Česnek je jedno z nejoblíbenějších dochucovadel a bez jeho výrazné vůně i chuti by se neobešlo mnoho pokrmů. Navíc má významné léčivé účinky a jedná se o silné antibiotikum. A není nad česnek domácí. Jeho pěstování se stává stále populárnějším, a to nejen pro svou jednoduchost, ale i výslednou kvalitu zeleniny. Jak správně zasadit česnek právě teď na podzim?
Chcete se dozvědět vše o sázení česneku? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Zahrada chytře Roman Navrátil:
Kdy a za jakých teplot sázet
Podle zkušených zahradníků je nejvhodnější pro výsadbu česneku podzim. Česnek vysazený na podzim má čas řádně zakořenit ještě před zimou a celkově prospívá lépe než česnek vysazený na jaře.
Měli byste počkat na období, kdy se budou teploty dlouhodobě držet pod 9 °C. Pokud nenastanou mrazy, je možné sázet česnek klidně až v prosinci. Kdybyste stroužky vysadili za vyšších teplot, vystavili byste zeleninu riziku napadení fuzariovou hnilobou. Proto nic zbytečně neuspěchejte.
Jakou hloubku česnek vyžaduje
Čím dříve budete stroužky česneku sázet, tím hlubší místo jim dopřejte. V září a říjnu je sázejte do hloubky kolem 8 cm, během prosince jsou dostačující 4 cm. Vždy nechte mezi vysazenými kusy rozestup cca 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky by měla být 25 až 30 cm.
Jakou zvolit lokalitu a půdu
Česnek miluje slunce a bude prospívat ve středně těžké až lehké propustné půdě. Nikdy ho nesázejte nejen na místa, kde jste ho pěstovali v posledních čtyřech letech, ale ani tam, kde jste měli hrách, fazole, pórek nebo cibuli.
Ochraňte česnek mořením
Velice dobré je česnek před výsadbou namořit. Vyhnete se tak riziku vzniku houbových chorob a hnilob. Před výsadbou byste měli česnek nějakou dobu skladovat v suchém a chladném prostředí.
Palice rozdělte na stroužky a pak postupujte dle konkrétního návodu zvoleného mořidla. Proces moření trvá cca 6 až 12 hodin, pak musí česnek řádně uschnout, proto ho nechte na dostatečně vzdušném místě.
Jak správně sázet
Do půdy vpravte pouze česneky, které jsou absolutně suché a mají slupku. Jednotlivé stroužky vysazujte vždy špičkou vzhůru, zahrňte je zeminou, kterou nakonec lehce přimáčkněte.
Bez zálivky
Vysazený česnek nezalévejte, nepotřebuje vláhu ani na jaře. Česnek na ni není náročný, a to ani během horkého léta. Na jaře vám vyrazí z vysazených stroužků nové výhonky hned s dalšími prvními rostlinami a úrodu budete sklízet v období od června do srpna.
Zdroje: www.rhs.org.uk, www.idnes.cz, www.zahradnistesti.cz