obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přihnojte ovocné stromky a keře, aby bohatě plodily

Aby bujně rostly a především bohatě kvetly a plodily, ocení ovocné dřeviny vzpruhu. Živiny, které z půdy dlouhodobě odebírají, je třeba vracet. Není však třeba hnojiva kupovat…

Vhodná doba k přihnojení ovocných stromků a keřů je na začátku sezóny. Ideální je vyzrálý kompost - organické hnojení svědčí rostlinám i půdě. Podporuje tvorbu humusu, který je pro její úrodnost zásadní, a živiny uvolňuje postupně.

Kompost je přirozené, kvalitní, komplexní hnojivo Kompost je přirozené, kvalitní, komplexní hnojivo Zdroj: Shutterstock.com / Kondor83

  • Rozhoďte ho pod celou korunou, více k obvodu, pod kterým se nacházejí nejhladovější kořínky.
  • Lehce ho zapravte do půdy kypřičem nebo rycími vidlemi, nejlépe před deštěm, nebo před zálivkou.
  • Tříletému stromku můžete dopřát 10 kg vyzrálého kompostu, pětiletému 20 kg, sedmiletému 30 kg, devítiletému i 40 kg.
  • Starším statným stromům, jejichž koruna přesahuje průměr šesti metrů, svědčí i 100 kg výživná porce.

Tekutá vzpruha

Hnojivou jíchu, kterou připravíte z obyčejného plevele nebo drůbežího trusu, můžete nalít do otvorů, které snadno vyhloubíte kývavým pohybem rycích vidlí. Zvláště keře, plodící drobné ovoce (rybíz, angrešt, maliny, ostružiny) může tato výživa podpořit k bohatému kvetení a plození. Jíchu je však nutné silně ředit a aplikovat buď za deště, nebo ji zalít ještě štědrou dávkou čisté vody.

Vlčí bob mnoholistý Vlčí bob mnoholistý Zdroj: Shutterstock.com / Vladimir Staykov

Přirozené hnojení

Pohlednou i užitečnou ozdobou je vlčí bob mnoholistý vysetý pod obvodem koruny. Díky schopnosti vázat vzdušný dusík (což činí symbiotické bakterie v jeho hlízkách) o něj půdu obohacuje.

Akční letáky