Jako jsou fuchsie , vyšlechtěné do mnoha variet, různorodé co do vzhledu, tak rozdílné jsou jejich nároky na zimování. Některé nelze zimovat jinak, nežli na chladném světlém místě, ale jiné přečkají zimu i ve tmě nebo zahrabané na zahradě, další snesou i teplejší pokoj.

Zimní péče o fuchsie

Světlo i tma

Fuchsia fulgens, botanický druh pocházející z Mexika, se vyznačuje červenými, trubkovitými, až 5 cm dlouhými květy.

  • V zimě se jí bude dařit na světlém místě při teplotě mezi 2°-12°C, kde stále pokvete.
  • Podzemní oddenky můžete také nechat přes zimu na suchém temném místě, kde se teplota pohybuje mezi 7°-13°C. Příští rok z nich rostlina zase vyraší.

Za oknem i na zahradě

Fuchsia „Golodriana“ , převislá atraktivní fuchsie, a kultivary „Lady Isobel barnett“ a „Ringwood market“ s krásnými, různobarevnými květy, jsou odolné rostliny.

  • Při nedostatku místa je lze nechat přezimovat i v bezmrazém sklepě beze světla.
  • Zimu přečkají dokonce v jámě vykopané na zahradě na suchém místě, vyplněné rašelinou.
  • Na světlém chladném místě však budou nést listy a často i kvést i v průběhu zimy.

Podobné nároky má i jihoamerický druh Fuchsia magellanica. Mírné zimy v klimaticky příznivějších oblastech přežije i venku, pod silnou vrstvou chvojí, slámy a listí. Lze ji i zahrabat do země. Ovšem při zimování na bezmrazém místě v nádobě bude její nádherný keř rok od roku větší, až přes metr vysoký a široký.

Náročnější variety

Tyto kultivary do země zahrabávat nelze, také uchování beze světla je problematické.

Výlučně světlé místo a teplotu mezi 3°-12°C vyžaduje oranžově kvetoucí odrůda fuchsie „Hartwegii“, atraktivní a bujně rostoucí fuchsie se sametovými listy. Jinak je však nenáročná, stejně jako fialově kvetoucí a košatá fuchsie latnatá (Fuchsia paniculata), jež má nároky na zimování stejné. Ještě choulostivější je noblesní odrůda „Harry Gray“ s květy bílými a růžově zdobenými. I tu je třeba nechat zimovat v chladu, ale na světle.

Fuchsie jako pokojovka

Fuchsia „Golden La Campanella“ vyžaduje přes zimu světlé místo, kde by teplota neměla klesat pod 12°C, je proto vhodná i do méně vytápěného pokoje.

Fuchsie nejsou na světlo náročné

I když fuchsie zimují bez shození listů, tedy na chladném místě při světle, nemají na osvětlení tak vysoké nároky, jako řada jiných rostlin. I od jara do podzimu jim svědčí spíše polostín a snesou i stín, proto se i v zimě spokojí se skromnějším přídělem světla. A pokud je teplota do 5°, snášejí jej ještě lépe, neboť se jejich životní pochody velmi zpomalí. Snesou tedy i stanoviště u severního okna, či takové, které není těsně na okenním parapetu.