kaktusy mammillaria
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přezimování kaktusů

Aby se kaktusy ve zdraví dočkaly jara a odměnily vás krásnými květy, potřebují v zimě období klidu, chlad a sucho. Jaké místo nejlépe vybrat? Najde se v každém domě, v bytech je to někdy složitější. Naštěstí i v rodině kaktusů existují výjimky, které můžete pěstovat celoročně při pokojové teplotě.

Kaktusy procházejí během roku vegetačním a klidovým obdobím. Ve své domovině rostou v době, kdy mají zajištěn dostatek vláhy. V suchých částech roku naopak upadají do stavu klidu. Zpomalují své životní pochody na minimum, aby přežily třeba i mnohaměsíční období bez srážek. Díky tomuto uzpůsobení, a také úxtyhodným zásobám vody v dužnatém těle, přežijí po dobu několik a měsíců podmínky, které by jiné rostlin ynevydržely ani pár dní.

kaktusy mammillaria kaktusy mammillaria Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krátké zimní dny a období sucha

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro většinu druhů je nezbytné přezimování v naprostém suchu při teplotách mezi 5 až 15˚C.   V teple zimujeme pouze malé semenáčky.

V tuzemských pěstitelských podmínkách připadá vegetační období většinou na jarní, letní a podzimní měsíce a období klidu na zimu, kdy je málo světla. Při vysoké teplotě by kaktusům nedostatek světla škodil. Dochází k vyblednutí, vytahování rostlin a nevratným růstovým deformacím. Když ale díky chladu zpomalí svoje životní procesy a zastaví růst, kvůli krátkým a podmračeným dnům nestrádají.

Doba klidu je také důležitá k založení poupat a následnému nakvétání na začátku vegetace.

Abstinence kaktusům v zimě svědčí

Pozor na to, že za dlouhodobě nízkých teplot může i mírně vlhký substrát rostliny poměrně rychle zahubit. Zazimované kaktusy proto vůbec nezaléváme. Sucho jim z výše uvedených důvodů vůbec nevadí, naopak je chrání před hnilobou.

Nejvhodnější prostory k zimování

Vhodná místa k zimování lze najít téměř v každém domě a dokonce i v bytě:

 • zasklené balkony a terasy
 • chladné zimní zahrady
 • haly či chodby
 • meziokenní prostory, ve kterých nemrzne
 • suchý, chladný a temný sklep

Kaktusy v době zimování sice vyžadují minimální péči, ale je vhodné rostliny alespoň jednou za týden prohlédnout.

 • Objevíme-li na rostlině začínající hnilobu, ihned napadenou část odřízneme až na zdravou tkáň, ránu zasypeme práškem z dřevěného uhlí a necháme v teple zaschnout.
 • Poté počkáme na vytvoření prvních kořínků a zasadíme.
 • Rostliny můžeme také zachránit roubováním.

Zygocactus- pěstujeme je v teplotách kolem 20 až 25˚C, substrát udržujeme mírně vlhký. Zygocactus- pěstujeme je v teplotách kolem 20 až 25˚C, substrát udržujeme mírně vlhký. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Některé druhy kaktusů lze zimovat v teplém pokoji

Pokud nemáme vhodné podmínky k přezimování kaktusů, neznamená to ještě, že se musíme jejich pěstování vzdát. Existují i druhy, které přímo vyžadují zimování při pokojových teplotách, tedy kolem 15 až 22˚C. Těmto kaktusům ani nedostatek světla v zimě nevadí.

 • Z klasických kaktusů můžeme jmenovat třeba známé melokaktusy. Jsou to kulovité až sloupovité rostliny s cefáliem − vatovitým útvarem na temeni starších rostlin, z něhož vyrůstají květy. Zimujeme při teplotách kolem 20 ˚C a pravidelně zaléváme (asi 1x za tři týdny).
 • Podobné jsou i rostliny z rodu Discocactus, rovněž s cefáliem. Tyto kaktusy zimujeme v teplotách nad 15 ˚C.
 • Mnoho teplomilných druhů najdeme mezi epifytními kaktusy. Tyto rostliny v zimě v pokojových podmínkách nejen dobře rostou, ale i kvetou. Jsou to zástupci rodu Rhipsalis či známé vánoční kaktusy - rod Zygocactus. Pěstujeme je v teplotách kolem 20 až 25˚C, substrát udržujeme mírně vlhký.

Příprava na jaro

Během ledna a února nastává vhodná doba pro výsevy kaktusů. Již před jarem se můžeme dočkat malých semenáčků. Jak vidno, ani v zimě není nutné si o kaktusech jenom číst a prohlížet si jejich květy pouze v knihách...

Akční letáky