Z jejich pestré společnosti se budeme těšit po celé léto, pokud jim nabídneme květy plné sladkého nektaru. Zahrada, která kvete od jara do podzimu, s množstvím šlechtěných i planých květin, je pro ně ta pravá. Postupně sečená květinová louka je motýlím rájem – na jaře pampelišky, v létě kopretiny... Ale i kvetoucí levandule, šalvěj a dobromysl je motýly obsypaná. Podobně i další kvetoucí bylinky, floxy, hrachory, rozchodníky, kopretiny a rudbekie, omany či řebříčky jsou pro motýly prostřenou tabulí. Na sklonku léta je nasytí astry či jiřinky. Čím pestřejší zahrada, tím více radosti přinese nám i motýlům.

Magnet na motýly

Dokonalým magnetem na motýly je komule Davidova zvaná motýlí keř. Kvete postupně po celé léto až do podzimu a její květenství jsou motýly doslova obsypaná. Můžeme ji vysadit ještě teď, pokud koupíme sazenici v kontejneru. Když ji zalijeme a pohnojíme, pár květů nabídne ihned, v dalších letech pak mnohem více. Protože tento druh (na rozdíl od komule střídavolisté) kvete na letorostech, ani namrzání neovlivňuje bohatost kvetení. Občas je nutno přikročit i k radikálnímu řezu silných větví, obvykle pilkou, neboť dřevo je tvrdé.

Housenkám chutnají bodláky i kopřivy

Ale nejen z květů jsou motýli živi. Jejich housenky potřebují pevnou stravu. Pokud necháme v koutě zahrady pár trsů kopřiv, budou potravou pro housenky babočky kopřivové, ale pochutnají si na nich i housenky pavího oka. Housenky babočky bodlákové zase hodují na bodlácích. A housence nádherného otakárka fenyklového stojí za to věnovat trochu fenyklu.

Motýlům ubližují veškeré pesticidy, takže pokud je naše zahrada přírodní a používáme pouze ekologické přípravky, prospějeme nejen svému zdraví, ale i motýlům, ptákům, ježkům… Zkrátka všem.

Barvy, chutě, vůně

Drobné tělo motýla nesou veliká křídla, na jejichž vybarvení si dala příroda obzvlášť záležet. Pokrývá je spousta miniaturních barevných šupinek, hrou světla vznikají zářivé barvy a vzory. Když sosají, motýli křídla přiklopí k sobě, aby nebyli nápadní. Ne tak babočka paví oko, která předstírá, že je ve skutečnosti mnohem větší a že oka na křídlech jsou oči. Podobné fígle zkouší i okáč zední, který se rád vyhřívá na kamenech, třeba v kvetoucí suché zídce ("mrkat" dovede dokonce, i když má křídla složená).

Sladký nektar sosají motýli dlouhým a tenounkým sosáčkem, který je v klidu úhledně stočený. Jakmile však nohy ochutnají něco dobrého, sosák se natáhne. Motýli mají totiž chuťové buňky i na chodidlech, je to praktické. Tykadla zase umí čichat - jsou citlivá na feromony, chemické látky, díky kterým si motýli povídají a vzájemně se vábí i na dálku.

Mizející pestrý svět

V naší republice žije 143 původních druhů motýlů! Jenže celá polovina patří mezi ohrožené druhy, mnohé přímo vymírají (a některé už vymřely). Některým chybí přirozené louky, staré stromy a pařezy, nebo živná rostlina pro housenky. A samozřejmě jim ubližují insekticidy. Záchrannou stanicí pro motýly se může stát i naše zahrada - pokud je pestrá, plná květin a prostá chemie. A že vadí zanedbaná půda ležící ladem? Jak komu, pro motýly může být spásou. Mnoho velmi vzácných druhů našlo poslední útočiště na železničních náspech, ve starých lomech a na výsypkách, které byly místo nákladných rekultivací ponechány přírodě – ta si s holým místem vždy poradí nejlépe a překvapivě rychle. Pro motýly se skrývá naděje také v návratu rozumných hospodářů, kteří na pastvinách myslí i na přírodu. Mnoho druhů potřebuje kvetoucí, extenzivně pasené louky, postupné kosení, ponechání části luk ladem.

Mapováním a ochranou motýlů se u nás zabývá například Společnost pro ochranu motýlů. Na webových stránkách www.lepidoptera.cz najdete obrázek (určovací klíč) a popis všech u nás žijících druhů motýlů a mnoho zajímavostí. Majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Android si mohou zdarma stáhnout aplikaci Víta Hotárka Atlas denních motýlů ČR