Předpěstování vlastních sazenic je výhodné zvlášť tehdy, když toužíme pěstovat konkrétní odrůdy květin nebo zeleniny. Při nákupu předpěstované sadby v zahradnictví či na tržišti nebývá výběr příliš široký. A pokud si dáme trochu práce se sháněním semen, můžeme získat opravdu zajímavé druhy.

Pěstitelé stále více oceňují i tzv. staré či krajové odrůdy, které si lidé často předávali z generace na generaci. Na záchraně a uchování starých osvědčených odrůd se podílí nezisková organizace Gengel. Zajímavé druhy můžete objevit i v některé ze Semínkoven, které vznikají v nejrůznějších koutech České republiky. V neposlední řadě může být důvodem pěstování za oknem i obyčejná zvědavost. Semínka máme hezky na očích, a tak můžeme téměř v přímém přenosu sledovat zázrak klíčení a růstu prvních lístků.

Uspěchané výsevy

K nejčastějším začátečnickým chybám patří nedočkavost. Ti, kteří mají vhodné pěstitelské zázemí v podobě vytápěného skleníku či pařeniště, mohou začít s výsevy mnohem dříve než ti, kteří budou své rostliny vysazovat do volné půdy. Proto je vhodné vědět, kdy ten který druh květin či zeleniny můžeme vysadit ven. Například teplomilnou zeleninu (rajčata, okurky, papriky) můžeme pěstovat venku až od poloviny května, tedy po tzv. zmrzlých mužích.

Nedostatek světla

Rostliny pro svůj zdravý růst potřebují nejen optimální vláhu a teplotu, ale také dostatek světla. Pokud ho mají málo, případě stále přichází z jedné strany, pak si „poradí“ po svém – začnou se vytahovat za světlem. Pouhé otáčení rostlin problém nevyřeší.

Při pěstování většího množství rostlin se vyplatí pořídit speciální LED svítidla. Pomoci si však můžeme i drobnými triky. Vyklíčené rostliny umístíme na dostatečně osvětlené místo. Abychom zmírnili rozdíl mezi světlem za oknem a v místnosti, můžeme sáhnout po rovné bílé desce, kterou umístíme z opačné strany, než je okno. Světelné paprsky se od ní odrazí a rostliny získají rovnoměrnější osvětlení.

Vytáhlé rostliny mohou být i reakcí na příliš hustý porost. I v tomto případě je příčinou nedostatek světla. Prevencí je výsev nezahušťovat. Pokud si nejsme jisti, zda např. starší semena budou dostatečně klíčit, pak si předem uděláme test klíčivosti.

Zanedbání přepichování

Aby předpěstované rostliny dostatečně zesílily, doporučuje se jejich přepichování, lidově zvané pikýrování. Vhodný čas k tomuto úkonu nastává ve chvíli, kdy vzešlé rostlinky mají plně vyvinuté první, tedy děložní lístky. Nejpozději bychom měli přepichovat po vytvoření prvního pravého lístku. Aby sazenice vytvořily bohatý kořenový systém, doporučuje se zaštípnutí konce kořínku a vsazení do země až po děložní lístky.