Únor je měsíc, kdy je čas vrátit se k zahradničení. Rostliny, které chcete zasadit do skleníku, však potřebují lásku a péči. Začněte tím, že jim jejich budoucí domov připravíte, uklidíte a vyčistíte.

Na video od CleverBill o tom, jak připravit skleník na první výsadbu, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Začněte dezinfekcí skleníku

Jako první věc, kterou musíte udělat, je podívat se nahoru - na skleněné stěny a střechu vašeho skleníku. Jejich čistota má klíčový vliv na množství světla, které bude dostupné pro vaše rostliny. Víte, jak na to? Směs vody a octa v poměru 1:1 je vaším nejlepším přítelem. Nanesete ji na sklo a důkladně setřete. Proč? Octová voda pomáhá odstranit nečistoty, řasy a skvrny, čímž zvyšuje průchod světla. A světlo je pro rostliny základním stavebním kamenem pro fotosyntézu.

Nyní se díváme dolů, na zem vašeho skleníku. Pokud jste v něm minulý rok pěstovali rostliny, zůstaly po nich zbytky stonků, listů a kořenů. Nyní je čas je odstranit. Tyto pozůstatky mohou sloužit jako úkryt pro škůdce a místo pro šíření chorob.

Když už mluvíme o čistotě, nezapomeňme na dezinfekci. Použijte dezinfekční prostředek nebo směs vody s bělidlem, abyste podlahu a stěny důkladně dezinfikovali. Toto opatření je klíčové pro eliminaci šíření chorob a škůdců.

Nepodceňujte čistotu nádob a nářadí. Všechny květináče, lopaty, hrábě a další nástroje, které budete používat, by měly projít procesem dezinfekce. To vám pomůže minimalizovat riziko přenosu chorob mezi rostlinami.

Zbavte se zimních škůdců

Zimní období může do skleníku přivést nechtěné hosty v podobě různých škůdců, jako jsou slimáci, mšice a housenky. Jak se jich při úklidu skleníku zbavit?

Pravidelné procházky skleníkem a ruční sběr škůdců jsou prvním krokem v boji proti nim. Sbírání může být časově náročné, ale je to efektivní způsob, jak se jich definitivně zbavit.

Některé z nich můžete také odstranit pomocí přírodních predátorů, jako jsou marienky a vosy. Nasazením těchto přátel můžete snížit populaci škůdců.

Feromony a lepící pasti jsou také užitečným nástrojem pro monitorování a snižování populace škůdců. Nasadit je ve strategických bodech skleníku může pomoci při kontrole jejich šíření.

Příprava a dezinfekce skleníku jsou základními kroky k úspěšnému pěstování rostlin. Péče o čistotu pomáhá zabránit šíření chorob a škůdců a vytváří optimální podmínky pro růst vašich sazenic a plodin. S těmito kroky budete mít svůj skleník připravený pro novou zahradní sezónu a vaše rostliny vám to jistě vrátí zdravým a krásným růstem.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.zahradajezek.cz