obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Prevence a léčba plísně okurkové: Jak nepřijít o úrodu okurek?

Na listech se objevují žluté skvrny, které se rychle zvětšují, splývají, listy chřadnou, časem hynou celé rostliny. Jak okurky ochránit? Nabízíme přehled preventivních i léčebných opatření.

U okurek je nejzávažnější chorobou plíseň okurky (Pseudoperonospora cubensis). Výtrusy se šíří vzdušnými proudy z oblastí, kde se pěstuje zelenina celoročně – s plísní tedy musíme bojovat.

plíseň okurky (Pseudoperonospora cubensis) plíseň okurky (Pseudoperonospora cubensis) Zdroj: Shutterstock.com / AJCespedes

Co plísni nahrává? 

  • Rostliny se mohou infikovat jen tehdy, když na povrchu listů zůstávají nejméně šest hodin kapky vody.
  • Houba je obzvláště úspěšná, jestliže je teplota přes den vyšší než 20 °C a v noci se pohybuje kolem 15 °C.

 

plíseň okurky (Pseudoperonospora cubensis) plíseň okurky (Pseudoperonospora cubensis) Zdroj: Shutterstock.com / Floki

Prevence a postřiky

Proti této plísni je účinná pouze kombinace různých faktorů: výběr dostatečně tolerantní odrůdy, opatření k urychlení sklizně (včasný výsev, dobrá výživa), používání netkaných fólií na půdu a omezení doby ovlhčení rostlin.

Většinou je však nutná i chemická ochrana. Na výběr je celá řada přípravků jak na bázi mědi (Kuprikol 250 SC), tak s organickými účinnými látkami (Ridomil Gold MZ, Aliette 80 WP ad.).

Pěstování na síti

Škody způsobené touto chorobou lze minimalizovat, když použijeme takzvaný vertiko systém: okurky budeme pěstovat jako popínavou rostlinu. Nasadíme je k síti, která může být vysoká až 2 m, neboť až tak vysoko okurky v příznivém roce vyrostou. Musíme je však na síť navádět, nepnou se samy jako třeba hrách. Odměnou za péči je pak vysoká sklizeň zdravých a dobře vyvinutých plodů.

 

Akční letáky