obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přilákejte na zahradu motýly: na bylinky, komuli i kopřivy

Motýli poletující mezi květy – krásnější ozdobu zahrady si snad ani nemůžeme přát. A protože křehcí krasavci z krajiny mizí, když je přilákáme a nakrmíme, přispějeme i k jejich ochraně.

Z jejich pestré společnosti se budeme těšit po celé léto, pokud jim nabídneme květy plné sladkého nektaru. Zahrada, která kvete od jara do podzimu, s množstvím šlechtěných i planých květin, je pro ně ta pravá. Postupně sečená květinová louka je motýlím rájem – na jaře pampelišky, v létě kopretiny... Ale i kvetoucí levandule, šalvěj a dobromysl je motýly obsypaná. Podobně i další kvetoucí bylinky, floxy, hrachory, rozchodníky, kopretiny a rudbekie, omany či řebříčky jsou pro motýly prostřenou tabulí. Na sklonku léta je nasytí astry či jiřinky. Čím pestřejší zahrada, tím více radosti přinese nám i motýlům.

Levandule přiláká i elegantního otakárka fenyklového Levandule přiláká i elegantního otakárka fenyklového Zdroj: Shutterstock.com / jps

Magnet na motýly

Dokonalým magnetem na motýly je komule Davidova zvaná motýlí keř. Kvete postupně po celé léto až do podzimu a její květenství jsou motýly doslova obsypaná. Můžeme ji vysadit ještě teď, pokud koupíme sazenici v kontejneru. Když ji zalijeme a pohnojíme, pár květů nabídne ihned, v dalších letech pak mnohem více. Protože tento druh (na rozdíl od komule střídavolisté) kvete na letorostech, ani namrzání neovlivňuje bohatost kvetení. Občas je nutno přikročit i k radikálnímu řezu silných větví, obvykle pilkou, neboť dřevo je tvrdé.

  paví oko na komuli paví oko na komuli Zdroj: Shutterstock.com / Rozgonyi Gergely

Housenkám chutnají bodláky i kopřivy

Ale nejen z květů jsou motýli živi. Jejich housenky potřebují pevnou stravu. Pokud necháme v koutě zahrady pár trsů kopřiv, budou potravou pro housenky babočky kopřivové, ale pochutnají si na nich i housenky pavího oka. Housenky babočky bodlákové zase hodují na bodlácích. A housence nádherného otakárka fenyklového stojí za to věnovat trochu fenyklu.

Housence pavího oka chutná kopřiva. Housenka babočky kopřivové vypadá podobně Housence pavího oka chutná kopřiva. Housenka babočky kopřivové vypadá podobně Zdroj: Shutterstock.com / Arto Hakola

Motýlům ubližují veškeré pesticidy, takže pokud je naše zahrada přírodní a používáme pouze ekologické přípravky, prospějeme nejen svému zdraví, ale i motýlům, ptákům, ježkům… Zkrátka všem.

Vesmír na molýlím křídle, aneb umění přírody Vesmír na molýlím křídle, aneb umění přírody Zdroj: Shutterstock.com / Pan Xunbin

Barvy, chutě, vůně

Drobné tělo motýla nesou veliká křídla, na jejichž vybarvení si dala příroda obzvlášť záležet. Pokrývá je spousta miniaturních barevných šupinek, hrou světla vznikají zářivé barvy a vzory. Když sosají, motýli křídla přiklopí k sobě, aby nebyli nápadní. Ne tak babočka paví oko, která předstírá, že je ve skutečnosti mnohem větší a že oka na křídlech jsou oči. Podobné fígle zkouší i okáč zední, který se rád vyhřívá na kamenech, třeba v kvetoucí suché zídce ("mrkat" dovede dokonce, i když má křídla složená).

Sladký nektar sosají motýli dlouhým a tenounkým sosáčkem, který je v klidu úhledně stočený. Jakmile však nohy ochutnají něco dobrého, sosák se natáhne. Motýli mají totiž chuťové buňky i na chodidlech, je to praktické. Tykadla zase umí čichat - jsou citlivá na feromony, chemické látky, díky kterým si motýli povídají a vzájemně se vábí i na dálku.

  Vzácný okáč zední se rád vyhřívá na kamení Vzácný okáč zední se rád vyhřívá na kamení Zdroj: Shutterstock.com / Marek Mierzejewski

Mizející pestrý svět

V naší republice žije 143 původních druhů motýlů! Jenže celá polovina patří mezi ohrožené druhy, mnohé přímo vymírají (a některé už vymřely). Některým chybí přirozené louky, staré stromy a pařezy, nebo živná rostlina pro housenky. A samozřejmě jim ubližují insekticidy. Záchrannou stanicí pro motýly se může stát i naše zahrada - pokud je pestrá, plná květin a prostá chemie. A že vadí zanedbaná půda ležící ladem? Jak komu, pro motýly může být spásou. Mnoho velmi vzácných druhů našlo poslední útočiště na železničních náspech, ve starých lomech a na výsypkách, které byly místo nákladných rekultivací ponechány přírodě – ta si s holým místem vždy poradí nejlépe a překvapivě rychle. Pro motýly se skrývá naděje také v návratu rozumných hospodářů, kteří na pastvinách myslí i na přírodu. Mnoho druhů potřebuje kvetoucí, extenzivně pasené louky, postupné kosení, ponechání části luk ladem.

Mapováním a ochranou motýlů se u nás zabývá například Společnost pro ochranu motýlů. Na webových stránkách www.lepidoptera.cz najdete obrázek (určovací klíč) a popis všech u nás žijících druhů motýlů a mnoho zajímavostí. Majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Android si mohou zdarma stáhnout aplikaci Víta Hotárka Atlas denních motýlů ČR

Akční letáky