[Komerční prezentace]

Co by mělo podzimní hnojivo umět?

Hlavní rozdíl mezi sezónním hnojivem, kterým hnojíte trávník na jaře a v létě a podzimním hnojivem je v jeho složení a účinku. V sezóně trávník potřebuje spoustu dusíku, který vyživuje listovou hmotu a podporuje její tvorbu. Díky tomu je trávník krásně zelený. Na podzim se ale situace obrací a trávník potřebuje získat živiny pro své kořeny, aby se posílil a zimní období přečkal ve zdraví, bez plísní a mechů. Ideální pro tyto účely je podzimní travní hnojivo Pure Autumn s vysokým podílem draslíku.

Jaký typ hnojiva zvolit - přírodní nebo chemické?

Nejlepší strategií pro úspěch je učit se od těch nejlepších. Stále více profesionálních ale i „domácích“ trávníkářů přechází z chemických na organominerální hnojiva, která tolik nezatěžují půdu, nezasolují ji a neničí tak půdní život. Ten je zásadní pro udržitelný rozvoj a růst trávníku.

Organominerální hnojiva sice nemají tak rychlý náběh jako ta chemická, ale umožňují trávníku efektivnější růst. Trávník je pak dlouhodobě silnější a odolnější vůči výkyvům teplot, suchu a škůdcům. Půda díky organominerálnímu hnojivu dostává také živiny, což zajišťuje symbiózu mezi rostlinou a jejím okolím.

Správná aplikace a dávkování hnojiva

Vždy se řiďte tím, co o dávkování hnojiva říká jeho výrobce. Pokud se rozhodnete pro použití chemického hnojiva, dejte si při jeho aplikaci pozor, abyste nepřekrývali už pohnojené plochy, trávník byste takto mohli spálit. Hnojivo se nejpřesněji a nejefektivněji dávkuje ručním rozmetadlem nebo rozmetacím vozíkem, naopak štěrbinové dávkovače jsou pro tento účel nevhodné.

Pokud používáte holandské organominerální hnojivo Pure Autumn, které se uvolňuje postupně, stačí hnojit jednou za 4-6 týdnů v poměru 2,5-3,5 kg na 100 metrů čtverečních. Pro likvidaci mechu v trávníku a prevenci jeho dalšího růstu, zvyšte dávku na 4-6 kg.

Hnojení trávníku na podzim a v zimě

Podzimní draslíkaté hnojivo lze používat od začátku října až do konce zimy, ale vždy když jsou teploty v půdě vyšší jak 7 ° C, tedy v době kdy trávník roste. Proto se vyplatí sledovat předpověď a případně také změřit teplotu půdy půdním teploměrem a ve vhodnou chvíli trávníku dodat potřebné živiny. Na jaře vás odmění zdravějším vzhledem a rychlejším startem až o několik týdnů.

TIP pro rychlejší růst kořenů:

Pokud se chystáte ještě na pískování nebo aerifikaci trávníku, zamíchejte do kořenového mixu 3-5 % hroznového kompostu Biovin. Jedná se o 100% organické hnojivo vyrobené z výlisků hroznového vína, které stimuluje půdní život a zajišťuje stabilní růst kořenů a rostlin. Biovin ale skvěle funguje i jako samostatné bio hnojivo, které snižuje spotřebu hnojiv a zavlažování a zvyšuje odolnost proti plísním a chorobám. Mimo jiné se dá použít i pro pokojové rostliny, zeleninu nebo jarní výsadby.

Více tipů k péči o trávník najdete na blogu milujusvujtravnik.cz.

Autor: Ing. Tomáš Šena, dlouholetý trávníkář a zakladatel Swardman.com