Na slunném místě a při dostatlu vláhy a živin plodí lilek hojně
Zdroj: jaboo2foto / Shutterstock.com

Co předpěstovat v únoru? Nezapomeňte na papriky a lilky

Vynikající plodová zelenina, kterou má rád snad každý. Zatímco při nákupu sazenic je výběr odrůd velmi omezený, ze semen můžete vypěstovat výjimečné plody skvělé chuti a zajímavých barev.

Pěstování vlastních sazeniček ze semen vyžaduje prostor i čas. Odměnou je však ohromný výběr odrůd, které můžeme vyzkoušet - při nákupu sazenic jsme omezeni mnohem užší nabídkou. Dalším přínosem je finanční úspora a také radost, kterou přináší pěstování rostliny od samého počátku. S předpěstováním zeleniny s dlouhou vegetační dobou je třeba začít včas.

Papriky vyžadují slunce, vodu, výživu a velkoplodé odrůdy i oporu Papriky vyžadují slunce, vodu, výživu a velkoplodé odrůdy i oporu Zdroj: Vasin Hirunwiwatwong / Shutterstock.com

Paprika, chutná a zdravá

Vybírat můžeme z nepřeberného množství odrůd rozmanitých barev, tvarů i chutí. Některé jsou určeny do skleníků a foliovníku, na záhonech pěstujeme odrůdy polní. Vzrostlé kapie vyžadují mnoho místa, třešňové chilli papričky lze pěstovat i v truhlíku. Méně náročné jsou beraní rohy, ideální k nakládání. Náročnější jsou rajčinové papriky, výtečné do salátů. Klasické dlouhé plody typu kapie poskytne například oblíbená odrůda Pantos, lahodnou chuť i barvu má Sweet chocholate. Oranžové rajčinové plody s masitou a šťavnatou stěnou dozrávají na odrůdě Lamia. Odrůd je mnoho a můžeme vybírat dle chuti, každý rok vyzkoušet pár nových a vracet se k osvědčeným. O odrůd, které nejsou hybridní, tedy označené jako F1, lze ze zralých plodů sklidit semena, jejichž potomstvo bude stejné, jako rodičovské rostliny (na rozdíl od hybridních odrůd).

Ke klíčení vyžadují semínka paprik teplotu nad 22 °C, nejlépe klíčí při 25 °C, pod tenkou vrstvou prosátého substrátu. Po vyklíčení jim zajistíme co nejvíce světla, teplota může klesnout na 20 °C.  

Lilek pro labužníky

Plody lilků je třeba tepelně upravovat, ovšem stačí je rychle orestovat, zapéci, podusit, výtečné jsou i grilované nebo po úpravě nakládané v oleji. Díky lilkům na zahradě budeme mít surovinu pro přípravu rychlých, zdravých a lahůdkových pokrmů stále po ruce. Kvetoucí a hojně plodící rostliny jsou navíc velmi dekorativní. Vybírat můžeme z odrůd s plody vejčitými i kulatými, temně fialovými, bílými i žíhanými. Na slunném, teplém místě můžeme pěstovat i vyhlášené italské odrůdy - macatou klasikou je odrůda Bellezza Nera, dlouhé štíhlé plody má Violetta Lunga, kulaté plody v kombinaci bílé a lila dává Rotonda Bianca. Do chladnějších oblastí bude vhodná otužilejší odrůda Český raný. 

Lilky mají dlouhou vegetační dobu, proto je vyséváme již v únoru Lilky mají dlouhou vegetační dobu, proto je vyséváme již v únoru Zdroj: NataliaL / Shutterstock.com

Semena klíčí nejlépe při teplotě 30 °C, k uspokojivému výsledku jim poskytneme alespoň 25 °C. Čím více tepla jim na zahradě dopřejeme, tím lépe. Poté jim zajistíme co nejvíce světla, teplota může klesnout na 20 °C.  

Akční letáky