Duben je pro všechny pěstitele klíčovým měsícem. Půda se probouzí ze zimního spánku, venkovní teploty příjemně stoupají, dny se prodlužují a je více denního světla. Jedná se o ideální dobu pro založení nových záhonů a přípravu půdy na setí a sázení.
Někteří zahrádkáři dělají základní chybu a kvalitu záhonů podceňují. Přitom kvalitní půda je základem pro zdravé plodiny. Pokud je nevhodná, nebudou mít pěstované rostliny dostatek živin, budou slabé a snadno podlehnou nejen nemocím a škůdcům, ale i totální zkáze. Jak tedy připravit záhony na novou sezónu?
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Chcete znát 12 plodin, které byste měli dozajista začít pěstovat v dubnu? Podívejte se na YouTube video na kanálu Epic Garnenig:
Udělejte si plán
Než se do přípravy záhonů pustíte, řádně si promyslete nejen jejich rozmístění, ale připravte si i plán setí a výsadby. Udělejte si seznam všech druhů rostlin, které letos budete chtít pěstovat a dle toho, co které vyžadují, jim zvolte budoucí lokalitu.
Myslete dopředu i na to, které plodiny je dobré pěstovat vedle sebe, a které se k sobě naopak nehodí. Vedle rajčat je například vhodné pěstovat mrkev, zelí, kedlubny nebo salát.
Zvolte vhodné místo
Většina rostlin potřebuje ke svému zdravému růstu dostatek slunce, ideální je tedy budovat záhony na slunných lokalitách. Záhony nebudujte v místech, kde dostatečně neproudí vzduch, daří se tam nejen škůdcům, ale i plísním a hnilobám.
Stejně tak si dejte na místa, která nejsou chráněná před případným silným větrem, který by vám pěstované rostliny mohl polámat a zcela zničit.
Menší záhony jsou praktičtější
Záhony na zahradě uspořádejte dle uvedených pravidel a dle svých možností. Pokud však chcete, aby se vám pohodlněji obdělávaly, vytvořte si raději záhony menších rozměrů. Myslete i na plochu mezi záhony, abyste případně mohli pohodlně projet kolečkem.
Jarní příprava půdy
Jakmile si vytyčíte prostory pro záhony, nakypřete v daných lokalitách půdu vidlemi, rýčem nebo kypřicí motyčkou do hloubky přibližně 20 až 30 cm. Pečlivě vytrhejte plevel, přimíchejte do půdy správně uleželý kompost a povrch uhrabejte do hladka. Pak nechte půdu minimálně týden odpočívat, aby se náležitě usadila.
Zdroje: www.idnes.cz, www.zahradkarskaporadna.cz, www.floranazahrade.cz