Rostlinu známe zpravidla z přírody a je známá svým zajímavým vzhledem a typickým široko rozloženým a hluboko rostoucím oddenkem. Počátkem jara vyráží hnědé a plodné lodyhy, které nesou listy. Na vrcholku se později objeví zelený, tupý, válcovitý klas, kterému se říká jalová lodyha. Přeslička rolní se řadí k nejléčivějším bylinám a není od věci si ji nasušit do zásoby. Málokdo však ví, že je rostlinu možné použít i k zušlechtění zahrady.

Na výhody a možné použití přesličky rolní se podívejte v tomto videu Rain Country na YouTube:

Zdroj: Youtube

Proč je užitečná

Přeslička má pro svůj obsah účinných látek velmi široké využití. Často se uplatňuje ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu a také přírodní medicíně. Rostlina má mimo jiné silné protizánětlivé vlastnosti, působí močopudně a ulevuje od otoků a nahromaděných tekutin v těle.

Kyselina křemičitá

Právě pro obsah této látky je přeslička také velice užitečnou surovinou pro zahradu. Jedná se o pevnou a velice odolnou látku, která je například i základní složkou skla nebo silikonu. Posiluje tak buněčné stěny v rostlině, která je díky tomu odolnější vůči všem nepříznivým vnějším vlivům jako jsou plísně, infekce, rzi, černé skvrny na listech, monilióza, bramborová plíseň, kadeřavost broskvoní či napadající škůdci.

Přesličkový hnůj

Pokud dopřejete pěstovaným rostlinám na zahradě přesličkový hnůj, získají mnoho cenných látek a díky ochraně se budou mnohem lépe a zdravěji vyvíjet. Navíc využijete ekologickou alternativu umělých hnojiv a chemických přípravků, které přírodě nesvědčí. A je tu i další výhoda, oproti jiným kejdám a přírodním hnojivům to přesličkové nemá tak nepříjemný odér.

Jak hnůj vyrobit

Nejprve si nasbírejte přesličku, najdete ji v příkopech, u cest i na loukách. Zaplňte jí ¼ nádoby do ¾ naplňte vodou, nejlépe dešťovkou. Lze využít jak přesličku čerstvou, tak i sušenou. 1 kg čerstvé bylinky odpovídá 200 g sušené. Obsah nechte zhruba 3 až 4 týdny na zastíněném nebo polostinném místě na zahradě a po týdnu bude hnojivo v nádobě již mírně prokvašené. Poznáte to podle bublinek objevujících se na hladině.

V tomto stádiu lze využít tekutinu jako postřik proti případným škůdcům. Zhruba po necelém měsíci by přeslička měla být připravená k použití jako účinné hnojivo. V této fázi budou oddělené listy od stonků a pěna uvolněná během fermentace vymizí.

Proti škůdcům i jako urychlovač kompostu

Záleží na účelu, pro který budete chtít tuto výživu na zahradě využít. Přesličkový hnůj má v zásadě 3 použití. Lze jej využívat jako účinnou prevenci proti škůdcům, a to v mladé, kvasící formě. Perfektně likviduje například mšice, svilušky, a různé druhy šupinovců. Využijete jej i proti chorobám typu rzí či plísní a padlí. Nutné je řádné naředění, a to vždy na 1 díl kejdy 50 dílů vody.

Při silném napadení je možné koncentraci mírně zvýšit. Pokud je nutné ochránit rostliny před houbovými nemocemi, zřeďte kejdu vodou v poměru 1:5. Jako prevence by rostliny měly být zalévané alespoň jednou během vegetačního období. Přesličkový hnůj lze využít i pro kvalitní kompost. Pokud ho do něj občas přidáte, urychlíte probíhající hnilobné procesy.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.meblobranie.pl, www.jakpestovat.cz