlinu příliš hluboko. Košťál musí být nad úrovní, aby mělo zelí kam růst.

Podle zvoleného druhu dodržujete vzdálenost výsadby. Obvykle se doporučuje vzdálenost mezi sazenicemi mezi 30 a 70 cm a mezi řádky cca 50 cm. Jamku při výsadbě prolijte vodou a na zálivku pamatujte především během suchého jara či náhlých výkyvech teplot, kterými trpí také mladá zeleň, která nemá dostatečně rozvinutý kořenový systém.

Zelí můžete přikrýt bílou netkanou textilií nebo sítí, které zabrání vniknutí škůdcům a zároveň lépe drží vláhu.

Zdroje: picturethisai.com, skrblik.cz