Dělení trsů je velmi jednoduchým způsobem rozmnožování, a nejvýhodnější je spojit ho právě s přesazováním. Pokud pokojové rostliny rozdělíme na jaře, sazenice brzy dorostou do původní mohutnosti, protože přes léto je čeká období hojnosti – dostatek světla, ať už v pokoji, nebo na zahradě při letnění. Díky dostatku světla a tepla je můžeme více zalévat a hnojit, což opět podporuje růst.

Jak postupovat?

  • Kořenový bal po vyjmutí z květináče opatrně rozdělte na dvě až čtyři části.
  • Pokud jsou kořeny příliš prorostlé, nařízněte bal svrchu, mezi krčky rostlin, ostrým nožem. Z balu můžete předem i lehce oklepat nebo opláchnout substrát, abyste rozpoznali nejvhodnější místo, kudy řez vést.
  • Řez neveďte celým balem, pouze ho svrchu nařízněte a poté se snažte kořeny rozplést.
  • Poškozené kořeny poté zkraťte a jednotlivé části trsu zasaďte do nových květináčů.

Mezi rostliny, které dělení trsů výtečně snáší a snadno dorůstají, patří zelenec, pokojové kapradiny, asparágus, šáchor, skřípina, Zamioculcas, africká fialka, toulcovka, toulitka, kala, klívie, maranta, soleirolia, kořenokvětka a řada dalších.

Dceřinné rostliny

U mnohých rostlin stačí pouze odebrat dceřinou rostlinku, která vypučela u mateřské, a nechat ji zakořenit v květináčku s lehkým substrátem. Dceřiné rostliny přímo na svých výhonech tvoří například zelenec či bromelie. Aloe, klívie či toulitka tvoří odnože těsně vedle mateřské rostliny, stačí je oddělit a zasadit.